Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydělejte na zlaté střední cestě

aktualizováno 
Dnešním článkem pokračujeme v našem přehledu korunových smíšených podílových fondů. Dnes se podíváme na skupinu smíšených fondů, které si svůj název skutečně zaslouží, jelikož jejich portfolio se vzhledem k podílům jednotlivých aktiv dá skutečně nazvat jako balancované.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

V poslední části jsme představili zástupce fondů, kteří většinu prostředků umisťují do rizikových aktiv jako jsou akcie. Konzervativní dluhopisy a nástroje peněžního trhu plní jenom funkci doplňku a mnohdy mohou být takové fondy rizikovější, než jejich akcioví příbuzní.

V našem dnešním článku se podíváme na další půltucet smíšených fondů, které lze charakterizovat jako neutrální, neboli balancované. Tyto fondy rozdělují prostředky v portfoliu na rizikovou a konzervativní složku ve stejném poměru, případně může mírně převažovat dluhopisová složka. Vzhledem ke stavbě jejich portfolia se tyto fondy mohou uplatnit také jako alternativa k dlouhodobým spořícím programům, platí to však jen pro investory s dlouhým investičním horizontem.

I dnes začneme dvojicí fondů, nesoucích v názvu jméno společnosti ČSOB. Tím prvním bude ČSOB – Vyvážený fond, spravovaný společností KBC Asset Management. Jde o fond fondů, který investuje do jiných podílových fondů, zejména od společnosti KBC, případně konzervativních dluhopisů. Investice do zahraničních cenných papírů jsou zajištěné proti měnovému riziku a investiční horizont je minimálně 3 roky.

Druhým fondem, který patří pro změnu pod správu ČSOB Investiční společnosti a má domicil u nás doma, je fond ČSOB středoevropský. Převážná část investic již podle

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

názvu směřuje do regionu střední Evropy (ČR, Polsko, Maďarsko). Akciová složka zabírá kolem 45 % (z toho zahraniční 35 %), podobně (45 %) jsou zastoupeny dluhopisy (z toho zahraniční 30 %) a zbytek kolem 10 % představuje hotovost.

Dalším fondem fondů v dnešním přehledu je ISČS Dynamický Mix FF (do 30.4. se fond nazýval Sporomix 5), obhospodařován Investiční společností České spořitelny. Polovinu portfolia tvoří akcie, do nichž fond investuje prostřednictvím indexových fondů (zejména amerických, evropských a japonských). 40 % prostředků je investováno do dluhopisových fondů a zbytek tvoří fondy peněžního trhu, nebo depozita.

Čtvrtým dnešním zástupcem je fond ČPI Smíšený. Fond spravuje ČP Invest, investiční společnost a při investování se řídí složeným indexem, v němž má největší podíl (kolem 60 %) dluhopisový trh (z toho zahraniční dluhopisy tvoří 50 %). Další část portfolia tvoří americké akcie (20 %) a evropské akcie (10 %) a nástroje peněžního trhu zabírají 10 %. Fond, podobně jako ostatní členové rodiny fondů společnosti ČPI zajišťuje veškeré cizoměnové investice proti měnovému riziku.

Výkonnost a volatilita korunových neutrálních smíšených fondů
Název fondu Výkonnost 6M Výkonnost 1R Volatilita p.a.
ČSOB - vyvážený 2,82% 7,75% 3,96%
ČSOB středoevropský 12,32% 26,03% 10,75%
ISČS Vyvážený Mix FF 4,03% 11,36% 4,71%
ČPI Smíšený 5,66% 6,92% 6,15%
Pioneer-dynamický 7,49% 11,40% 7,62%
CS Select Balanced Fund n/a 21,36% n/a
Zdroj: Fondshop

Dalším fondem, který plně zajišťuje všechny investice do zahraničních investičních nástrojů proti měnovému riziku, je Pioneer – dynamický fond. Fond je spravován Pioneer Investiční společností.  Největší část v portfoliu zabírají evropské akcie (kolem 55 %), které jsou doplněny zahraničními (do 5 %) a domácími (35 %) dluhopisy. Zbytek prostředků střadatelů je držen v nástrojích peněžního trhu.

Posledním zástupcem skupiny neutrálních (balancovaných) smíšených podílových fondů denominovaných v koruně je fond CS Select Balanced Fund společnosti Credit Suisse Asset Management IS. Jde o relativně mladý fond, který se orientuje výhradně na domácí trh (60 % české dluhopisy a 40 české akcie), případně investuje do eurobondů denominovaných v české koruně.

Neutrální smíšené fondy vedené v české koruně jsou dobrým investičním nástrojem pro ty investory, kteří chtějí investicí do jediného fondu využít možností většího množství investičních nástrojů a kladou důraz na široce diverzifikované portfolio.

Uvažovali jste někdy o investici do smíšeného podílového fondu? Které jsou podle vás jejich nejsilnější stránky? Těšíme se na vaše názory. 


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Analýza: Stříbro je investice budoucnosti, jeho cena výrazně poroste

Stříbro je i po letošním růstu téměř 70krát levnější než zlato.

Ke stříbru se poslední dobou upírá pozornost mnoha investorů i zájemců o nové formy spoření. A to dokonce i těch, kteří...

Komentář analytika: Bitcoin je hra pro dobrodruhy

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Ve světě financí se už několik let skloňuje pojem bitcoin. Tato takzvaná kryptoměna letos pokořuje rekordy a z lidí...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Fed, ECB, ČNB. Kdy (ne)budou zvyšovat sazby?

Kurzy.cz Dolar za poslední měsíc vůči euru zpevnil o více než půl procenta. Byť má americká měna za sebou několik negativních fu...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SPRÁVCE

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz