Vybíráme brokera – 2. část

  • 10
Postup dalšího výběru mezi obchodníky, kteří prošli prvotním sítem, záleží na tom, za jaký typ investora se považujete. Existují v podstatě dva typy investorů: Aktivní a opatrný neboli fundamentální i
Postup dalšího výběru mezi obchodníky, kteří prošli prvotním sítem, záleží na tom, za jaký typ investora se považujete. Existují v podstatě dva typy investorů:
  1. Aktivní obchodník, který obchoduje velmi často, sází na odhad krátkodobých výkyvů v cenách akcií podle předpokládané nálady na trhu a neváhá znásobit své zisky nebo ztráty nákupem akcií na úvěr.
  2. Opatrný neboli fundamentální investor, který investuje dlouhodobě a snaží se vytipovat podhodnocené akcie nebo akcie s velkým růstovým potenciálem, co se hospodářských výsledků týče.

Začněme aktivním obchodníkem
Chcete-li obchodovat často (několikrát do měsíce), musíte mít dobrý přehled o trhu a možnost rychle zadávat pokyny. Proto je vhodné mít on-line přístup ke svému obchodnímu účtu přes Internet. Abyste mohli využít zaváhání trhu ke vhodnému nákupu, musíte mít přístup k nezpožděným cenám a aktuálnímu zpravodajství. Trh může zaváhat pouze na malý okamžik, a proto by Váš broker měl provádět příkazy k nákupu či prodeji velmi rychle (odborně se tomu říká rychlá exekuce). Jelikož budete obchodovat často, bude výhodnější zvolit brokera s co nejnižšími poplatky. Pokud stále ještě váháte mezi několika brokery, můžete se rozhodnout podle doplňkových služeb, které broker nabízí. Jako aktivnímu obchodníkovi se Vám může hodit možnost nákupu na úvěr, prázdné prodeje (prodej zapůjčených akcií a spekulace na pokles ceny) nebo investice do opcí či futures. Vaše zisky z obchodování může zvýšit i nákup akcií podniku, který poprvé vstupuje na burzu (IPO).

Opatrný neboli fundamentální investor
Opatrný investor se rád poradí ohledně správné investice se svým makléřem (zaměstnanec obchodníka s cennými papíry). Měli byste tedy mít možnost mu zavolat. Jelikož se rozhodujete na základě hospodářské situace podniku a jeho výhledu do budoucna, potřebujete pro kvalitní rozhodnutí přístup k analýzám různých sektorů a podniků. Minimálně by ho měl mít k dispozici Váš makléř. Není také špatné mít přístup ke svému účtu a důležitým informacím přes Internet. Chvíli volného času si najdete často až někdy pozdě večer, kdy už mohou být kanceláře Vašeho brokera prázdné. V teple domova se můžete podívat na hospodářské výsledky Vašich černých koní a případně si pročíst i poznámky analytiků Vašeho brokera. Díky Internetu můžete také omezit počet případů, kdy na druhé straně telefonu místo makléře uslyšíte pouze obsazovací tón. Výše poplatků by pro Vás neměla být tolik významná, protože neobchodujete často. Stejně jako aktivní obchodník uvítáte možnost prázdného prodeje u nadhodnocených akcií nebo přístupu k IPOs. Pro dosažení vyšší diverzifikace také není špatné, pokud Vám broker nabídne možnost nákupu akciových fondů.

V Interaktivním výběru brokera si můžete pohodlně a přehledně najít brokery, kteří budou splňovat Vaše požadavky.

V kostce
Při výběru obchodníka s cennými papíry (brokera) je třeba vzít v úvahu následující faktory:

Licence obchodníka s cennými papíry
Dobrá pověst a silné finanční zázemí
Spolehliví akcionáři u nově založeného brokera
Důvěryhodnost banky, u které má broker svůj účet
On-line přístup k účtu (přes Internet)
Kvalita doplňkových služeb (např. nákup na úvěr či přístup k IPOs)
Jste-li aktivní obchodník Jste-li opatrný investor
Nízké poplatky Možnost konzultace po telefonu
Přístup k nezpožděným cenám Dobré informační zázemí včetně podnikových analýz.
Rychlé provedení obchodu  

První část třídílného seriálu najdete #!Vybíráme brokera – 1. část##zde!#.

Pokračování zítra