Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda bude od května zase dražší

  14:00aktualizováno  14:00
Jen co se obyvatelé větších měst vzpamatovali z lednového zdražení vodného a stočného, přichystala jim vláda další hořkou pilulku - od května se totiž voda přesouvá z nižší sazby daně z přidané hodnoty do vyšší. Místo pěti procent se tak z každého litru vody bude platit státu 19 procent.

První zásah do rodinných financí přišel v lednu - vodovodní společnosti ve většině měst totiž zdražily své služby. Například v Praze tak stojí metr krychlový o 7,5 procenta víc, tedy 41,50 koruny. V Hradci Králové podražil kubík o 2,70 koruny na 45 korun. V Plzni si každá domácnost bude muset připlatit dokonce pět korun, zvýšení cen totiž dosáhlo téměř 15 procent.

Položka za vodu tak v rodinném rozpočtu od ledna vzrostla ve čtyřčlenné rodině průměrně o 500 až 800 korun. Přesto je možné udržet výdaje na stejné úrovni, pokud člověk zvolí úspornější zacházení s vodou - například pokud si čtyři členové rodiny přestanou čistit zuby pod tekoucí vodou, mohou za rok ušetřit na vodném přes 800 korun.

Vláda zvyšuje daň na vodu

Průměrná cena za vodné a stočné se nyní v České republice pohybuje zhruba na úrovni 40 korun za metr krychlový. Ale od 1. května se cena dozajista změní. Přesun z pětiprocentní do devatenáctiprocentní sazby DPH totiž s cenami pěkně zamává. Kubík vody by tak mohl v průměru stát přes 45 korun.

Vyšší daň z přidané hodnoty by se měla projevit v celkových nákladech zvýšením o 250 až 300 korun na osobu ročně, což se samozřejmě nejvíce projeví u rodin s dětmi. Platí zde jasná logika - čím více členů rodiny, tím vyšší účet za vodu.

Konkrétní dopady do konečných cen však záleží na situaci v regionu - například lidé v Hradci Králové by mohli od května platit až 51 korun za metr krychlový. Čtyřčlenné rodině by se tak roční výdaje zvýšily téměř o tisíc korun.

Nechcete se svěřovat se svojí finanční situací pojistnému agentovi? Využijte naši anonymní kalkulačku a spočítejte si výši životní pojistky

Zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací také varují, že květnové změny daní mohou mít na cenu vody větší dopad. Vzhledem k předpokládané nižší spotřebě vody vzroste celkový podíl fixních výdajů firem, které je budou kompenzovat právě dalším zvýšením cen. Miloslava Melounová, ředitelka Sdružení oboru vodovodů a kanalizací, pro ČTK uvedla: „Ceny vody jsou v některých lokalitách již dnes sociálně neúnosné. Je proto těžko pochopitelné, že koalice zvýšení DPH navrhla, přestože směrnice EU tuto změnu nepožaduje.“

U plynu a elektřiny se sníží DPH

Ceny elektřiny a plynu se letos změní několikrát. Po rozhodnutí energetického úřadu vzrostly od ledna výdaje za teplo, elektřinu a plyn. Pokud rodina nezačne šetřit, projeví se zdražení v rozpočtu zvýšením výdajů o několik tisícikorun za rok. O tom, kolik nakonec rodina zaplatí za plyn a elektřinu, rozhoduje Energetický regulační úřad - cena elektřiny se může měnit jednou za rok, zatímco u plynu každé čtvrtletí. Od ledna vzrostla cena plynu pro domácnosti v průměru o tři procenta, a to jak paušál za plynoměr, tak za skutečně odebraný plyn.

Například pokud rodina na plynu jen vaří, zaplatí od Nového roku o desetikorunu víc za paušál a odebraná kilowatthodina podraží o 16 procent.
Naopak ty domácnosti, které plyn používají i k vytápění, budou mít paušál o stokorunu vyšší, ale cena za jednu kilowatthodinu se jim sníží. O nových cenách platných od dubna by měl úřad informovat na konci února. Už teď ale jeho zástupci slibují zlevňovaní plynu během letošního roku.

Elektřina podražila v průměru pro domácnosti o 3,8 procenta, ale zvýšení cen bylo odlišné v každém kraji - zatímco v Praze se nic nezměnilo, v jižních Čechách to bylo o více než šest procent.

Dobrou zprávou je, že se od května sníží DPH na plyn a elektřinu z 22 na 19 procent. Pokud klesne sazba daně z energií o plánované tři procentní body, měl by na to zareagovat regulační úřad a stanovit nové ceny, které budou vycházet z aktuální úrovně daní. Vše záleží na tom, odkdy bude platit nový zákon o snížení DPH, pak je teprve možné očekávat změnu stanovovaných cen.

Zástupci energetických společností však potvrzují, že jsou připraveni zlevnit. Například ve Středočeském kraji by mohli lidé za plyn zaplatit zhruba o 2,5 procenta méně. Dálkově dodávaného tepla by se žádné změny neměly dotknout, protože je zatím v nižší, pětiprocentní sazbě daně, kde by mělo i nadále zůstat.  
ve fotce

Kolik a jak se dá ušetřit za vodu

  • oprava jednoho kapajícího kohoutku může ročně ušetřit až 350 korun
  • pokud koupání ve vaně nahradíte sprchováním, ušetříte pokaždé zhruba sedm koruna další peníze za její ohřev
  • WC s úspornou variantou splachování může čtyřčlenné rodině snížit účet za voduaž o 1100 korun za rok
Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Předčasný, nebo předdůchod? Otestujte se, co víte o penzích

Ilustrační snímek

Ať už se vám blíží důchodový věk, nebo je vaše penze ještě v nedohlednu, o důchod byste se zajímat měli. Vyzkoušejte si...

Proč měnit dodavatele energií v létě a neodkládat to na později

Ilustrační snímek

Kdo by v parném létě myslel na účty za plyn a elektřinu? Možná byste měli. I když je nová topná sezona daleko před...

Ostražitost Čechů při nakupování je velká. Víme, které obchody účtují správně

Ilustrační snímek

Možná jste to už zažili. Nakoupíte velký nákup, projdete očima účtenku a zjistíte, že namarkovaná cena u některé...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

15. srpna: Tohle potřebujete vědět nejen o středečním obchodování na amerických ...

Kurzy.cz Americké akcie ve středu oslabily a index S&P 500 zaznamenal nejvýraznější procentní propad od června. Investoři se odv...

Najdete na iDNES.cz