Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydělejte si investicí do ropy na rostoucí ceny benzinu a nafty

aktualizováno 
Surová ropa je nejdůležitější komoditou na světě díky své dosavadní nenahraditelnosti ve světové ekonomice. V posledních měsících dosahuje cena ropy stále nových maxim. Zkuste investovat do ropy, vydělávat můžete i na poklesu její ceny.
Největší zásoby ropy jsou v Saudské Arábii a Rusku.

Největší zásoby ropy jsou v Saudské Arábii a Rusku. | foto: Profimedia.cz

Nejen že cena ropy dosahuje rekordních hodnot a cena paliv u čerpacích stanic roste, titulky novin plní i názory odborníků, co nejvíce momentálně ovlivňuje cenu ropy na světových trzích. V posledních letech to byla především nabídka na trhu. Ropa řídí svět, a proto jakýkoli výpadek nabídky na trhu vyvolá okamžitý nárůst ceny.

Momentálně se nejčastěji hovoří o obavách z nedostatečné nabídky a o slabém dolaru. Pravdou je, že poptávka po ropě celosvětově roste, ale ne tempem, které by ospravedlňovalo nárůst ceny v posledním roce. Jedná se spíše o obavy z budoucí nabídky, které trh započítává do aktuální ceny.

. Proč má ropa takový význam

Ropa je základní surovinou pro výrobu mnoha nenahraditelných produktů jako je benzin, letecké palivo, plasty a jiné. Význam ropy pro světové hospodářství byl názorně ukázán v roce 1973 v době arabského embarga na vývoz ropy do západních zemí. Během několika týdnů cena vzrostla o 400 % a několik rozvinutých zemí bylo uvrženo do recese. Inflace a nezaměstnanost se pohybovaly ve vysokých číslech ještě pár let poté. Ropný šok v sedmdesátých letech zdůraznil nenahraditelnost ropy.

Rekordně slabý dolar má také svůj podíl na rekordních cenách černého zlata. Ropa je totiž kótovaná v USD, a proto slabý dolar ropu pro nedolarové investory zlevňuje. Nepříznivá situace na finančních trzích, která již trvá od poloviny minulého roku, také podněcuje investice do ropy a jiných komodit, u kterých je za současné situace vyšší potenciál růstu než například na akciových trzích.

Můžete spekulovat na pokles
Stejně jako u jiných komodit i v rámci obchodování s ropou se dá spekulovat na pokles. Lze tak učinit při obchodování futures kontraktů nebo CFD, kontraktů na vyrovnání rozdílů. Nejobchodovanějšími jsou kontrakty na americkou lehkou ropu WTI (West Texas Intermediate) obchodované převážně na newyorské komoditní burze (NYMEX). Nicméně tento kontrakt je možno obchodovat například i na mezinárodní komoditní burze v Londýně (ICE), kde se nejvíce obchodují kontrakty na severomořskou ropu Brent. V Londýně také můžete obchodovat kyselou ropu ze Středního východu (Middle East Sour Crude) a v New Yorku pak taktéž ropu Brent.

Futures kontrakty mohou být využívány skutečnými obchodníky s ropou, kteří mají zájem o fyzickou dodávku dané komodity, stejně jako spekulanty, kteří kontrakt odprodají před jeho vypršením. Při obchodování takzvaných CFD kontraktů nehrozí fyzická dodávka, neboť se jedná jen o instrument, jehož podkladovým aktivem je cena futures kontraktu.

Forvardy, opce, ale i akcie firem
V rámci obchodování s ropou máte možnost využít také forward kontraktů nebo opcí. Rafinerie využívají těchto instrumentů pro zajištění, ovšem lze je použít i na spekulace na pokles či růst ceny. Příkladem forwardu může být, že dvě strany se dohodnou dnes na dodávce 500 tisíc barelů americké lehké ropy za 3 měsíce za cenu 140 USD/barel.

. Forward versus futures

Rozdíl mezi forwardem a futures kontraktem je, že forwardy se neobchodují na burze a nejsou standardizované.

I v případě ropy je možno investovat do akcií společností, které se zabývají těžbou a zpracováním této komodity a které v posledních letech vykazují rekordní zisky. Mezi nejvýznamnější společnosti patří americký ExxonMobil, britská BP, Royal Dutch Shell, PetroChina, americký Chevron, ruský Gazprom nebo polský PKN Orlen.

Pokud si investor není jist, do akcií kterých společností investovat, má možnost využít ETFs (Exchange Traded Funds), které sledují vývoj skupiny společností zabývající se zpracováním ropy. Mezi známější patří iShares S&P Global Energy Sector, který odráží vývoj indexu S&P globálního energetického sektoru. Nákupem tohoto ETF se vystavujete riziku poklesu či růstu ceny akcií jako například Exxon Mobilu, Chevronu, ConocoPhillips anebo Royal Dutch Shell. 

Odkud kam teče ropa nejvíce
Největšími zásobami ropy disponuje Saudská Arábie s 260 miliardami barelů, dále pak je to Írán a na třetím místě Irák. Co je ale důležité, je dokázat dané zásoby vytěžit. Třetí největší zásoby na světě jsou v Iráku, ovšem z důvodu nedostatku technologií a jiných prostředků se Irák, co se týče produkce, nenachází ani v první desítce největších producentů na světě.

Největším producentem je Saudská Arábie, pak Rusko a Spojené státy americké. Mezi největší spotřebitele ropy patří Spojené státy následované Čínou. Největším vývozcem ropy na světě je opět Saudská Arábie následovaná Ruskem a Norskem. Největším dovozcem na světě jsou Spojené státy následované Japonskem a Čínou. 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

Odborník radí, jak investovat peníze, aby vám vydělávaly

Vladimír Weiss

Dnes už si většina lidí může dávat stranou pár stokorun měsíčně. Vyplatí se to, protože pokud tyto peníze budete...

Spočítejte si, kolik budete inkasovat při pravidelných vkladech do fondů

Ilustrační snímek

Podílové fondy jsou vhodnou variantou, jak dětem vytvořit do budoucna finanční rezervu. Podle expertů jsou lepší než v...

Šikovně investoval naspořené peníze, teď hraje golf

Ilustrační snímek

Češi začínají objevovat svět investic. Posílají stále více peněz do podílových fondů. Důvodem je fakt, že bankovní...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Víkendář: Řecko se pouští do „experimentu, který nemá obdoby“. Budeme se od něj ...

Kurzy.cz Německý Der Spiegel připomíná, že dvacátého srpna dojde svému konci třetí záchranný balíček poskytnutý Řecku a „prozatí...

Najdete na iDNES.cz