Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Všeho moc škodí. I diverzifikace

aktualizováno 
S pojmem korelace mezi jednotlivými investičními nástroji se nesetkáváme tak často, jako s rizikem, výnosem, nebo diverzifikací. Při stavbě portfolia je však neméně důležitá.

Pouhá diverzifikace mezi dluhopisy a akcie z hlediska korelace nemusí být učinná. | foto: Profimedia.cz

Korelace a korelační koeficient je znám spíše ze statistiky, kde vyjadřuje míru, kterou jsou spojeny změny dvou proměnných a pohybuje se v rozmezí –1 až +1. U investic vyjadřuje korelace vzájemný vztah výnosů dvou různých investičních aktiv.

Kladné hodnoty korelačního koeficientu vyjadřují pozitivní vztah mezi dvěma veličinami. Čím více se  blíží k hodnotě jedna, tím je závislost větší a naopak. Když například roste cena ropy, daří se těžařským, zpracovatelským nebo energetickým společnostem, jimž rostou tržby, a roste také cena jejich akcií na kapitálových trzích. To je příklad pozitivní korelace.

Příkladem negativní korelace (od 0 do -1) může být situace na komoditních trzích se zemědělskými plodinami. Jelikož se americké ministerstvo nedávno rozhodlo výrazně zvětšit osevní plochy kukuřice na úkor ostatních plodin, její cena klesá, zatímco cena pšenice, sóje nebo bavlny bude růst. Velmi známá je rovněž negativní korelace mezi výnosy dluhopisů a akcií.

Z uvedeného vyplývá, že investor, který se snaží o sestavení diverzifikovaného portfolia, by měl brát v úvahu korelaci výnosů jednotlivých instrumentů, které do něj hodlá zařadit. Pokud se totiž orientujeme pouze výkonností, můžeme špatnou kombinací nástrojů (akcií, fondů) portfoliu uškodit. Kombinací fondů nebo nástrojů s vysokým korelačním koeficientem se totiž nemusí snižovat riziko, poměr rizika a výnosu však může být horší. Naopak, pokud zkombinujeme nástroje, jejichž korelace je negativní, můžeme dosáhnout mnohem nižšího rizika při stejném výnosu. Tento fakt je možné vyčíst z grafu, ve kterém jsou zobrazena dvě aktiva. Jedno počítá s výnosem 10,7 % při voaltilitě 20,9 % (např. akcie), druhé má výnos 5,3 % a volatilitu 9,4 % (např. dluhopisy).

Ani využití korelace ale není neomezené a má své mouchy. Korelační koeficienty pro jednotlivá aktiva se v čase mění a nejsou konstantní, například vlivem změn úrokových měr, rozdílným růstem hospodářství apod. Korelace se vypočítává z minulých hodnot a zejména v kratším horizontu mohou nepředvídané situace ne trzích vést k tomu, že jednotlivé investiční nástroje se chovají úplně opačně, než bychom očekávali. To může vést k výjimečným ziskům, ale také k neočekávaným vysokým ztrátám.

Například v rámci kapitálových trhů tolik zmiňovaná mezinárodní diverzifikace v poslední době přestává mít smysl, protože akciové trhy začínají být na sobě hodně závislé. Vysoká míra korelace mezi americkým a západoevropským akciovým trhem není ničím novým, v poslední době ale roste rovněž závislost mezi vyspělými trhy a rozvíjejícími se ekonomikami. Poslední události, když problémy na nemovitostním trhu v USA způsobily propad prakticky na všech akciových trzích, jsou toho důkazem. Důvodem je rovněž větší globální záběr společností z takových odvětví jako je výroba automobilů, telekomunikace, farmacie apod.

Dobrou příležitostí naopak může být sektorová diverzifikace, kde lze velmi efektivně využít různé chování jednotlivých odvětví v různých dobách ekonomického cyklu. Jinak se chovají například sektory dopravy, technologií nebo financí, kterým se daří v dobách konjunkce, a jinak se chovají drahé kovy, nebo tabákový průmysl, kterým vyhovuje období recese.

Na podobném principu fungují rozdíly mezi výnosy akcií a dluhopisů, proto jsou dluhopisy většinou uváděny jako nejvýhodnější nástroj pro diverzifikaci portfolia. Pouhá diverzifikace mezi dluhopisy a akcie ale z hlediska korelace nemusí být účinná. Ne vždy totiž musí platit, že když akcie klesají, dluhopisy vydělávají. Proto je dobré začlenit do portfolia nástroje, které mají nízkou, nebo dokonce negativní korelaci s akciovými nástroji. Dobrou možnost diverzifikace tak představují například komodity, nemovitosti nebo měny (a různé produkty od nich odvozené a dostupné i konzervativním investorům), které se vyvíjejí nezávisle na akciových trzích.

V případě širokého portfolia se ale může projevit další nevýhoda použití korelačních koeficientů. Analýza portfolia obsahující desítky akciových titulů, resp. investičních nástrojů, je totiž příliš komplikovaná (nestačí posoudit korelaci mezi jednotlivými instrumenty, ale celkově pro celé portfolio). Proto se v takových případech používají novější metody, které mohou být jednodušší a přesnější. Korelace tedy určitě není zázračným všelékem, jako jeden ze základních kamenů při stavbě portfolia však určitě má své místo.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %
Volební preference STEM: ANO posiluje, podpora ČSSD spadla pod 10 %

Necelý týden před volbami dál posilují preference hnutí ANO. Raketový nárůst zaznamenala SPD. Rostou také Piráti. Naopa... celý článek

Jobs Contact
CNC Frézař (25.000 - 33.000 Kč)

Jobs Contact
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 33 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.