Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyděláte na vkladu v cizí měně?

aktualizováno 
Se zvýšením úrokových sazeb Českou národní bankou by mělo dojít i k postupnému zvyšování úroků z vkladů a úvěrů. Termínované vklady mají výhodu v tom, že na ně lze vložit finanční prostředky již od nízkých částek a na krátkou dobu. Vydělají však na sebe vaše finance? Vyplatí se i dlouhodobě zhodnocovat peníze na termínovaných vkladech?

Pro mnoho lidí jsou termínované vklady jediným osvědčeným zhodnocením uložených peněz, jsou totiž za zákonkráa pojištěny. Důvodem, který hovoří proti nim, je ovšem jejich malá výnosnost.

Konzervativní přístup českých střadatelů určuje jasnou strategii – sázku na jistotu. Z toho důvodu se termínované vklady drží na špici mezi spořícími bankovními produkty a bankám také přinášejí nezanedbatelný zisk. Přitom kupříkladu čistý roční výnos z vkladu 100 000 korun přesáhne s bídou jedno procento. Přehed úročení částky 30 000 korun na 14 dní naleznete ZDE.

Termínované vklady v české koruně mají nízké úroky a příliš se nevyplatí na nich zhodnocovat úspory. Uložení peněz do lépe úročených cizoměnových vkladů může přinést jak zajímavý zisk, tak i ztrátu. Pohyb kurzů měn totiž není snadné odhadnout. Důvodem k založení účtu v cizí měně je skutečnost, že řada z nich je úročen lépe než korunové účty. Vyšší úroky vkladatel sice získá, ale může také jednoznačně prodělat na kurzovém rozdílu. Ztrátu mu způsobí opačný pohyb směnného kurzu, než jaký by potřeboval.

Víte, jak nejvýhodněji komunikovat s bankou? Nechte si poradit ZDE

Úrokové sazby u termínovaných vkladů v českých korunách jsou tak nízko, že se nevyplatí na nich velké finanční prostředky ukládat (míra inflace se v posledních měsích pohybuje okolo 1,7 % a krátkodobé vklady jsou úročeny okolo 1 - 2 % p.a.). Výjimkou je situace, kdy má vkladatel k dispozici krátkodobě hotovost, jejíž využití plánuje v krátkém časovém horizontu. Na termínované vklady si však lidé zvykli natolik, že je využívají i přes nízké výnosy pro vklady dlouhodobějšího charakteru. O to více pak mohou lákat vklady v cizích měnách, které slibují podstatně vyšší výnosy.

Pokud dnes uložíte v ČSOB na termínovaný vklad částku 100 tisíc korun na jeden měsíc, je vám tato částka zhodnocena úrokovou sazbou 0,70 % p.a. Když stejnou částku uložíte opět v ČSOB, ale ve slovenských korunách, vzroste zhodnocení na 1,99 % p.a. Při neměnnosti kurzu tak vkladatel získá na úrocích 2,5krát více. Problémem však je ona stabilita kurzu.

Pokud byste vložili své finance do slovenských bank na termínovaný účet (slibují ještě zajímavější výnos) a chtěli svůj výnos opět převést zpět na české koruny, je nutné, abyste vzali v úvahu změnu devizového kursu. Pokud by česká koruna vůči slovenské oslabila, zisk by vzrostl. V opačném případě – posílení kurzu – by se zisk pochopitelně snížil.

Pravděpodobnost ztráty je u cizoměnových vkladů velmi vysoká. Neměli byste se nechat zlákat zajímavými úrokovými sazbami, které naleznete v nabídce bank u některých devizových účtů. Zkoumání historie kursu té či oné cizí měny neposkytne vkladateli potřebné údaje o budoucím vývoji. Je velmi obtížné doporučovat nákupy měn s tím, že na této transakci bude možné vydělat. Výsledek v podobě solidního výnosu nebo stejně vysoké ztráty vám nikdo nepředpoví, natož aby jej zaručil.

Banka Název Měna Doba trvání
Citibank Pevný termínovaný vklad CZK. EUR 7D, 14D******, 1M, 2M, 6M, 1R, 2R, 3R, 5R
Pružný termínovaný vklad EUR, USD, GBP 7D, 14D*****, 1M, 2M, 6M, 1R, 2R, 3R, 5R
Česká spořitelna

 

Vkladový účet CZK 7D, 14D, 1M, 2M, 3M, 4M, 5M, 6M, 7M, 8M, 9M, 10M, 11M, 1R, 2R, 3R, 4R
Vkladový účet v cizí měně CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, JPY, SEK, SKK, USD 1M, 3M, 6M, 1R, 2R*
ČSOB

 

Termínovaný vklad krátkodobý a střednědobý USD, EUR, CHF, GBP, SKK 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R
Termínovaný vklad na dobu určitou fixní CZK 7D, 14D, 1M, 3M, 9M, 1R, 2R, 3R
eBanka

 

 
Termínovaný vklad s pevnou úrokovou sazbou CZK 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
Termínovaný vklad s pohyblivou úrokovou sazbou CZK 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
Termínovaný vklad v cizí měně s pevnou úrokovou sazbou USD, GBP, CHF, EUR, PLN, SKK, RUB 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
GE Capital Bank 

 

Jednorázový termínovaný vklad CZK 1M, 3M, 6M, 9M, 1R
Revolvingový termínovaný vklad CZK 7D, 14D, 21D, 1M
Termínovaný vklad v cizí měně EUR, USD 1M, 3M, 6M, 1R
HVB Bank Termínovaný vklad CZK, EUR, USD** 1M, 2M, 3M, 6M, 1R, 2R, 3R, 5R
Komerční banka Termínovaný účet s pevnou úrokovou sazbou CZK, EUR, USD 7D, 14D, 1M, 3M, 6M, 1R, 2R, 3R, 4R, 5R
Raiffeisenbank Termínovaný vklad CZK, USD, EUR, CHF, GBP 7D, 14D***, 1M, 2M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R
Živnostenská banka Termínovaný vklad CZK, AUD, CAD, CHF, DKK, EUR, GBP, JPY, NOK, SEK, SKK., USD 7D, 14D, 1M, 2M, 3M, 6M, 9M, 1R, 2R****

* pouze u vkladů EUR,GBP,USD

** pouze na 1,2,3,6,12M
*** vklad nad 200 tisíc Kč
**** pouze u vkladů v CHF a USD
***** pouze USD

****** CZK

Zdroj: Banky

Výběr uložených peněz je v případě termínovaných vkladů na pevnou dobu nebo u revolvingových možný pouze v den, kdy skončí doba, na kterou byl vklad založen. Banky pak nabízejí převod zhodnocených finančních prostředků kamkoli dle dispozic klienta.

Zbraň střelec pistole únos - ilustrační foto

Není radno zahrávat si s věřitelem. Více o úvěrových registrech ZDE.

Předčasný výběr vkladu je ovšem podmíněn sankcemi. V konečném důsledku je to ztráta většiny úroků, u některých bank i části vložené částky (ČSOB umožní předčasný výběr, ale sankcí je úrok ve výši až 2,5 % z vybírané částky. Tento úrok je odstupňován dle výše vkladu.).

Pokud chcete své finance investovat dlouhodoběji, měli byste se poohlédnout po jiných možnostech. Nejlépe do státem garantovaných a zvýhodněných produktů. Patří k nim: stavební spoření, hypotéční zástavní listy nebo méně rizikové podílové fondy. Termínované vklady mají úrokové sazby dokonce nižší než spořící účty, a tak v konečném hodnocení vychází nejhůře. Termínované vklady mají smysl pro velmi krátkodobé uložení peněz, kdy v porovnání s běžnými účty alespoň o malý kus sníží dopad inflace.

Jste majitelem cizoměnového termínovaného vkladu? Myslíte, že by se vám otevření takového vkladu vyplatilo? Těšíme se na vaše názory, napište nám.

Autor:


Nejčtenější

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Nejsou lidi: Za kopečky stále utíká tolik lidí, jako za dob komunismu

Kurzy.cz Míra nezaměstnanosti je na historickém minimu a sehnat lidi je pro firmy velký problém. Vše ještě zhoršují u některých ...Najdete na iDNES.cz