Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výběr povolání může rozhodnout o úspěchu pracovní kariéry

aktualizováno 
-
Přestože se v říjnu vzrůstající tendence počtu nezaměstnaných konečně zastavila, starost o pracovní místo u čerstvých absolventů přetrvává. Aby nemuseli brzy řešit problém nezaměstnanosti, měli by věnovat dostatečnou pozornost správné volbě povolání.

Čerství absolventi středních škol a učilišť patří k nejrizikovější skupině, která jen těžko shání zaměstnání. Mladým lidem chybí praxe, kterou většina zaměstnavatelů požaduje. Přesto lze doporučit několik zásad, podle kterých by měli při volbě povolání postupovat, aby jejich šance na uplatnění byly co nejlepší.

Jaké zaměstnání zvolit?

Jelikož rozhodnutí o budoucím zaměstnání přichází ve věku, kdy většina mladých lidí nemá zcela jasné představy o své budoucnosti, musí sehrát důležitou roli rodiče. »Rodiče by měli poradit, ale ne diktovat. Nemohou očekávat, že v jejich dětech se jim splní přání, která sami nedokázali realizovat. Měli by s nimi co nejdřív mluvit o jejich zájmech, neboť pouze tehdy, je-li dítě samo od sebe motivováno, dokončí školu, kterou si vybralo,« říká ředitel pražského úřadu práce Mario Faturík. Podle Faturíka je v dnešní době nejdůležitější, aby mladí lidé měli dokončené vzdělání, jinak jsou jejich šance na zaměstnání mizivé. Obor, který mladí lidé vystudují, by měl být natolik široký, aby umožňoval další vzdělávání a rekvalifikaci. Trend v České republice se neliší od ostatních západoevropských zemí, kde lidé své zaměstnání změní vícekrát za produktivní život.

Studentem po celý život

Tomuto vývoji by měl pomoci v České republice i měnící se školský systém, který by měl být čím dál více otevřený a měl by umožnit celoživotní vzdělávání v souvislosti se změnou situace na trhu práce. Právě rozšíření celoživotního vzdělávání patří k hlavním prioritám národního vzdělávacího programu, který připravuje ministerstvo školství. »Dnes již rodiče nepodstupují taková fatální rozhodnutí, jako dříve, kdy nepřijetí na vybranou školu prakticky ukončilo cestu k povolání,« říká Jana Pozděnová z Informačního a poradenského střediska pro vhodnou volbu povolání v Praze 8. Vyhledávaná jsou opět gymnázia, která umožňují posunout volbu povolání do pozdějšího věku a zároveň žákům poskytnou všeobecný přehled. Maturanti si dnes mohou vybírat ze široké nabídky vyšších škol. Ty jim umožní během dvou až tří let získat kvalifikaci, pro kterou se již rozhodli ve zralejším věku.

Práce s počítačem a znalost jazyků

Také poptávka po středních školách se začíná měnit. Ústup od obchodních škol, jejichž absolventi získávají práci čím dál obtížněji, trvá. Větší poptávka je po absolventech elektrotechnických škol. Podle Pozděnové je obrovský zájem o studium počítačových systémů. Ty nabízí několik vybraných středních škol, na které se hlásí mnohem více uchazečů, než mohou školy uspokojit. V poptávce následují obory ze sféry služeb, především hotelové služby a turismus, a to hlavně u dívek. Pokud chce mít mladý absolvent dobré šance na trhu práce, měl by ovládat alespoň jeden cizí jazyk a disponovat základními uživatelskými znalostmi práce s počítačem. Zároveň by měl být připraven na nutnost dalšího vzdělávání a rekvalifikace.

Jak postupovat při volbě povolání?

* začít v rodině včas s diskusí o vhodném povolání

* zjistit a shromáždit co nejvíce informací o oboru, o který máte zájem. O školách by rodiče měl informovat výchovný poradce na základní škole, neboť právě u něj se shromažďují materiály o vzdělávací nabídce.

* rodiče se mohou informovat přímo na úřadech práce, kde pracují informační a vzdělávací střediska. Ta by měla nabízet jak informace o školách, tak i o situaci na trhu práce v jednotlivých oborech.

* rodiče by měli využívat dnů otevřených dveří, které školy pořádají čím dál častěji. Tak se mohou seznámit přímo se situací dané školy a s učiteli, kteří budou jejich děti několik let vzdělávat.

* mít raději vyšší nároky na dítě a zvolit pro ně alespoň střední stupeň vzdělání, neboť cesta na nižší stupeň je vždy snažší než naopak

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Kariéru mají rozjetou na plný plyn, přestože jsou ze školy jen pár let

Zvládli to ostatní, zvládneš to taky, říkají rodiče dětem, aby je uklidnili a motivovali. Pokud to na vás platí, přečtěte si tři příběhy úspěšných mladých...  celý článek

Ilustrační snímek
Srovnání: kdy má podnikatel zůstat OSVČ a kdy se mu vyplatí společnost

Asociace malých a středních podniků a živnostníků srovnala z právního a daňového pohledu, co je pro podnikatele výhodnější - zda nést titul osoby samostatně...  celý článek

Ilustrační snímek
Proč si před hledáním nové práce pořádně zamést internetovou stopu

Když jste během studií chodili „pařit“, přišlo vám možná docela vtipné dát si na Facebook pár fotek, jak se skvěle bavíte. Jenže teď hledáte zajímavou a dobře...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.