Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyděláte na vkladu v cizí měně?

aktualizováno 
Se zvýšením úrokových sazeb Českou národní bankou by mělo dojít i k postupnému zvyšování úroků z vkladů a úvěrů. Termínované vklady mají výhodu v tom, že na ně lze vložit finanční prostředky již od nízkých částek a na krátkou dobu. Vydělají však na sebe vaše finance? Vyplatí se i dlouhodobě zhodnocovat peníze na termínovaných vkladech?

Pro mnoho lidí jsou termínované vklady jediným osvědčeným zhodnocením uložených peněz, jsou totiž za zákonkráa pojištěny. Důvodem, který hovoří proti nim, je ovšem jejich malá výnosnost.

Konzervativní přístup českých střadatelů určuje jasnou strategii – sázku na jistotu. Z toho důvodu se termínované vklady drží na špici mezi spořícími bankovními produkty a bankám také přinášejí nezanedbatelný zisk. Přitom kupříkladu čistý roční výnos z vkladu 100 000 korun přesáhne s bídou jedno procento. Přehed úročení částky 30 000 korun na 14 dní naleznete ZDE.

Termínované vklady v české koruně mají nízké úroky a příliš se nevyplatí na nich zhodnocovat úspory. Uložení peněz do lépe úročených cizoměnových vkladů může přinést jak zajímavý zisk, tak i ztrátu. Pohyb kurzů měn totiž není snadné odhadnout. Důvodem k založení účtu v cizí měně je skutečnost, že řada z nich je úročen lépe než korunové účty. Vyšší úroky vkladatel sice získá, ale může také jednoznačně prodělat na kurzovém rozdílu. Ztrátu mu způsobí opačný pohyb směnného kurzu, než jaký by potřeboval.

Víte, jak nejvýhodněji komunikovat s bankou? Nechte si poradit ZDE

Úrokové sazby u termínovaných vkladů v českých korunách jsou tak nízko, že se nevyplatí na nich velké finanční prostředky ukládat (míra inflace se v posledních měsích pohybuje okolo 1,7 % a krátkodobé vklady jsou úročeny okolo 1 - 2 % p.a.). Výjimkou je situace, kdy má vkladatel k dispozici krátkodobě hotovost, jejíž využití plánuje v krátkém časovém horizontu. Na termínované vklady si však lidé zvykli natolik, že je využívají i přes nízké výnosy pro vklady dlouhodobějšího charakteru. O to více pak mohou lákat vklady v cizích měnách, které slibují podstatně vyšší výnosy.

Pokud dnes uložíte v ČSOB na termínovaný vklad částku 100 tisíc korun na jeden měsíc, je vám tato částka zhodnocena úrokovou sazbou 0,70 % p.a. Když stejnou částku uložíte opět v ČSOB, ale ve slovenských korunách, vzroste zhodnocení na 1,99 % p.a. Při neměnnosti kurzu tak vkladatel získá na úrocích 2,5krát více. Problémem však je ona stabilita kurzu.

Pokud byste vložili své finance do slovenských bank na termínovaný účet (slibují ještě zajímavější výnos) a chtěli svůj výnos opět převést zpět na české koruny, je nutné, abyste vzali v úvahu změnu devizového kursu. Pokud by česká koruna vůči slovenské oslabila, zisk by vzrostl. V opačném případě – posílení kurzu – by se zisk pochopitelně snížil.

Pravděpodobnost ztráty je u cizoměnových vkladů velmi vysoká. Neměli byste se nechat zlákat zajímavými úrokovými sazbami, které naleznete v nabídce bank u některých devizových účtů. Zkoumání historie kursu té či oné cizí měny neposkytne vkladateli potřebné údaje o budoucím vývoji. Je velmi obtížné doporučovat nákupy měn s tím, že na této transakci bude možné vydělat. Výsledek v podobě solidního výnosu nebo stejně vysoké ztráty vám nikdo nepředpoví, natož aby jej zaručil.

Banka Název Měna Doba trvání
Citibank Pevný termínovaný vklad CZK. EUR 7D, 14D******, 1M, 2M, 6M, 1R, 2R, 3R, 5R
Pružný termínovaný vklad EUR, USD, GBP 7D, 14D*****, 1M, 2M, 6M, 1R, 2R, 3R, 5R
Česká spořitelna

 

Vkladový účet CZK 7D, 14D, 1M, 2M, 3M, 4M, 5M, 6M, 7M, 8M, 9M, 10M, 11M, 1R, 2R, 3R, 4R
Vkladový účet v cizí měně CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, JPY, SEK, SKK, USD 1M, 3M, 6M, 1R, 2R*
ČSOB

 

Termínovaný vklad krátkodobý a střednědobý USD, EUR, CHF, GBP, SKK 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R
Termínovaný vklad na dobu určitou fixní CZK 7D, 14D, 1M, 3M, 9M, 1R, 2R, 3R
eBanka

 

 
Termínovaný vklad s pevnou úrokovou sazbou CZK 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
Termínovaný vklad s pohyblivou úrokovou sazbou CZK 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
Termínovaný vklad v cizí měně s pevnou úrokovou sazbou USD, GBP, CHF, EUR, PLN, SKK, RUB 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
GE Capital Bank 

 

Jednorázový termínovaný vklad CZK 1M, 3M, 6M, 9M, 1R
Revolvingový termínovaný vklad CZK 7D, 14D, 21D, 1M
Termínovaný vklad v cizí měně EUR, USD 1M, 3M, 6M, 1R
HVB Bank Termínovaný vklad CZK, EUR, USD** 1M, 2M, 3M, 6M, 1R, 2R, 3R, 5R
Komerční banka Termínovaný účet s pevnou úrokovou sazbou CZK, EUR, USD 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 1R, 2R, 3R, 4R, 5R
Raiffeisenbank Termínovaný vklad CZK, USD, EUR, CHF, GBP 7D, 14D***, 1M, 2M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
Živnostenská banka Termínovaný vklad CZK, AUD, CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, JPY, NOK, SEK, SKK., USD 7D, 14D, 1M, 2M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R****

* pouze u vkladů EUR,GBP,USD

** pouze na 1,2,3,6,12M
*** vklad nad 200 tisíc Kč
**** pouze u vkladů v CHF a USD
***** pouze USD

****** CZK

Zdroj: Banky

Výběr uložených peněz je v případě termínovaných vkladů na pevnou dobu nebo u revolvingových možný pouze v den, kdy skončí doba, na kterou byl vklad založen. Banky pak nabízejí převod zhodnocených finančních prostředků kamkoli dle dispozic klienta.

Zbraň střelec pistole únos - ilustrační foto

Není radno zahrávat si s věřitelem. Více o úvěrových registrech ZDE.

Předčasný výběr vkladu je ovšem podmíněn sankcemi. V konečném důsledku je to ztráta většiny úroků, u některých bank i části vložené částky (ČSOB umožní předčasný výběr, ale sankcí je úrok ve výši až 2,5 % z vybírané částky. Tento úrok je odstupňován dle výše vkladu.).

Pokud chcete své finance investovat dlouhodoběji, měli byste se poohlédnout po jiných možnostech. Nejlépe do státem garantovaných a zvýhodněných produktů. Patří k nim: stavební spoření, hypotéční zástavní listy nebo méně rizikové podílové fondy. Termínované vklady mají úrokové sazby dokonce nižší než spořící účty, a tak v konečném hodnocení vychází nejhůře. Termínované vklady mají smysl pro velmi krátkodobé uložení peněz, kdy v porovnání s běžnými účty alespoň o malý kus sníží dopad inflace.

Jste majitelem cizoměnového termínovaného vkladu? Myslíte, že by se vám otevření takového vkladu vyplatilo? Těšíme se na vaše názory, napište nám.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a výnosy mizivé. Proto se Češi začínají...  celý článek

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Konečné výsledky voleb do PS 2017
Konečné výsledky voleb do PS 2017

ČSÚ zveřejnil na svých stránkách konečné výsledky voleb. Volby 2017 - Volby do Parlamentu konané ve dnech 20.10. – 21.1... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.