Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výběr povolání může rozhodnout o úspěchu pracovní kariéry

aktualizováno 
-
Přestože se v říjnu vzrůstající tendence počtu nezaměstnaných konečně zastavila, starost o pracovní místo u čerstvých absolventů přetrvává. Aby nemuseli brzy řešit problém nezaměstnanosti, měli by věnovat dostatečnou pozornost správné volbě povolání.

Čerství absolventi středních škol a učilišť patří k nejrizikovější skupině, která jen těžko shání zaměstnání. Mladým lidem chybí praxe, kterou většina zaměstnavatelů požaduje. Přesto lze doporučit několik zásad, podle kterých by měli při volbě povolání postupovat, aby jejich šance na uplatnění byly co nejlepší.

Jaké zaměstnání zvolit?

Jelikož rozhodnutí o budoucím zaměstnání přichází ve věku, kdy většina mladých lidí nemá zcela jasné představy o své budoucnosti, musí sehrát důležitou roli rodiče. »Rodiče by měli poradit, ale ne diktovat. Nemohou očekávat, že v jejich dětech se jim splní přání, která sami nedokázali realizovat. Měli by s nimi co nejdřív mluvit o jejich zájmech, neboť pouze tehdy, je-li dítě samo od sebe motivováno, dokončí školu, kterou si vybralo,« říká ředitel pražského úřadu práce Mario Faturík. Podle Faturíka je v dnešní době nejdůležitější, aby mladí lidé měli dokončené vzdělání, jinak jsou jejich šance na zaměstnání mizivé. Obor, který mladí lidé vystudují, by měl být natolik široký, aby umožňoval další vzdělávání a rekvalifikaci. Trend v České republice se neliší od ostatních západoevropských zemí, kde lidé své zaměstnání změní vícekrát za produktivní život.

Studentem po celý život

Tomuto vývoji by měl pomoci v České republice i měnící se školský systém, který by měl být čím dál více otevřený a měl by umožnit celoživotní vzdělávání v souvislosti se změnou situace na trhu práce. Právě rozšíření celoživotního vzdělávání patří k hlavním prioritám národního vzdělávacího programu, který připravuje ministerstvo školství. »Dnes již rodiče nepodstupují taková fatální rozhodnutí, jako dříve, kdy nepřijetí na vybranou školu prakticky ukončilo cestu k povolání,« říká Jana Pozděnová z Informačního a poradenského střediska pro vhodnou volbu povolání v Praze 8. Vyhledávaná jsou opět gymnázia, která umožňují posunout volbu povolání do pozdějšího věku a zároveň žákům poskytnou všeobecný přehled. Maturanti si dnes mohou vybírat ze široké nabídky vyšších škol. Ty jim umožní během dvou až tří let získat kvalifikaci, pro kterou se již rozhodli ve zralejším věku.

Práce s počítačem a znalost jazyků

Také poptávka po středních školách se začíná měnit. Ústup od obchodních škol, jejichž absolventi získávají práci čím dál obtížněji, trvá. Větší poptávka je po absolventech elektrotechnických škol. Podle Pozděnové je obrovský zájem o studium počítačových systémů. Ty nabízí několik vybraných středních škol, na které se hlásí mnohem více uchazečů, než mohou školy uspokojit. V poptávce následují obory ze sféry služeb, především hotelové služby a turismus, a to hlavně u dívek. Pokud chce mít mladý absolvent dobré šance na trhu práce, měl by ovládat alespoň jeden cizí jazyk a disponovat základními uživatelskými znalostmi práce s počítačem. Zároveň by měl být připraven na nutnost dalšího vzdělávání a rekvalifikace.

Jak postupovat při volbě povolání?

* začít v rodině včas s diskusí o vhodném povolání

* zjistit a shromáždit co nejvíce informací o oboru, o který máte zájem. O školách by rodiče měl informovat výchovný poradce na základní škole, neboť právě u něj se shromažďují materiály o vzdělávací nabídce.

* rodiče se mohou informovat přímo na úřadech práce, kde pracují informační a vzdělávací střediska. Ta by měla nabízet jak informace o školách, tak i o situaci na trhu práce v jednotlivých oborech.

* rodiče by měli využívat dnů otevřených dveří, které školy pořádají čím dál častěji. Tak se mohou seznámit přímo se situací dané školy a s učiteli, kteří budou jejich děti několik let vzdělávat.

* mít raději vyšší nároky na dítě a zvolit pro ně alespoň střední stupeň vzdělání, neboť cesta na nižší stupeň je vždy snažší než naopak

Autor:Nejčtenější

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Povinné ručení bobtná, havarijní pojistka přestává být atraktivní

Ilustrační snímek

Povinné ručení je jedním z hlavních byznysů tuzemských pojišťoven. A jeho podoba se postupně mění. Z jednoduchého...Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

KOMENTÁŘ: Proč nejsou družstevní byty v Česku příliš v kurzu?

Ilustrační snímek

Dosáhnout na vlastní bydlení je pro řadu lidí velký ekonomický strašák. Jednou z možností je pořízení družstevního...

Hypotéky dál zdražují, úrokové sazby jsou nejvýše od roku 2014

Ilustrační snímek

Hypotéky podle očekávání dál zdražují. Ve druhém měsíci letošního roku se průměrná úroková sazba zvedla na 2,36...

Další z rubriky

Pomluva zveřejněná na internetu vás může připravit o statisíce korun

Ilustrační snímek

Co když o vás na internetu, na sociálních sítích někdo napíše, že trpíte psychickou poruchou a přečtou si to známí i...

Je českou internetovou hvězdou. S Jirkou Králem o povolání youtuberů

YouTuber Jirka Král

Před lety tu za trest smažil hranolky, dnes má v McDonald’s vlastní burger. Mezitím se stal jedním z nejvlivnějších...

Kuffnerové: Na začátku bohatství byl pozemek vyhraný v šachové partii

V Břeclavi vyráběli Kuffnerové bílý cukr od roku 1862. Hermann Kuffner (na...

Historický cukrovar je dodnes dominantou Břeclavi. Ve Vídni se zase stále pije pivo Ottakringer. Obojí vzniklo díky...

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Potřebujeme výrazný posun ve mzdách

Kurzy.cz Nejsou řemeslníci, dělníci, snad i soustružníků je málo. Úvahy o tom, jak tento problém vyřešit, se množí jako houby po...

Najdete na iDNES.cz