Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výběry peněz vám můžou zkazit dovolenou. Podezřelé bankomaty nepoužívejte

aktualizováno 
Nechcete-li před odjezdem na dovolenou pobíhat po směnárnách a hledat výhodný kurz pro výměnu peněz, budete muset v cizeně využít svou platební kartu. Dávejte si ale pozor na zloděje a podvodníky. Pomoci jim může i vaše nepozornost.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejčastějšími způsoby, jak zruinovat váš účet je odpozorování PINu a krádež platební karty. Přinášíme několik bezpečnostních rad, které byste měli dodržovat, jak při výběru z bankomatu v České republice, tak i v zahraničí.

1. Kartu nepouštějte z ruky
Platební kartu nikdy nedávejte jako zástavu například v hotelu nebo v půjčovně aut. Když platíte v restauraci kartou, dohlížejte na transakci. Nenechte číšníka odejít k terminálu, případně ho následujte a svou kartu si hlídejte. Ke zneužití vaší karty stačí opsat si její číslo a expiraci, podvodník pak může utratit vaše peníze na internetu.

2. Nesdělujte PIN
Stává se, že lidé v legraci někomu řeknou svůj PIN. Nikdy nevíte, kdo vás může poslouchat. Máte-li špatnou paměť, nenechávejte PIN u své platební karty. Raději si ho napište do mobilu pod nějakou tajnou šifrou. "Číslo PINu své platební karty mám v telefonu. Před ním i za ním mám několik čísel. Nikdo nemůže poznat, jaký je můj PIN," svěřuje se třicetiletá Marta z Prahy.

3. Pečlivě si prohlédněte bankomat, ze kterého chcete vybírat
"Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici a řiďte se výhradně pokyny na obrazovce," doporučuje Pavla Hávová z ČSOB.

4. Překontrolujte si vrácenou kartu a účtenku
Karta, kterou vám obsluha v restauraci nebo v hotelu vrátí, nemusí být vaše. Vyměnit kartu za jinou není žádný problém. Když na záměnu přijdete za několik hodin, váš účet už může být o něco hubenější.

5. Nevybírejte v zastrčených bankomatech
Banky se shodují na tom, že byste měli raději používat bankomaty v pobočkách nebo v jejich blízkosti. Kdyby se cokoli stalo, pracovník banky by vám měl pomoci. Výběr je také bezpečnější než v temné uličce.

6. Vybrané peníze si hned uschovejte
Peníze, které vám bankomat vydá, si překontrolujte. Prohlédněte si bankovky a pak je dejte do peněženky. Nevyrážejte do ulic s balíkem peněz v ruce, někdo by vám je mohl vyrvat z ruky.

7. Platební kartu si schovejte
Platební kartu noste odděleně od osobních dokladů a peněz. Pokud zjistíte, že vám kartu někdo ukradl, ihned ji zablokujte. Na cesty si berte tu platební kartu, kde není větší obnos peněz. Mějte tam zhruba na výdaje a něco navíc pro krizové situace.

8. Když nastane problém, kontaktujte banku
"V případě, že klient zjistí na svém účtu transakci, kterou nerealizoval, je nutné, aby neprodleně kontaktoval banku a příslušnou transakci reklamoval. Pracovníci reklamačního oddělení případ přešetří a v případě, že došlo k neoprávněnému použití karty, peníze vrátí na účet klienta," doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Telefonní číslo, kam máte zavolat, bývá uvedeno na přístroji. Banku, případně policii kontaktujte i v případě, když vám z bankomatu nevyjedou požadované peníze.

Statistika

Podle policejních statistik došlo za loňský rok k 8 113 případům neoprávněného držení platební karty v celkové škodě zhruba 50 milionů korun. Meziročně se tak počet krádeží a podvodů s kartami zvýšil zhruba o tři procenta při přibližně stejné škodě.

Zdroj: ČSOB

Autoři: ,Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Víte jak ušetřit na nákupu v zahraničním e-shopu? Otestujte se

Ilustrační snímek

Nakupování přes internet je pro většinu z nás docela běžnou záležitostí. Když nakupujeme v rámci Evropské unie, je to...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny
Nečekané: velký obchodní řetězec na Vánoce zavře prodejny

Jeden z největších obchodních řetězců v Česku ve čtvrtek přišel s nečekaným prohlášením, že na Štědrý den nechá všech 3... celý článekNajdete na iDNES.cz