Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyděláme na spojení českých a zahraničních fondů?

aktualizováno 
Více užitečných informací o zahraničních fondech přinese investorům nové členství zahraničních fondů v Unii investičních společností. Co přinese nová koncepce UNISu? Jak se dařilo fondům v předešlém týdnu? Reagovaly fondy na pokles akciových trhů a růst cen dluhopisů?

Ačkoli se uplynulý týden nesl v takřka poklidném duchu, alespoň co se podílových fondů týče, přesto nám přichystal několik překvapení a novinek. K překvapením bychom mohli zařadit čísla, která hodnotí nárůst majetku ve fondech českých investičních společností, k novinkám jistě patří rozšíření Unie investičních společností o zahraniční fondy.

 

Článek České fondy rostou nejvíc v Evropě již přinesl podrobné informace o tom, jak se vyvíjelo odvětví podílových fondů v minulém roce, proto se více zaměříme na nové informace z UNISu. Unie investičních společností se totiž rozrostla o nové členy, kteří reprezentují rodiny zahraničních fondů.

 

Jak nakupovat fondy a sestavit portfolio? Více můžete nalézt ve specializované příloze ZDE

Do UNISu tak (od 4. března, kdy se uskutečnila valná hromada) nově patří  65 zahraničních fondů společností Pioneer Global Investments Limited, Pioneer Investment Management a společnosti Erste Sparinvest. Tyto nové fondy začnou postupně plnit informační povinnost stejně, jako tak činí fondy českých správců. Tím se rozroste množství informací, které budou pravidelně k dispozici např. o prodeje a odkupy v jednotlivých týdnech, složení portfolií podle tříd aktiv, atd. S dalším rozšířením můžeme podle generálního manažera UNISu, Martina Hanzlíka, počítat po květnové valné hromadě.

 

Fondy stále trápí rozdílné zdanění českých a zahraničních fondů. Pro snížení daně argumentují také tím, že odvod do státního rozpočtu činí přibližně 250 mil. Kč, takže se nejedná o nikterak podstatnou část. Na druhou stranu, fondové odvětví generuje v současné době více jak 1,5 mld. Kč dalších příjmů pro ty, co zajišťují pro fondy a investiční společnosti „servis“ - banky, depozitáři, obchodníci s cennými papíry… Potenciál podílových fondů je veliký. Odhady UNISu jsou takové, že se tyto platby mohou během pěti let až ztrojnásobit, tedy až na úroveň 5 mld. Kč. Je proto tedy namístě podpořit rozvoj podílových fondů, s tou kalkulací, že více majetku ve fondech přinese větší daňové odvody, ale zprostředkovaně, právě přes tyto další společnosti.

 

UNIS se také začíná koncentrovat (ve spolupráci s Ministerstvem financí a Komisí po cenné papíry) na vytvoření koncepce či rámce pro fungování podílových fondů, jaké místo by měly fondy na trhu zaujímat, a to ve vztahu k dalším produktům, jako je např. stavební spoření, penzijní připojištění, apod., důležité také bude případné začlenění fondů do důchodové reformy.

Zajímají vás informace o podílových fondech? Pak určitě navštivrte naši speciální sekci ZDE

 

Poslední, co zmíníme je to, že se snad dočkáme dalšího posunu v kauze bývalých C.S. fondů. Na 10. března 2003 je totiž naplánováno soudní řízení, kde má dojít k vynesení rozsudku v soudním sporu vedeném o náhradu škody. Na výsledky čekají fondy investiční společnosti AKRO, které doufají, že se jim podaří vysoudit zpět 1,1 mld. Kč, viz také Kauza CS Fondů ožila u soudu. (Jedná se o fondy AKRO OPF Energetiky, AKRO OPF Kapitálových výnosů a AKRO OPF Pravidelných dividend.)

 

Obchodování podle UNISu.

 

V uplynulém týdnu se akcie výrazně propadly, čemu odpovídá i výkonnost akciových fondů. Index PX-D poklesl za týden o 2,37 % (PX-50 o 1,84 %) a zahraniční indexy rovněž neskončily v kladných hodnotách. S&P 500 poklesl o 3.32 %, ještě hůře na tom byly evropské akcie např. index FTSE ztratil 4,5 % za týden. Kromě dvou fondů skončily všechny akciové fondy ve ztrátě shodné s poklesem trhů.

 

U dluhopisů pokračuje trend snižování výnosů, čemuž napomohlo i snížení sazeb Evropskou centrální bankou. Ceny dluhopisů tak již několik týdnů po sobě rostou.

 

U čistých prodejů se opět potvrdil trend posledních měsíců, a sice odliv prostředků z nově otevřených fondů a přesun od konzervativních fondů peněžního trhu a více rizikovým dluhopisovým fondům. Nejlepšího výsledku v čistých prodejích dosáhl (kromě IKS Dividendového a ČSOB Výnosového, které jsou určeny pro institucionální investory) Sporobond a IKS Dluhopisový. Třetí v řadě je ISČS Trendbond, který si připsal úctyhodných 87 mil. Kč čistých prodejů. 

 

Druh fondu

Nejlepší

Nejhorší

Název fondu výsledek Název fondu výsledek
Akciové AKRO Eurotech

0,55%

ČSOB světový akciový

-3,42%

ČPI Fond ropného a energet

0,03%

ISČS Sporotrend

-3,26%

J&T Perspektiva A

-0,61%

ČSOB evropský akciový

-3,21%

Dluhopisové IKS dluhopisový

0,22%

ISČS Trendbond

-0,61%

Živnobanka OF

0,14%

ČPI Fond státních dluhopisů

-0,54%

ISČS Sporobond

0,10%

IKS Plus bondový

-0,23%

Fondy fondů IKS fond fondů

-0,99%

   

    

1.IN Fond fondů

-1,14%

   

    

ISČS Globaltrend FF

-1,22%

   

   

Peněžního trhu AKRO Obligace

0,47%

ISČS Merkur

-1,40%

ČSOB institucionální Euro peněž.

0,09%

ČPI Fond peněžního trhu

-0,23%

ČSOB výnosový

0,04%

J&T Perspektiva P

-0,22%

Smíšené investAGe AG 2000

0,23%

1.IN Středoevrop. fond

-2,0%

Balancovaný f. nad., ŽB-Trust

0,16%

ČPI Smíšený OPF

-1,5%

J&T Perspektiva S

0,11%

AKRO mezinárodní balancovaný

-1,5%

Čisté prodeje (mil. Kč)

IKS Dividendový

516,3

IKS globální

-110,3

ČSOB výnosový

508,3

ISČS Sporoinvest

-37,3

ISČS Sporobond

266,6

1.IN Rentiérský

-25,7

Zdroj: UNIS ČR

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Pět rad, jak nenaletět, když se vydáte do velkého světa investic

Chcete začít investovat, zhodnotit své úspory. Specialista investičních produktů UniCredit Bank Stanislav Hamerník poradí, jak první cestu na burzu zvládnout...  celý článek

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...
Volby startují. Jaké jsou hlavní priority stran, kandidáti, jaké byly výsledky s...

Dnes ve 14 hodin se otevřou volební místnosti a voliči budou moci hlasovat o tom, kdo by měl příští čtyři roky vést Čes... celý článek

Grafton Recruitment Praha
INŽENÝR DODAVATELSKÉ KVALITY

Grafton Recruitment Praha
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.