Všichni přijdeme o platební kartu. Proč?

  • 47
V poslední době se velmi rozmáhá kopírování platebních karet a jejich následné zneužití. Banky na celém světě klienty varují, aby své platební karty nenechávali bez dozoru a dobře si je hlídali. Zloději dat totiž vymysleli nový a velmi snadný způsob kopírování dat. Co by se mohlo přihodit i vám? Jak se proti těmto lupičům bránit?

Kopírování dat bylo doposud poměrně náročnou záležitostí a zloděj musel mít složité zařízení sestávající se z kamery a čtecího zařízení, které magnetické proužky karet kopírovalo. Nyní je ale všechno jinak.

Zloději začali používat zařízení, které je schopné data uložená na platební kartě přečíst a zkopírovat na dálku několika metrů. Stačí, aby se ke kartě přiblížilo a během několika vteřin jsou data bezpečně uložena v zlodějově databance a připravena pro výrobu kopie vaší platební karty.

To, že byla karta zkopírována, si klient ani neuvědomí, protože nejčastěji k získání dat z magnetického proužku je používán moment, kdy kartou její majitel platí za zboží či služby. Než obsluha stačí autorizovat platbu a kartu vrátit majiteli, data jsou zkopírována. Takto získané kopie platebních karet se nejprve začaly objevovat v Asii, bohužel nyní už vlna padělků dorazila i do Evropy a České republiky. 

NENECHTE SI UJÍT
kalkulačka
Jak získáte svůj první milion?
Každý z nás už určitě někdy přemýšlel o tom, jak by získal svůj první milion. Řekněte vám, jak na to!
Invalidní vozík
Vyplatí se zaměstnat postižené?
Podpora, kterou rozděluje stát zaměstnavatelům zdravotně postižených, se stále snižuje.
Pračka
Když prášek pere jako voda
Je rozdíl, jestli pračku naplníte práškem za 3 Kč, nebo za 11. Zničí levné prášky pračku?

Banky denně zaznamenávají nárůst zneužití platebních karet řádově ve stovkách procent. Velká pětka bank oznámila, že zastavuje vydávání všech platebních karet (jak hybridních tak i s magnetickým pruhem) do odvolání. Naštěstí je již známé řešení, které by hromadné kopírování dat zastavilo. Řešením je čip. Ten zatím nelze zkopírovat tak jednoduše jako magnetický proužek a banky nyní urychleně zjišťují, jak začít vydávat pouze čipové platební karty a zajistit k nim bankomaty a platební terminály, které by je akceptovaly.

Bankám tak vznikají náklady, se kterými nepočítaly. Ještě není jasné, jak rychle je promítnou do bankovních poplatků, které by tím pádem citelně zvýšily. Tiskoví mluvčí pěti oslovených bank na náš dotaz svorně odpovídali, že banky s takovým opatřením počítají, avšak nejprve je nutné celkové náklady vyčíslit a následně s plánovaným navýšením cen seznámit klienty.

Majitelé platebních karet se tak mohou těšit, že opět sáhnou hlouběji do kapes, pokud budou chtít využívat komfort bezhotovostních plateb v obchodech, nebo si hotovost vybrat u bankomatu místo toho, aby navštěvovali pobočky své banky.

Pěkný první aprílový den.

 

Aprílový článek :-)