Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydělejte na zlaté střední cestě

aktualizováno 
Dnešním článkem pokračujeme v našem přehledu korunových smíšených podílových fondů. Dnes se podíváme na skupinu smíšených fondů, které si svůj název skutečně zaslouží, jelikož jejich portfolio se vzhledem k podílům jednotlivých aktiv dá skutečně nazvat jako balancované.
Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis

Bohatství, peníze, zlato (c) profimedia.cz/corbis | foto: Profimedia.cz

V poslední části jsme představili zástupce fondů, kteří většinu prostředků umisťují do rizikových aktiv jako jsou akcie. Konzervativní dluhopisy a nástroje peněžního trhu plní jenom funkci doplňku a mnohdy mohou být takové fondy rizikovější, než jejich akcioví příbuzní.

V našem dnešním článku se podíváme na další půltucet smíšených fondů, které lze charakterizovat jako neutrální, neboli balancované. Tyto fondy rozdělují prostředky v portfoliu na rizikovou a konzervativní složku ve stejném poměru, případně může mírně převažovat dluhopisová složka. Vzhledem ke stavbě jejich portfolia se tyto fondy mohou uplatnit také jako alternativa k dlouhodobým spořícím programům, platí to však jen pro investory s dlouhým investičním horizontem.

I dnes začneme dvojicí fondů, nesoucích v názvu jméno společnosti ČSOB. Tím prvním bude ČSOB – Vyvážený fond, spravovaný společností KBC Asset Management. Jde o fond fondů, který investuje do jiných podílových fondů, zejména od společnosti KBC, případně konzervativních dluhopisů. Investice do zahraničních cenných papírů jsou zajištěné proti měnovému riziku a investiční horizont je minimálně 3 roky.

Druhým fondem, který patří pro změnu pod správu ČSOB Investiční společnosti a má domicil u nás doma, je fond ČSOB středoevropský. Převážná část investic již podle

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

názvu směřuje do regionu střední Evropy (ČR, Polsko, Maďarsko). Akciová složka zabírá kolem 45 % (z toho zahraniční 35 %), podobně (45 %) jsou zastoupeny dluhopisy (z toho zahraniční 30 %) a zbytek kolem 10 % představuje hotovost.

Dalším fondem fondů v dnešním přehledu je ISČS Dynamický Mix FF (do 30.4. se fond nazýval Sporomix 5), obhospodařován Investiční společností České spořitelny. Polovinu portfolia tvoří akcie, do nichž fond investuje prostřednictvím indexových fondů (zejména amerických, evropských a japonských). 40 % prostředků je investováno do dluhopisových fondů a zbytek tvoří fondy peněžního trhu, nebo depozita.

Čtvrtým dnešním zástupcem je fond ČPI Smíšený. Fond spravuje ČP Invest, investiční společnost a při investování se řídí složeným indexem, v němž má největší podíl (kolem 60 %) dluhopisový trh (z toho zahraniční dluhopisy tvoří 50 %). Další část portfolia tvoří americké akcie (20 %) a evropské akcie (10 %) a nástroje peněžního trhu zabírají 10 %. Fond, podobně jako ostatní členové rodiny fondů společnosti ČPI zajišťuje veškeré cizoměnové investice proti měnovému riziku.

Výkonnost a volatilita korunových neutrálních smíšených fondů
Název fondu Výkonnost 6M Výkonnost 1R Volatilita p.a.
ČSOB - vyvážený 2,82% 7,75% 3,96%
ČSOB středoevropský 12,32% 26,03% 10,75%
ISČS Vyvážený Mix FF 4,03% 11,36% 4,71%
ČPI Smíšený 5,66% 6,92% 6,15%
Pioneer-dynamický 7,49% 11,40% 7,62%
CS Select Balanced Fund n/a 21,36% n/a
Zdroj: Fondshop

Dalším fondem, který plně zajišťuje všechny investice do zahraničních investičních nástrojů proti měnovému riziku, je Pioneer – dynamický fond. Fond je spravován Pioneer Investiční společností.  Největší část v portfoliu zabírají evropské akcie (kolem 55 %), které jsou doplněny zahraničními (do 5 %) a domácími (35 %) dluhopisy. Zbytek prostředků střadatelů je držen v nástrojích peněžního trhu.

Posledním zástupcem skupiny neutrálních (balancovaných) smíšených podílových fondů denominovaných v koruně je fond CS Select Balanced Fund společnosti Credit Suisse Asset Management IS. Jde o relativně mladý fond, který se orientuje výhradně na domácí trh (60 % české dluhopisy a 40 české akcie), případně investuje do eurobondů denominovaných v české koruně.

Neutrální smíšené fondy vedené v české koruně jsou dobrým investičním nástrojem pro ty investory, kteří chtějí investicí do jediného fondu využít možností většího množství investičních nástrojů a kladou důraz na široce diverzifikované portfolio.

Uvažovali jste někdy o investici do smíšeného podílového fondu? Které jsou podle vás jejich nejsilnější stránky? Těšíme se na vaše názory. 


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz