Vstup do EU nám zisky z vkladů asi nesníží

aktualizováno  0:05
V souvislosti s blížícím se vstupem České republiky do EU napadají mnoho lidí nejrůznější otázky související s tím, jak se chystaný vstup dotkne konkrétně jejich osoby. Mezi tyto otázky patří samozřejmě i to, jaký vliv bude mít vstup do EU na úrokové sazby terminovaných vkladů tuzemských bank. Budeme na nejpopulárnějším českém spořícím nástroji vydělávat více či méně?

Je zřejmé, že úrokové sazby komerčních bank se odvíjí především od celkové makroekonomické situace země a potažmo od měnové politiky centrální banky. Manévrovací prostor centrální banky, popřípadě vlády u země, jejímž cílem je vstup do EU a následně i měnové unie, je ovšem značně omezen Maastrichtskými kritérii. Dříve nebo později budou naše úrokové sazby shodné s těmi, které jsou či budou v ostatních zemích EU. Poohlédnutí zpět do minulosti naznačuje, že tomu tak bude i v případě odložení vstupu do měnové unie na pozdější dobu.

Díky přísné měnové politice ČNB a relativní makroekonomické stabilitě (především nízká inflace) se ovšem naše úrokové sazby již velmi přiblížily úrovni sazeb v EU. Do budoucna však určité vychýlení a podoba s ostatními zeměmi, které v posledních 20 letech vstupovaly do EU, nejsou vyloučeny.

1986 – výrazný pokles sazeb na jihu Evropy

Španělsko a Portugalsko se staly členy EU při jejím v pořadí třetím rozšíření 1. ledna 1986. Podívejme se nejprve na graf zachycující vývoj komerčních úrokových sazeb na vklady splatné do jednoho roku v obou vstupujících zemích v porovnání s průměrnými sazbami bank v rámci států EU (mimo Lucemburska). Data jsou čerpána ze zdrojů OECD.

Jak lze z grafu snadno vyčíst, hodnota úrokových sazeb se začala u obou nově vstupujících zemí přibližovat k průměru EU  již v průběhu roku 1984. Na tomto místě je třeba upozornit, že nevýhodou zde uvedeného grafu je nedostatečný počet pozorování, jelikož se řada skládá pouze z ročních průměrů (přesnější data se nám bohužel nepodařilo sehnat). Při větším počtu pozorování by totiž byla zřetelnější akcelerace přibližování úrokových sazeb k evropskému průměru zejména po podepsání asociačních dohod mezi EU a Španělskem a Portugalskem.

1995 – vstup Rakouska, Švédska a Finska

I v případě čtvrté vlny rozšíření EU k 1. lednu 1995 lze z grafu vývoje komerčních úrokových sazeb pozorovat určité přibližování úrokových křivek, i když zdaleka ne tak výrazné jako v případě Španělska a Portugalska. Pokud nebudeme brát v úvahu úrokové sazby ve Švédsku, které se v celém sledovaném období pohybují v těsné blízkosti evropského průměru, můžeme konstatovat následující: přibližně 2 až 2,5 procentní rozdíl mezi sazbami v Rakousku a Finsku a sazbami v EU platnými před vstupem do EU se během tří let po vstupu snížil na přibližně jedno procento.

Co tedy čeká Českou republiku?

Nominální úrokové sazby na vklady splatné do jednoho roku se podle průměrů ECB pohybují v současnosti v EU kolem hodnoty 3,2% p.a. V České republice je to přibližně 3,8%. Pro případné výraznější změny ve směru přibližování českých sazeb k sazbám v EU proto není příliš prostoru a nejsou ani pravděpodobné.

Žádné zemětřesení na poli úročení termínovaných vkladů či dluhopisů nelze tudíž moc očekávat. To pak samozřejmě platí i pro kapitálové zisky z držení dlouhodobějších obligací.

Tento scénář ovšem bude platit jen za následujících předpokladů:

  1. absence nečekaných inflačních šoků ovlivňujících jen Českou republiku, např. deregulace a zachování makroekonomické stability (největší nebezpečí představuje pravděpodobně stále rostoucí veřejný dluh)
  2. strategie přiblížení české cenové hladiny tzv. neobchodovaných statků cenové hladině v Evropě formou posilování koruny vůči euru při zachování nízké inflace (např. stejná cena u holiče či za nájem, které jsou v ČR stále výrazně nižší)

Jinou strategií sblížení cenových hladin je výrazně vyšší inflace v ČR při zachování relativně stabilního kurzu Kč/euro. Tato strategie by ovšem způsobila výraznější odchýlení českých úrokových sazeb od těch v EU.

Ať už bude situace jakákoli, bude nejdůležitější vývoj reálných úrokových sazeb (tj. po odečtení inflace) a měnového kurzu Kč/euro. Ten se však odhaduje velmi těžko.

Jaký vliv bude mít podle Vás vstup České republiky do EU na úrokové sazby tuzemských bank? Můžeme se podle Vás konečně těšit na kladné reálné úrokové sazby?

 

Autor:


Nejčtenější

Chtěla potvrzení o bezdlužnosti, teď je dlužníkem ona

Ilustrační snímek

Centrální registr dlužníků poskytuje mimo jiného vydání potvrzení o bezdlužnosti. To však nikdo v České republice...

Kvíz: Zvládli byste práci v nadnárodní korporaci?

Ilustrační snímek

Pokud splňujete kvalifikační předpoklady pro nabízenou pracovní pozici a ještě k tomu máte na obdobném postu i...Zmapovali jsme deset aktuálně nejvýhodnějších běžných bankovních účtů

Ilustrační snímek

V Česku přibývají bankovní účty, které lze zřídit zdarma bez jakýchkoliv podmínek. Vyplývá to z analýzy, kterou server...

Nechceme být pouhými překupnicemi květin, říkají mladé podnikatelky

Majitelky květinářství Barbora Zimolová (vlevo) a Šarlota Palová.

Jsou mladé, vzdělané a plné energie. Nedávno otevřely v centru Brna neobvyklé květinářství s atmosférou baru. Přestože...

Unikátní výzkum: kam investují čeští milionáři a co je znepokojuje

Ilustrační snímek

V Česku je podle odhadů 28 tisíc dolarových milionářů. Své soukromí si však střeží. Dozvědět se, kam investují a jak se...

Další z rubriky

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Jak centrální banky zkrotí příští recesi?

Jak centrální banky zkrotí příští recesi?

Kurzy.cz Začátkem roku 2001, když se zbytek Ameriky vracel po svátcích k normálu, svolala komise Fedu pro monetární politiku kon...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR/KA KVALITY

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 22 000 - 25 000 KčNajdete na iDNES.cz