Vrátný jí při práci

Pracuji jako denní vrátný dvanáct hodin v nepřetržité směně. Noční strážný nastupuje na mé místo v 18.00 hodin. Zaměstnavatel mi neposkytuje během služby přestávku na jídlo a oddech. Prý jsem "jednomužná" obsluha pracoviště a není za mne náhrada. Jím při práci. Myslím, že mám také nárok na mzdu za 12 hodin, přesto mi zaměstnavatel proplácí pouze 11 hodin. L. Kodeš, Praha

Ano, v případě, který popisujete, zaměstnavatel skutečně porušuje zákoník práce, neboť vám nevyplácí mzdu za celou odpracovanou dobu. Pokud jde o práce, které nemohou být přerušeny, může dle § 89 zákoníku práce zaměstnavatel opravdu neposkytovat zaměstnanci přestávku na jídlo a oddech.

Za práce, které nemohou být přerušeny, se považuje i vaše práce vrátného a jiná jednočlenná zaměstnání, kde nelze práce přerušit nebo zaměstnance vystřídat.
V takových případech není přestávka poskytována a celá doba strávená výkonem práce na pracovišti se považuje za pracovní dobu. Zaměstnanci za ni tedy náleží mzda.

Zaměstnavatel je však povinen i při nepřerušení provozu poskytnout zaměstnanci takzvanou přiměřenou dobu na jídlo a oddech, přičemž tato doba se posuzuje jako výkon práce - proto vám vzniká nárok na mzdu za celých 12 hodin.

Chtějí mi změnit pracovní náplň!Přidání práce. 
Více ZDE.

Pokud vám zaměstnavatel nebude poskytovat odměnu v tomto rozsahu, je třeba jej upozornit (třeba i písemně), s odkazem na právní úpravu § 89 zákoníku práce a s upozorněním, že porušuje zákoník práce a může být pokutován úřadem práce.

V této souvislosti není třeba se obávat "odplaty" zaměstnavatele, neboť dle § 7 odst. 3 zákoníku práce nelze zaměstnance postihovat, protože se zákonným způsobem domáhá svých práv.

Výpověď daná z takovéhoto důvodu by byla neplatná. Doporučuji vám v takovémto případě uplatnit její neplatnost u zaměstnavatele a následně u soudu.