Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydělejte si na pořádný důchod speciálními fondy

aktualizováno 
Penzijní připojištění má pomoci lidem vytvořit si dostatečnou finanční rezervu v době odchodu do důchodu, kdy se už nebudou moci spoléhat na dávky od státu. Bohužel, i přes určité daňové výhody jsou výnosy penzijních fondů poměrně nízké. Existuje ale výhodná alternativa, kterou by střadatelé neměli opomenout.
Na důchod byste měli myslet už dnes

Na důchod byste měli myslet už dnes | foto: Profimedia.cz

Ne, že bychom chtěli penzijní fondy nesmyslně kritizovat, ale faktem je, že jsou výhodné jen z pohledu státního příspěvku a daňových úlev nejsou pro střadatele a investory ničím zajímavé. Jednou z nejevidentnějších nevýhod je totiž přílišná konzervativnost jejich investičních strategií. Zhodnocení, které slibují, rozhodně není nikterak zázračné. I když „jsou v tom nevinně“, jejich výnosy jsou zkrátka nedostačující. Další velkou nevýhodou je nerespektování rizikového profilu a investičního horizontu klientů penzijních fondů. Do stejného, velmi konzervativního produktu, je nucen ukládat své prostředky jak 30-ti letý mladý člověk, tak i 55-ti letý téměř-důchodce.

Tato situace (která je nejen u nás) nakonec vedla ke vzniku tzv. Life cycle fondů (LC fondy). Tyto fondy mohou díky své strategii pro mnoho investorů znamenat zajímavou alternativu právě penzijního připojištění. Základem strategie LC fondů je postupná obměna portfolia v čase a změna jeho rizikového zaměření podle toho, kolik času zbývá do ukončení investice (rebalancování a realokace portfolia).

V podstatě jde o aktivní správu portfolia, kdy portfolio manažer fondu, nebo daného produktu v průběhu investice mění složení portfolia takovým způsobem, aby na konci investičního horizontu byla většina prostředků investována v konzervativních nástrojích. Na začátku investice, kdy zůstává do konce ještě mnoho let, zase může manažer většinu prostředků směřovat právě do akcií a jiných rizikových nástrojů.

LC fondy tak mohou být řešením zejména pro nezkušené investory, kteří mají v úmyslu investovat do svého důchodového zajištění vyšší sumu, než je maximum, které se vyplatí investovat do penzijních fondů (18000 ročně). Jelikož jsou LC fondy konstruovány jako otevřené podílové fondy, mají investoři zaručenou rovněž velmi dobrou likviditu v případě, že budou kdykoli v průběhu investice prostředky potřebovat.

Výhody a nevýhody Life cycle fondů
Výhody Nevýhody
Vyšší výnosy, než v penzijních fondech Vklady ve fondech nejsou pojištěny
Diverzifikace do více tříd aktiv Fondy málokdy reflektují různou rizikovou toleranci investorů
Pravidelné rebalancování portfolia Odchod do důchodu se nemusí shodovat s investičním horizontem fondu
Automatická realokace  

Life cycle fondy existují ve světě od devadesátých let, u nás se však tato možnost ukládání peněz pouze dostává do povědomí investorů, a to velmi pomalu. V současné době mají investoři na výběr produkty od společností ISČS, PioneerČP Invest Conseq.

V dnešním článku se podíváme na aktuální nabídku, s níž začátkem září přišla Investiční společnost České spořitelny (ostatní dva produkty jsme popisovali v tomto článku). Ta má v nabídce (zatím) čtyři LC fondy, označované také jako target-date funds, které jsou zaměřené na určité datum, kdy se předpokládá ukončení investice, případně odchod investora do důchodu. Toto datum se objevuje i v názvech fondů. K dispozici jsou tedy fondy ISČS fond životního cyklu 2020, 2025, 2030 a 2040.

Diverzifikované portfolio fondů by mělo obsahovat akciové nástroje (především indexové fondy – ETF), dluhopisy, komoditní indexy a v neposlední řadě také nástroje peněžního trhu. Aktivní správa spočívá jak v proměnlivosti podílů akcií, dluhopisů, nástrojů peněžního trhu a komodit v čase, ale také řízení alokace aktiv do jednotlivých sektorů a regionů, durace a měnového rizika. Investoři zaplatí při vstupu poplatek 1,2 – 2,4 % podle výše investované částky a musí počítat s manažerským poplatkem, který je 2 % pro všechny fondy. Fond je primárně určen investorům, kteří chtějí investovat pravidelně, což dokazuje i minimální investovaná částka 100 Kč.

Jelikož všechny nabízené fondy mají svůj předpokládaný investiční horizont dlouhý (minimálně 10 let), nástroje peněžního trhu zatím v jejich portfoliích budete hledat marně. „Nejkonzervativnější“ fond s označením 2020 má v současnosti zainvestováno 55 % prostředků v akciových nástrojích, 40 % v dluhopisech, a 5 % představují komodity. Kdo se chystá do důchodu v roce 2025, musí počítat s portfoliem, kde budou akcie představovat 65 %, dluhopisy 30 % a komodity 5 % majetku fondu.

U fondu s označením 2030 představují akcie již tři čtvrtiny portfolia, v dluhopisech je 15 % a na komodity zůstává 10 %. „Nejdelší“ fond pro investory plánující ukončení investice v roce 2040, investuje do akcií celých 85 % svěřených prostředků. Na dluhopisy zbylo pouze 5 % a v komoditách je zainvestováno zbylých 10 %. Na první pohled je riziko velké, při zmiňovaných investičních horizontech však jsou poměry namíchány celkem zajímavě. Konzervativní investoři možná budou mít problém překousnout 85 % akcií v portfoliu, ale kdo se bojí, nevydělá. V průběhu času se samozřejmě složení portfolia bude měnit tak, aby v posledních letech představovaly dluhopisy a nástroje peněžního trhu kolem 90 %.

Výhodou produktů ISČS v porovnání s produkty ostatních společností jsou poplatky a větší výběr produktů (komoditní index, ETF), který není omezený pouze na fondy spravované a prodávané danou investiční společností, což zajistí lepší diverzifikaci. Nevýhodou může být malý výběr nabízených produktů, které mají hranice ukončení relativně daleko od sebe (při plánovaném odchodu do důchodu v roce 2035 je investor „mimo“ o celých pět let).

Základní vlastnosti Life cycle produktů nabízených u nás
  Vstupní poplatek u nejdelšího produktu Manažer. poplatek Počet produktů Minimální pravidelná splátka
Conseq 3-5 % dodatečný poplatek 0,5% 3 portfolia 1 000 Kč
ČP Invest 0-4 % 1-2,15 % 5 fází 500 Kč
ISČS 1,2-2,4 % 2% 4 fondy 100 Kč
Pioneer 2,75-3,5 % podle fondů v portfoliu 7 linií 500 Kč

Všechno má svá omezení
Jednou z nevýhod, která může rozšíření LC fondů znatelně omezit, je právě různá tolerance k riziku u každého investora. Někomu zkrátka může vadit, že má v portfoliu již zmiňovaných 85 %, i když doporučený investiční horizont produktu je delší než například 20 let.

Určitě se najde mnoho investorů, kterým dané produkty nemusí vyhovovat, protože nemohou složení portfolia sami ovlivnit a radši si vyberou vlastní cestu. Vlastní výběr dynamických a konzervativních nástrojů, regionální a sektorové zaměření, či rebalancování portfolia si zařídí podle vlastních pravidel, což jim poskytuje dostatečnou svobodu. Konzervativní složku v takovém portfoliu může tvořit samotné penzijní připojištění a LC fondy nejsou tím pádem potřebné.

K tomu je však potřeba dostatek času, informací a možností k tomu, abychom se mohli věnovat samostatnému investování na kapitálových trzích. Pak ještě musíme přičíst nutnost dodržování plánu při rebalancování portfolia (což je, i přes svou zdánlivou jednoduchost, jeden z největších problémů nezkušených investorů) a s tím související vyvarování se chyb jako je například časování trhů (trpělivost a chladná hlava při poklesu na akciových trzích je základem), které u dlouhodobého investování nemá co pohledávat.

Ti, kdo zmiňované možnosti, případně dostatek času nemají, nebo si na samostatné investování netroufají, pak mohou seriózně přemýšlet nad fondy životního cyklu, které do portfolia určitě patří. Spoléhat se pouze na penzijní fondy a pomoc státu dnes zkrátka nelze.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

JOSEF ŠÍMA: ATELIÉR 1934, olej na plátně, 99 x 144 cm  Cena 28,8 milionů korun...
Rekordní rok na českých aukcích: investoři utratili přes miliardu

Sběratelé a investoři loni utratili na aukcích 1,26 miliardy korun, padl historický rekord za obraz vydražený za nejvyšší cenu a řada umělců dosáhla nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Sedm ukazatelů, podle kterých poznáte správnou akcii

Kdo by nechtěl investovat do akcií, které budou vynášet. Jenomže jak poznat tu správnou akcii? Střílet od boku a investovat naslepo rozhodně není nejlepší...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer
21.10.2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer

21. října 2017 Výsledky voleb bychom mohli znát už dnes večer Ve 14 hodin se uzavřou volební místnosti a okrskové voleb... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.