Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda bude od května zase dražší

  14:00aktualizováno  14:00
Jen co se obyvatelé větších měst vzpamatovali z lednového zdražení vodného a stočného, přichystala jim vláda další hořkou pilulku - od května se totiž voda přesouvá z nižší sazby daně z přidané hodnoty do vyšší. Místo pěti procent se tak z každého litru vody bude platit státu 19 procent.

První zásah do rodinných financí přišel v lednu - vodovodní společnosti ve většině měst totiž zdražily své služby. Například v Praze tak stojí metr krychlový o 7,5 procenta víc, tedy 41,50 koruny. V Hradci Králové podražil kubík o 2,70 koruny na 45 korun. V Plzni si každá domácnost bude muset připlatit dokonce pět korun, zvýšení cen totiž dosáhlo téměř 15 procent.

Položka za vodu tak v rodinném rozpočtu od ledna vzrostla ve čtyřčlenné rodině průměrně o 500 až 800 korun. Přesto je možné udržet výdaje na stejné úrovni, pokud člověk zvolí úspornější zacházení s vodou - například pokud si čtyři členové rodiny přestanou čistit zuby pod tekoucí vodou, mohou za rok ušetřit na vodném přes 800 korun.

Vláda zvyšuje daň na vodu

Průměrná cena za vodné a stočné se nyní v České republice pohybuje zhruba na úrovni 40 korun za metr krychlový. Ale od 1. května se cena dozajista změní. Přesun z pětiprocentní do devatenáctiprocentní sazby DPH totiž s cenami pěkně zamává. Kubík vody by tak mohl v průměru stát přes 45 korun.

Vyšší daň z přidané hodnoty by se měla projevit v celkových nákladech zvýšením o 250 až 300 korun na osobu ročně, což se samozřejmě nejvíce projeví u rodin s dětmi. Platí zde jasná logika - čím více členů rodiny, tím vyšší účet za vodu.

Konkrétní dopady do konečných cen však záleží na situaci v regionu - například lidé v Hradci Králové by mohli od května platit až 51 korun za metr krychlový. Čtyřčlenné rodině by se tak roční výdaje zvýšily téměř o tisíc korun.

Nechcete se svěřovat se svojí finanční situací pojistnému agentovi? Využijte naši anonymní kalkulačku a spočítejte si výši životní pojistky

Zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací také varují, že květnové změny daní mohou mít na cenu vody větší dopad. Vzhledem k předpokládané nižší spotřebě vody vzroste celkový podíl fixních výdajů firem, které je budou kompenzovat právě dalším zvýšením cen. Miloslava Melounová, ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, pro ČTK uvedla: „Ceny vody jsou v některých lokalitách již dnes sociálně neúnosné. Je proto těžko pochopitelné, že koalice zvýšení DPH navrhla, přestože směrnice EU tuto změnu nepožaduje.“

U plynu a elektřiny se sníží DPH

Ceny elektřiny a plynu se letos změní několikrát. Po rozhodnutí energetického úřadu vzrostly od ledna výdaje za teplo, elektřinu a plyn. Pokud rodina nezačne šetřit, projeví se zdražení v rozpočtu zvýšením výdajů o několik tisícikorun za rok. O tom, kolik nakonec rodina zaplatí za plyn a elektřinu, rozhoduje Energetický regulační úřad - cena elektřiny se může měnit jednou za rok, zatímco u plynu každé čtvrtletí. Od ledna vzrostla cena plynu pro domácnosti v průměru o tři procenta, a to jak paušál za plynoměr, tak za skutečně odebraný plyn.

Například pokud rodina na plynu jen vaří, zaplatí od Nového roku o desetikorunu víc za paušál a odebraná kilowatthodina podraží o 16 procent.
Naopak ty domácnosti, které plyn používají i k vytápění, budou mít paušál o stokorunu vyšší, ale cena za jednu kilowatthodinu se jim sníží. O nových cenách platných od dubna by měl úřad informovat na konci února. Už teď ale jeho zástupci slibují zlevňovaní plynu během letošního roku.

Elektřina podražila v průměru pro domácnosti o 3,8 procenta, ale zvýšení cen bylo odlišné v každém kraji - zatímco v Praze se nic nezměnilo, v jižních Čechách to bylo o více než šest procent.

Dobrou zprávou je, že se od května sníží DPH na plyn a elektřinu z 22 na 19 procent. Pokud klesne sazba daně z energií o plánované tři procentní body, měl by na to zareagovat regulační úřad a stanovit nové ceny, které budou vycházet z aktuální úrovně daní. Vše záleží na tom, odkdy bude platit nový zákon o snížení DPH, pak je teprve možné očekávat změnu stanovovaných cen.

Zástupci energetických společností však potvrzují, že jsou připraveni zlevnit. Například ve Středočeském kraji by mohli lidé za plyn zaplatit zhruba o 2,5 procenta méně. Dálkově dodávaného tepla by se žádné změny neměly dotknout, protože je zatím v nižší, pětiprocentní sazbě daně, kde by mělo i nadále zůstat.  
ve fotce

Kolik a jak se dá ušetřit za vodu

  • oprava jednoho kapajícího kohoutku může ročně ušetřit až 350 korun
  • pokud koupání ve vaně nahradíte sprchováním, ušetříte pokaždé zhruba sedm koruna další peníze za její ohřev
  • WC s úspornou variantou splachování může čtyřčlenné rodině snížit účet za voduaž o 1100 korun za rok
Autor:



Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...



Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Etrichové vybudovali textilní impérium. Jeden propadl duchům, další letadlům

Igo Etrich

Podnikatelská dynastie Etrichů v Trutnově vybudovala uznávané textilní impérium. Promluvila i do dějin letectví, ale...

Otevřené bankovnictví: proč pouštět k penězům na účtu někoho cizího

Ilustrační snímek

Hovor nahráváme, souhlasíte? Ano. Tento web používá cookies, souhlasíte? Klik. Co jiného vám zbývá. A nově se chystá...

Na co myslet, aby se vám levné peníze na kreditní kartě neprodražily

Ilustrační snímek

Ačkoliv si odborníci pochvalují, že se finanční gramotnost Čechů zlepšuje, v otázce platebních karet ještě máme co...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kryptoměny v propadu vymazaly 60 mld. USD za jeden den. Google zakáže reklamu po...

Kurzy.cz Kryptoměny v čele s bitcoinem v posledních dvou dnech výrazně ztrácejí a to v reakci na oznámení Googlu, že zakáže vysí...

Najdete na iDNES.cz