Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydělejte v „Československu“

aktualizováno 
V třetí části přehledu korunových dluhopisových fondů se podíváme na poslední devítku podílových fondů dvou společností. Všechny popisované fondy mají domicil za našimi hranicemi. Nachází se mezi nimi také jeden zástupce ze Slovenska, a opět několik fondů, které nezajišťují měnové riziko a jejich výnosy tak mohou ovlivňovat rozdíly v pohybech kurzů jednotlivých měn.
Peníze

Peníze | foto: 

V dnešní skupině se nachází osm fondů spravovaných společností Erste Sparinvest a jeden slovenský fond vydaný společností AIG Funds Central Europe. První dva fondy ERSTE jsou vedené výlučně v koruně, ostatní jsou klony již existujících cizoměnových fondů a investoři by si měli dávat pozor na vyšší měnové riziko z důvodu nezajišťování investic v zahraniční měně do koruny, ale do EUR.

První podílový fond - ESPA Fiducia je v některých přehledech označován také jako fond smíšený s převahou dluhopisů. Kromě státních dluhopisů a dluhopisů bonitních společností (zejména CZK a EUR) totiž tento fond nakupuje také omezené množství akcií, což zvyšuje jeho dlouhodobý výnosový potenciál, ale také míru rizika. Další zvláštností fondu je jeho primární určení nadacím a jiným neziskovým organizacím.

Druhým fondem z rodiny fondů ESPA, vedeným jen v české koruně, je ESPA Český fond státních dluhopisů. Již podle názvu je jasné, že fond investuje výlučně do státních dluhopisů zemí OECD, nebo dluhopisů vydaných státními agenturami, centrálními bankami nebo institucemi, jejichž schopnost splácení je zaručena státem.

Fond ESPA Bond Danubia investuje svěřené prostředky především do státních dluhopisů nových členských zemí Evropské unie (nejvíce Polsko, Maďarsko, ČR), případně do dluhopisů zemí čekajících na vstup do EU. Kromě dluhopisů v lokálních měnách nakupuje fond také obligace vedené v EUR, do kterého jsou investice částečně zajištěny. 

Zajímavou volbou pro investory požadující vyšší výnos je globálně zaměřený fond ESPA Bond Emerging Markets. Fond investuje do státních dluhopisů rozvíjejících se

Jak investuje vyvolený? Kolik nakonec vyvolenému zbude na slibovanou charitu? Více ZDE.

zemí v Latinské Americe, Asii, Africe, střední a východní Evropě. Jelikož velké procento dluhopisů v portfoliu patří do spekulativního stupně (rating BB+ a horší), je riziko ztrát vyšší, než je u jiných dluhopisových fondů obvyklé. Investice jsou zajišťovány do EUR.

Dalším fondem spravovaným společností Erste Sparinvest je ESPA Bond Euro-Corporate. Ten investuje do dluhopisů investičního stupně (rating BBB- a lepší), emitovaných významnými evropskými podniky vysoké až střední bonity. Rovněž jako v případě předchozích fondů jsou výnosy zajištěny do EUR.

Na podnikovou sféru je zaměřen také podílový fond ESPA Bond Europe-High yeld. Ten však nakupuje obligace emitované firmami, jejichž rating je mimo investiční stupeň. Jelikož je bonita emitentů hluboko pod průměrnou bonitou dluhopisů investičního stupně, je nutné počítat s vyšším rizikem. Také v tomto fondu funguje zajištění do EUR. Fond je spravován rakouskou společností INVESCO.

Fond ESPA Bond Euro-Rent se ve své investiční strategii zaměřuje především na dluhopisy vydávané emitenty z Evropské unie s vysokou bonitou. Portfolio fondu tvoří státní dluhopisy a dluhopisy garantované státem, dále hypoteční zástavní listy a bankovní dluhopisy. Průměrný rating je AA+.

Kombinace bezrizikových státních dluhopisů a jiných bezpečných instrumentů s ratingem v investičním stupni nabízí fond ESPA Portfolio Bond. Většinu portfolia

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

představují evropské dluhopisy s nejvyšší bonitou (minimálně 2/3 portfolia), dluhopisy v jiných měnách zabírají maximálně 1/3. Kromě státních dluhopisů fond investuje také do amerických hypotečních zástavních listů (mortgages) a podnikových dluhopisů investičního stupně. Investice jsou zajištěny do EUR.

Posledním dnešním fondem je AIG Stredoeurópsky peňažno – dlhopisový fond, vydaný na Slovensku společností AIG Funds Central Europe. Přesto že je veden ve slovenské koruně, zařadili jsme ho do našeho přehledu, české dluhopisy mají totiž v portfoliu fondu největší zastoupení. Kromě nich nakupuje fond také státní a kvalitní podnikové dluhopisy ze zemí vyšehradské čtyřky a východoevropských zemí.

Preferujete při investování riziko a vyšší výnos, nebo se spokojíte s nižším, ale jistým výnosem? Těšíme se na vaše názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Investice: Kde vám dobře vydělají dva tisíce a kam uložit velké částky

Kam s penězi, když na spořicích účtech se sazby pohybují pod jedním procentem? Je dnes vůbec možné zhodnotit finance alespoň tak, aby je „nesežrala“ inflace?...  celý článek

Ilustrační snímek
Penzijko, stavebko nebo fondy? Spočítali jsme výnosy oblíbených produktů

Nejprve se rozhodnete, že budete část svých prostředků ze mzdy dávat stranou. Pak si určíte, na co má rezerva sloužit, a v dalším kroku se rozhodnete, kam...  celý článek

Vladimír Brůna
Když stát své dluhy smaže inflací, je dobré mít zlato, říká odborník

Zájem Čechů investovat do zlata roste. A to i přesto, že cena zlata dosahuje ročního maxima. Podle investičního odborníka Vladimíra Brůny z Golden Gate CZ...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Karoq se dnes začal prodávat. Co se o něm píše v zahraničí?
Karoq se dnes začal prodávat. Co se o něm píše v zahraničí?

Škodovka už má objednávky na 3500 modelů Karoq. Dnes ho začala prodávat oficiálně, u všech dealerů už mají první testov... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Nákupčí s němčinou

Grafton Recruitment Praha
Liberecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.