Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Varování analytiků: Na bankrot jsme zralí už za 17 let

aktualizováno 
Evropou se šíří nepokoje, sotva skončila jedna krize, už je tu druhá. Možná se blíží i kolaps eurozóny. Jak to skončí? Myslíte na stáří, ale nevíte, jak v tak zvláštní době investovat bezpečně? Proč je zlato tak drahé a je možné, že by Slováci platili českou korunou?

Obálka knihy Všechno je jinak - ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora | foto: Grada Publishing

Na tyto a spoustu dalších otázek odpovídají srozumitelně, vtipně a jednoduše ekonomové Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora ve své knize Všechno je jinak aneb co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti, která právě vychází v nakladatelství Grada. 

Jejich odpovědi jdou proti většinovému proudu, což se ovšem dalo čekat. Svými kontroverzními názory se nikdy netajili. Kriticky se od začátku stavěli třeba k právě schvalované penzijní reformě.

Poselství Pikory a Šichtařové

- používejte selský rozum
- nevzpírejte se přírodě
- nevěřte slepě politikům
- poznejte souvislosti

A právě důchodům vyhradili také první část knihy. "Stát se nás snaží přesvědčit, že spoření na důchod s penzijními fondy je jedinou správnou možností. Ale nepřesvědčil nás," míní autoři. Oba jsou známí tím, že dávají přednost průběžnému důchodovému systému - a vysvětlují proč.

Nicméně nějaká reforma nutná je, na tom se shodují a opět následuje podrobné vysvětlení, doplněné výpočty, příklady s malou školou investování i doporučením pro koho se ten či onen způsob nejlépe hodí. Což dává tvrzení, že je lepší se postarat sám, konkrétnější podobu.

Zajímavý je i nový pohled na státní dluhopisy. To, co bylo ještě nedávno považováno za super bezpečnou a jistou investici, dnes už neplatí. A na historických a geografických souvislostech ekonomové dokazují, proč tomu tak je.

Krize na časové ose

Druhá, nejkratší, ale také výživná kapitola je jakýmsi průvodcem krizí. Od historie až po dnešek mapuje svět a plynule přechází do třetí části knihy. Ta už si bere na paškál nejpalčivější současnost a rozebírá to, co by bylo, kdyby... 

Rozpadne se eurozóna, nebo se ji podaří politikům udržet? A za jakou cenu?  Dozvíte se, že státní bankrot není žádnou novinkou, že nechat padnout Řecko není tak jednoduché. Protože všechno souvisí se vším. Autoři si neberou servítky. Tvrdě kritizují počínání nejen českých, ale i světových politiků.

Co je vlastně špatně

Za všechno můžou dluhy, lži a opakovaná populistická rozhodnutí politiků. Že by nám politici vědomě lhali? Ano, nebo alespoň podle názorů mnohých jen výjimečně říkají pravdu. A co hůř, varují lidi před tím, že nejhorší je půjčovat si na splácení starých dluhů a sami dělají přesně totéž. Veřejný deficit financí je pro politiky lákavý, negativní důsledky totiž neponesou jejich současní voliči, ale až jejich děti a vnuci.

V této části Pikora a Šichatřová na příkladech dokazují a analyzují všechna možná i zdánlivě nemožná řešení.

Ještě to není v háji

Česko zatím odolává. Podle analýz autorů nás jistý bankrot čeká za 17 let.  V každém případě bude další vývoj bolestivý pro všechny, nejvíce pro běžné daňové poplatníky a důchodce.

Všechno je jinak

aneb Co nám neřekli o důchodech, euru a budoucnosti

Autoři: Markéta Šichtařová a Vladimír Pikora

Vydalo: Grada Publishing,  21.11.2011

224 stran

Cena: 249 Kč

Scénáře dalšího osudu Česka, Evropy, eura i koruny mohou být tři. Od optimistického, přes pesimistický až po ultrapesimistický. Pozorný čtenář jistě vycítí, že pesimistické řešení je autorům nejbližší.

Suma sumárum, záchranný mechanismus je pro kočku, dluh nijak nezmenší. Jen ho posune o úroveň výš, aby byl ještě hůř řešitelný. Nikde se to sice naplno neříká, ale je jasné, že část dluhu prostě nebude splacena. A neříkat to je hloupé, protože čím dříve se tak stane, tím menší částka to bude. Odklad odpuštění dluhu totiž celkovou nesplacenou částku jen vyšroubuje - a na to doplatí kdo? No přece důchodce.

Závěr je napsaný téměř celý v holých větách a působivě shrnuje to podstatné, co by se každému mělo zavrtat do mozku. A co je důležité, dává do budoucna naději. Oba ekonomové si totiž myslí, že jedna cesta, jak z toho průšvihu ven, tu je. Spoustě lidí se ale nebude líbit.

Manželské jiskření

Pikora se Šichtařovou, jak se i oni sami v knize titulují, jsou manželé. Což je pro psaní výhoda. Kniha je tak výsledkem nejenom odborných analýz, ale také mnoha každodenních konzultací a hádek. Najdete tu jak mužský pohled okořeněný nezbytnou trochou ješitnosti, tak i ten věčně oponující ženský.

Nepřehlédněte

Poslední šance na uzavření penzijního připojištění - spoření na stáří se státní podporou Penzijnísrovnávač.cz

Odbornou ekonomiku doplňuje mnoho příkladů nejen z manželského života. Dozvíte se, že ani oni nejsou neomylní, že musejí překonávat různé překážky a ne vždy to dopadne dobře. Což ke stravitelnosti knihy výrazně přispívá - každý snáz přijme názor toho, o kom ví, že také zápasí se sousedy, že se občas chová naivně, nebo třeba se celý den snaží neúspěšně vyhnat krtka ze své zahrady.

Přestože se kniha zabývá vážnými tématy, nuda to není a dokonce se i zasmějete. Souhlasit s autory nemusíte. Kniha ale obsahuje spoustu informací, které varují a jistě vyvolají diskusi. A myslím, že o to autorům šlo.Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Zpožděné letadlo nebo vlak. Na co máte nárok a jak získat stovky eur

Ilustrační snímek

Pokud vás dopravce vysadí z letadla, vlaku či autobusu později, než slíbil, máte nárok na odškodné. Záleží ovšem na...

Zkažená dovolená: na co máte nárok, když se výlet nevyvede

Ilustrační snímek

Pohled je to většinou subjektivní. Klient má pocit, že má totálně zkaženou dovolenou. Při pohledu zvenčí ovšem vypadá...

Využijte naše kalkulačky. Spočítají úspory, vliv inflace i důchodový věk

Ilustrační snímek

Spořit se vyplatí. V případě nenadálých situací je pak možné sáhnout na finanční rezervu a zbytečně se nezadlužovat....

Turci v akci. Bude to stačit?

Turci v akci. Bude to stačit?

Kurzy.cz Turecko zachraňuje, co se dá. Tamní regulátor během včerejšího dne představil nejnovější opatření, která mají za úkol s...

Najdete na iDNES.cz