Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyděláte u brokerjetu? Netěšte se předčasně!

aktualizováno 
Investujete na kapitálových trzích? Z nabídky on-line obchodníků umožňujících investování přes internet si vybere každý investor. Jak jsme se ale nyní dozvěděli, široká nabídka nemusí být zárukou 100% kvalitních služeb. Můžete totiž přijít o celý zisk.
Investice

Investice | foto: Profimedia.cz

Před pár dny se na nás obrátil čtenář, který k investování využívá online aplikaci zmíněné společnosti brokerjet České spořitelny. Panu XY se naskytla možnost zrealizovat na mimoburzovním trhu obchod, při kterém dosáhl zajímavého, skutečně nadprůměrného zisku. Na email a sms mu došla konfirmace, ve které společnost brokerjet obchod potvrdila a následně mu byly na účet připsány finanční prostředky.

Radost bohužel netrvala dlouho. O pár hodin později totiž pan XY zjistil, že z jeho účtu byla částka za obchod vymazána a warrant byl zpět manuálně vrácen do portfolia (navíc s jinými a chybnými nákupními hodnotami). O těchto skutečnostech, jak tvrdí sám klient, ho navíc nikdo ze společnosti neinformoval. To je dosti nestandardní postup. Tento případ bohužel není ojedinělý a to určitě není dobrou vizitkou pro brokerjet.

Podle vyjádření pana Libora Janouška, v omluvě na stížnost klienta byly ceny „naprosto nereálné a na trhu se nemohou nikdy objevit, neboť jsou ve zcela zjevném rozporu se zákonitostmi fungování finančních trhů“. V den realizování zmiňovaného obchodu „navíc nebyly k dispozici žádné warranty za uvedené ceny a žádné warranty za uvedené ceny nebylo možné ve skutečnosti ani koupit, ani prodat.“

Pan Janoušek dále tvrdí, že „automatický obchodní systém brokerjet chybně a v důsledku…omylu připsal na účet peněžní prostředky, resp. investiční nástroje, ačkoliv k realizaci těchto pokynů ve skutečnosti nemohlo dojít a tedy ani nedošlo. Proto jsme v souladu s ustanovením čl. 7.6. Všeobecných obchodních podmínek…provedli odepsání uvedených neexistujících finančních prostředků resp. investičních nástrojů, které byly na Vaše účty vedené brokerjet České spořitelny a.s. omylem připsány“.

Kalkulačka

Bude letos kapitálový trh opět úspěšný? Více ZDE.

 

V tom samém článku se ale také píše: „O každém takovém případě je společnost brokerjet povinna Zákazníka informovat.“ K tomu ale nedošlo.

Ano, je pravdou, že klient by si měl dát pozor na to, jaký obchod realizuje a jestli je cena, za kterou cenný papír nakupuje a prodává, reálná. V uvedeném případě totiž skutečně šlo o cenu přemrštěnou a jen stěží si lze představit, že jakýkoli cenný papír v průběhu pár dní vydělá desetinásobek.

Na druhé straně ale neprofesionální investor, který nemá nepřetržitý přístup k aktuálním informacím z trhů, může nabýt dojmu, že u warrantu, jako cenného papíru s vysokou volatilitou (který může svému majiteli skutečně přinést v průběhu pár dní nadprůměrné zisky i absolutní ztrátu) by takové posílení mohlo být reálné. Obchod byl navíc realizován na mimoburzovním trhu, kde klient prostřednictvím aplikace brokerjet obchoduje přímo s emitentem warrantu a nabízená cena je platná jen na krátkou omezenou dobu, kdy se investor musí rychle rozhodnout, jestli ji přijme a nemá dostatek času k tomu, aby posoudil její reálnost.

Vyjádření brokerjetu naleznete ZDE.

Jde o tvrzení proti tvrzení. Klient se odvolává také na Komisionářskou smlouvu, podle které v případě střetu zájmů musí firma brokerjet dát přednost klientovi před svým zájmem. Společnost ale oponuje, že uvedený obchod neexistuje a klientova připomínka je tím pádem bezpředmětná.
 
Pravdu tak v konečném důsledku mohou mít obě strany. Na straně nespravedlivě poražených je však v tomto případě klient. Málokdo totiž bude obchodovat přes online aplikaci s vědomím, že musí očekávat chybu systému a při akceptování nabízené ceny s tím také počítat. Kolik je u nás investorů, kteří berou online investování jako výdělečnou činnost a věnují mu většinu svého času?

Ke cti brokerjetu určitě patří, že danou chybu po určitých problémech sám nahlásil na Komisi pro cenné papíry (KCP) s tím, že jde o technickou závadu a na jejím odstranění se pracuje. Podle vyjádření Komise nedošlo k porušení zákona. KCP jako dozorčí orgán, zajišťující především dodržování pravidel daných zákonem o podnikání na kapitálovém trhu, v tomto případu nemá pravomoci k tomu, aby zasáhla. Nicméně ho sleduje. Klienti, kteří se cítí jednáním společnosti brokerjet poškozeni, mohou své případné škody požadovat napravit soudní cestou. Podle čl. 6 Komisionářské smlouvy se neupravené záležitosti řídí ustanoveními zákona o cenných papírech a obchodním zákoníkem.

Ať už je pravda na jedné, nebo druhé straně, jde o to, aby si klienti společnosti byli vědomi současné situace a v budoucnu si dali pozor na skutečnost, že zrealizování příliš výhodného obchodu prostřednictvím aplikace brokerjet ještě nemusí znamenat nadprůměrné zisky.

Patříte i vy k nešťastníkům, kteří se předčasně radovali a nakonec zjistili, že z pohádkového výnosu nic nebude? Podělte se s námi o své zkušenosti.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Ilustrační snímek
Novinky v investování: od ledna začnou platit jasnější pravidla

Češi mají v podílových fondech investováno asi 445 miliard korun. Někteří se však spálili a investovali na doporučení poradců, aniž tušili, že poradci za svá...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy
Kdo tady lže? Lithium, aneb jak to bylo doopravdy

Publikováno: 17.10.2017 Autor: Odbor komunikace a marketingu 10500 Poslední dny hýbe českým mediálním prostorem kolem p... celý článek

Česká spořitelna, a.s.
Trainee v oblasti finančních analýz - Brno

Česká spořitelna, a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.