Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Výběr hotovosti kreditní kartou je ekonomická sebevražda

  • 245
Kreditní karty jsou primárně určeny k bezhotovostním nákupům. Pokud si však z nich chcete vybrat hotovost, banky vám to umožní. Volit můžete mezi bankomatem, cash backem nebo výběrem na přepážce banky. Ovšem přijít k hotovým penězům z kreditky je většinou velmi drahé.

Na hotovostní transakce se navíc zpravidla nevztahuje takzvané bezúročné období. Ze sumy vybrané z kreditky hotově tak od prvního dne platíte úroky, které se obvykle pohybují mezi jedním a dvěma procenty za měsíc.

Výběr z bankomatu stojí desítky korun

Pokud se rozhodnete pro výběr z bankomatu, připravte se na vysoké poplatky. U většiny bank se poplatek skládá z pevné částky a procent z vybírané částky. Některé banky též určují minimální resp. maximální výši poplatku. Poplatky se liší také podle toho, zda vybíráte z bankomatu své či cizí banky.

Banky vás připraví i o možnost bezúročného období, které zpravidla trvá v průměru mezi 40 až 50 dny. Pouze čtyři banky jsou v tomto ohledu ke klientům shovívavé a bezúročné období jim ponechají. Jsou to ČSOB, Poštovní spořitelna, Komerční banka a mBank. .

Příklad - výše poplatků

Kolik zaplatí klient za výběr 2 000 korun z kreditní karty u bankomatu své banky / cizí banky

Citibank: 89 Kč / 89 Kč
Česká spořitelna: 4 Kč / 30 Kč
ČSOB: 36 Kč / 60 Kč
GE Money Bank: 59 Kč / 89 Kč
Komerční banka: 30 Kč / 50 Kč
LBBW Bank*: 50 Kč
mBank*: 49 Kč
Poštovní spořitelna: 35 Kč / 55 Kč
Raiffeisenbank: 50 Kč / 70 Kč
UniCredit Bank: 69 Kč / 69 Kč
Volksbank: 15 Kč / 90 Kč
Cetelem*: 65 Kč
Home Credit*: 85 Kč

Poznámka: * nemá vlastní bankomaty

Při cash backu musíte nakoupit

Hotovost z kreditní karty můžete získat i využitím tzv. cash backu. Jeho podstata spočívá v tom, že při splnění určitých podmínek vám obchodník u pokladny vyplatí předem danou sumu v hotovosti.

Všechny banky, které tuto službu nabízejí, limitují maximální výši částky vyplácenou obchodníkem na 1 500 korun. Podmínkou vždy je, že musíte za nákup zároveň utratit 300 korun a někdy i platbu zaplatit kreditní kartou. To požaduje například Cetelem nebo Poštovní spořitelna.

Poplatek za cash back již není tak vysoký jako v případě výběru hotovosti v bankomatu. Pokud jej vůbec banky požadují (některé vám tuto službu nabídnou i zdarma), pohybuje se v řádu několika korun. Například u České spořitelny jsou to čtyři koruny. Nejvíce, 15 korun, zaplatíte u GE Money Bank.

Platnost bezúročného období v případě cash backu je u jednotlivých bank shodná jako při výběru z bankomatu.

Ani výběr u přepážky není laciný

Vedle bankomatu a cash backu se k penězům na kreditní kartě můžete dostat i transakcí na pobočce. Můžete si zvolenou částku buď převést na svůj osobní běžný účet, nebo přímo na přepážce z kreditky vybrat. Této službě se říká Cash advance.

Opět počítejte s tím, že služba Cash advance není levnou záležitostí. Poplatek, který zaplatíte, se pohybuje v řádech několika desítek korun.