Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vybojujte si lepší hypotéku

aktualizováno 
Banky zpřísnily pravidla při získávání vlastního bydlení. Podle informací realitní kanceláře Sting se polovina jejích klientů setkává s problémy. Vyšší splátky a vyšší životní náklady znamenají, že víc klientů než třeba před rokem neprojde posouzením schopnosti splácet.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Banky o klienty stojí, a tak se ty, kteří mají peníze, snaží přilákat různými akcemi. Vyplatí se věnovat čas výběru.

1. Odpustí vám poplatek za zpracování

Banky klienty lákají na zpracování úvěru zdarma nebo za akční cenu. Díky tomu ušetříte několik tisíc korun (u hypotéky na 1 700 000 korun se poplatek pohybuje okolo 9 000 korun).

které banky vám odpustí poplatky?

 - bez poplatků: Česká  spořitelna, mBank, Wüstenrot, Raiffeisenbank, ČSOB

- akční poplatek:  Komerční banka (2 900 korun)

- zdarma jen při přefinancování: LBBW Bank, Komerční banka, GE Money Bank, Poštovní spořitelna

2. Nastává konec složitého úřadování

Banka po vás nebude požadovat faktury za stavební práce nebo nákup materiálu jako podklady pro vyplacení peněz. Stačí, když stavba roste nebo rekonstrukce pokračuje. To jednou za čas zkontroluje technik a pro banku sepíše zprávu o výstavbě. U většiny bank, které tuto službu nabízejí, za ni neplatíte žádné poplatky ani vám nezvýší úrokovou sazbu.

Zbytečnému papírování se vyhnete s těmito bankami: Raiffeisenbank, GE Money Bank, LBBW, Hypoteční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna, Komerční banka, Wüstenrot (pouze když zajišťujete jinou nemovitostí).

Sazby hypoték začínají klesat

Podle Hypoindexu zůstává nejdražší jednoletá fixace a pětiletá zlevnila na 5,37 %.

3. O odhad se nemusíte starat

Některé banky chtějí klientům odlehčit od nepříjemné administrativy, a tak zpracovávají ocenění nemovitosti po vlastní ose. Někdy dokonce na dálku podle cenové mapy. Vy dodáte  informace o nemovitosti, kupní smlouvu a fotografie, banka zaúřaduje a vystaví odhadní cenu. Může se stát, že se vám nelíbí, v tom případě máte právo pozvat si domů odhadce, tomu však budete muset zaplatit.

banky, které nabízejí ocenění nemovitosti

- bez poplatku: Česká spořitelna, Hypoteční banka, ČSOB, Poštovní spořitelna, Wüstenrot

- s poplatkem: Raiffeisenbank (2 000 korun), LBBW Bank (3 000 až 5 000 korun), Komerční banka (3 500 korun za byt, 4 500 korun za dům)

4. Vystačíte bez dokladů o příjmu?

Hypotéky pro ty, kdo  nejsou schopni doložit své příjmy, nabízí několik bank. Hodí se pro lidi, kteří třeba mění zaměstnání nebo jako podnikatelé v minulém období nevydělávali, ale teď jsou na tom dobře. Aktuálně se sazby za poskytnutí takové hypotéky zvedly, leckdy až na úroveň spotřebitelského úvěru. Jenže výhodou je, že hypotéku si můžete vzít na vyšší částku než úvěr. Některé banky nabízejí službu jen vybraným profesím. GE Money Bank například advokátům, lékařům nebo notářům.

Nabízejí: mBank  (6,37 %), LBBW Bank (7,12 %), Hypoteční banka (7,94 %), Raiffeisenbank (11,65 %), ČSOB (7,94 %), Volksbank (8,09 %), Poštovní  spořitelna určuje sazbu individuálně.

Zvažte půjčku ze stavebního spoření

Porovnali jsme "výhodnost" úvěru ze stavebního spoření a hypotéky a ke spolupráci přizvali i stavební spořitelny.

5. Nepočítejte se 100% hypotékou

Banky jsou čím dál víc opatrnější a 100% hypotéku dostane jen ten, kdo opravdu nemá problémy s výší příjmů. Potvrzuje to například Česká  spořitelna: "Hypotéku na celou potřebnou částku poskytujeme, ale při posuzování jsme přísní. Chráníme tak klienty i sebe před případnými komplikacemi s neplacením," zdůvodňuje její mluvčí Kristýna Havligerová.

Na  stoprocentní  hypotéku nespoléhejte, když plánujete úvěrem financovat koupi nebo rekonstrukci rekreační chaty nebo chalupy. Například Česká spořitelna, Wüstenrot nebo Raiffeisenbank je za tímto účelem neposkytují nikomu.

Nabízejí (výše úrokové sazby v závorce): LBBW Bank (5,87 %), Komerční banka (5,99 %), Volksbank (od 6,34 %), ČSOB (6,49 %), UniCreditBank (6,15 %), Wüstenrot (6,14 %), mBank (6,55 %), Hypoteční banka (6,49 %), Česká spořitelna a Poštovní spořitelna určuje úrokovou sazbu individuálně, úroky při splácení 20 let a pětileté fixaci.

na co vám půjčí spořitelny 

Získat peníze můžete i od stavebních spořitelen. Každá má však jiná kritéria. 

Kupujete dům? Fixujte na delší dobu

Nejprve si zjistěte, za jakých podmínek je možné hypotéku předčasně uhradit. V případě vyšších pokut volte raději kratší fixaci, abyste měli šanci při mimořádných příjmech úvěr o něco snížit. Pokud jsou podmínky banky vstřícnější, volte delší období.

Při rozhodování platí, že kratší fixace umožní s hypotékou pružněji nakládat a při delší fixaci máte jistotu pevné splátky na delší dobu.

Delší fixace se vyplatí i v případě, že si budete chtít za půjčené peníze pořídit rodinný dům. Při tak zásadní investici je méně pravděpodobné, že se za tři roky rozhodnete ho vyměnit a budete chtít hypotéku předčasně splatit.

požádejte o pomoc hypotečního makléře

Při výběru poradce však buďte opatrní.

Když si však mladí lidé pořizují byt, častěji ho po pár letech a pár dětech vymění za větší. V tom případě se hodí možnost úvěr předčasně splatit bez penále, a proto je u bytu lepší úroky zmrazit na kratší dobu.
 
"Při sjednávání pevné sazby bych osobně zvolil zlatou střední cestu, tříletý fix. Dnes má totiž většina finančních ústavů dražší jednoletou fixaci než tříletou, jejíž výši úroků zase sjednotily s tou pětiletou," radí Jiří Pácal ze společnosti Central Eur Holding.

Končí vám fixace úrokové sazby hypotéky?

Informace si raději shánějte minimálně dva měsíce před vypršením fixace.

Autoři:Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...

Tři roky v práci a budu šéfem, myslí si mladí lidé. Jak to chtějí udělat?

Ilustrační snímek

Chtějí vést pracovní tým, být pro kolegy inspirativní osobností a vzorem. Takové kariérní plány mají mladí lidé nejenom...Další z rubriky

Konec levných hypoték, sazby znatelně rostou

Ilustrační snímek

Předpovědi analytiků se potvrzují. V říjnu letošního roku úrokové sazby u hypotečních úvěrů znovu rostly. Během...

Nízké úrokové sazby je třeba využít teď. Půjdou nahoru, říká ekonom

Martin Mašát

„Rekordně nízké úroky u delších fixací hypoték či úvěrů se vyplatí využít už teď,“ doporučuje Martin Mašát, ekonom...

Nemovitosti jsou drahé! Ale kdeže, vysvětluje ekonom

Martin Mašát

Zaručené zprávy o drahých nemovitostech, cenových bublinách a nárůstech hodnoty bydlení číhají na každém kroku. Ale...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz