Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vydělejte v „Československu“

aktualizováno 
V třetí části přehledu korunových dluhopisových fondů se podíváme na poslední devítku podílových fondů dvou společností. Všechny popisované fondy mají domicil za našimi hranicemi. Nachází se mezi nimi také jeden zástupce ze Slovenska, a opět několik fondů, které nezajišťují měnové riziko a jejich výnosy tak mohou ovlivňovat rozdíly v pohybech kurzů jednotlivých měn.
Peníze

Peníze | foto: 

V dnešní skupině se nachází osm fondů spravovaných společností Erste Sparinvest a jeden slovenský fond vydaný společností AIG Funds Central Europe. První dva fondy ERSTE jsou vedené výlučně v koruně, ostatní jsou klony již existujících cizoměnových fondů a investoři by si měli dávat pozor na vyšší měnové riziko z důvodu nezajišťování investic v zahraniční měně do koruny, ale do EUR.

První podílový fond - ESPA Fiducia je v některých přehledech označován také jako fond smíšený s převahou dluhopisů. Kromě státních dluhopisů a dluhopisů bonitních společností (zejména CZK a EUR) totiž tento fond nakupuje také omezené množství akcií, což zvyšuje jeho dlouhodobý výnosový potenciál, ale také míru rizika. Další zvláštností fondu je jeho primární určení nadacím a jiným neziskovým organizacím.

Druhým fondem z rodiny fondů ESPA, vedeným jen v české koruně, je ESPA Český fond státních dluhopisů. Již podle názvu je jasné, že fond investuje výlučně do státních dluhopisů zemí OECD, nebo dluhopisů vydaných státními agenturami, centrálními bankami nebo institucemi, jejichž schopnost splácení je zaručena státem.

Fond ESPA Bond Danubia investuje svěřené prostředky především do státních dluhopisů nových členských zemí Evropské unie (nejvíce Polsko, Maďarsko, ČR), případně do dluhopisů zemí čekajících na vstup do EU. Kromě dluhopisů v lokálních měnách nakupuje fond také obligace vedené v EUR, do kterého jsou investice částečně zajištěny. 

Zajímavou volbou pro investory požadující vyšší výnos je globálně zaměřený fond ESPA Bond Emerging Markets. Fond investuje do státních dluhopisů rozvíjejících se

Jak investuje vyvolený? Kolik nakonec vyvolenému zbude na slibovanou charitu? Více ZDE.

zemí v Latinské Americe, Asii, Africe, střední a východní Evropě. Jelikož velké procento dluhopisů v portfoliu patří do spekulativního stupně (rating BB+ a horší), je riziko ztrát vyšší, než je u jiných dluhopisových fondů obvyklé. Investice jsou zajišťovány do EUR.

Dalším fondem spravovaným společností Erste Sparinvest je ESPA Bond Euro-Corporate. Ten investuje do dluhopisů investičního stupně (rating BBB- a lepší), emitovaných významnými evropskými podniky vysoké až střední bonity. Rovněž jako v případě předchozích fondů jsou výnosy zajištěny do EUR.

Na podnikovou sféru je zaměřen také podílový fond ESPA Bond Europe-High yeld. Ten však nakupuje obligace emitované firmami, jejichž rating je mimo investiční stupeň. Jelikož je bonita emitentů hluboko pod průměrnou bonitou dluhopisů investičního stupně, je nutné počítat s vyšším rizikem. Také v tomto fondu funguje zajištění do EUR. Fond je spravován rakouskou společností INVESCO.

Fond ESPA Bond Euro-Rent se ve své investiční strategii zaměřuje především na dluhopisy vydávané emitenty z Evropské unie s vysokou bonitou. Portfolio fondu tvoří státní dluhopisy a dluhopisy garantované státem, dále hypoteční zástavní listy a bankovní dluhopisy. Průměrný rating je AA+.

Kombinace bezrizikových státních dluhopisů a jiných bezpečných instrumentů s ratingem v investičním stupni nabízí fond ESPA Portfolio Bond. Většinu portfolia

Warranty a knock-out produkty: Obrovský zisk, nebo nic.
Čtěte ZDE

představují evropské dluhopisy s nejvyšší bonitou (minimálně 2/3 portfolia), dluhopisy v jiných měnách zabírají maximálně 1/3. Kromě státních dluhopisů fond investuje také do amerických hypotečních zástavních listů (mortgages) a podnikových dluhopisů investičního stupně. Investice jsou zajištěny do EUR.

Posledním dnešním fondem je AIG Stredoeurópsky peňažno – dlhopisový fond, vydaný na Slovensku společností AIG Funds Central Europe. Přesto že je veden ve slovenské koruně, zařadili jsme ho do našeho přehledu, české dluhopisy mají totiž v portfoliu fondu největší zastoupení. Kromě nich nakupuje fond také státní a kvalitní podnikové dluhopisy ze zemí vyšehradské čtyřky a východoevropských zemí.

Preferujete při investování riziko a vyšší výnos, nebo se spokojíte s nižším, ale jistým výnosem? Těšíme se na vaše názory.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Ovládali Karvinsko stovky let. Po válce jim doly znárodnili, bojovali marně

Jan Larisch-Mönnich (1872-1962) vystudoval práva na univerzitě ve Vídni.

Larisch-Mönnichové patřili k těm, kteří stáli za rozmachem těžby černého uhlí v ostravsko-karvinském revíru. Po slavném...Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Další z rubriky

Co je dobré znát, když místo spoření volíte investici a podílové fondy

Ilustrační snímek

Existují dva typy přístupu k investování. Tím prvním jsou podílové fondy, tím druhým pak přímý nákup aktiv na...

Šikovně investovat může i začátečník. Stačí dodržet tři pravidla

Ilustrační snímek

Chybovat je lidské, říká se. U investování to ale příliš neplatí. Těch největších chyb se ovšem můžete vyvarovat, pokud...

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Víkendář: Američany prý okrádá každá země na světě, platit za to mají hlavně Něm...

Kurzy.cz Zdá se, že americký prezident Donald Trump skutečně neváhá s vyhlášením obchodní války. Podle německého Der Spiegel tak...

Najdete na iDNES.cz