Vydělejte ve fondech ING

aktualizováno 
V našem nepravidelném seriálu o podílových fondech jsme v minulých dílech zaměřili na fondy korunové. Počínaje dnešním článkem se pokusíme udělat průřez podílovými fondy vedenými v zahraničních měnách (převážně USD a EUR) - tak, jak je nabízejí jednotlivé společnosti.

Peníze, euro, boháč, padák - Peníze, euro, boháč, padák | foto: Profimedia.cz

Společnost ING Investment Management, dceřiná společnost skupiny ING Group, u nás patří mezi největší a nejznámější společnosti poskytující služby v oblasti správy majetku a kolektivního investování. I když pro velkou část domácích investorů je tato společnost známá především díky fondu ING český akciový (který dlouhodobě dosahuje nadprůměrnou výkonnost a je jedním z nejvýkonnějších domácích fondů), v její nabídce jsou také fondy denominované v jiných rozšířených měnách, jako jsou euro nebo dolar. Celkem u nás ING IM nabízí 24 podílových fondů registrovaných v Lucembursku.

Fondy ING patří mezi levnější skupinu fondů denominovaných v zahraniční měně, které jsou u nás k mání. Poplatky při nákupu podílových listů se pohybují od 0,5 % (peněžní trh) přes 1,9 % (dluhopisové) po 3,5 % (akciové). Správcovské poplatky se pohybují na úrovni 0,6 % u fondů peněžního trhu; za správu dluhopisových fondů zaplatíte 0,7 %, zatímco u akciových již 1,2 %. Fondy jsou k dostání jak prostřednictvím sesterské ING Bank, tak i na pobočkách Citibank, Comerzbank nebo Volksbank.

I když nabídka fondů ING u nás nepatří k těm nejširším, každý si v jejich nabídce může najít ten „svůj“ fond, případně skupinu fondů vhodnou k vytvoření malého portfolia. Rozhodování investorů může usnadnit také fakt, že ve většině případů je již z názvu jasné, jakou investiční strategii jednotlivé fondy využívají.

Kam s eurem

"Eurový" investor má na výběr 10 fondů, z toho pět akciových a čtyři dluhopisové. Při investici do evropských akcií je možné si vybrat fondy ING Invest EMU Equity a ING Invest European Equity. První z nich investuje pouze na trzích Evropské

Chcete vědět, jak vydělat na "bezpečných" akciích? Čtěte ZDE

měnové unie a je určen investorům, kteří nechtějí podstupovat měnové riziko. V portfoliu druhého jmenovaného fondu oproti tomu zabírají významné postavení také akcie Velké Británie a Švýcarska - investoři se tak nevyhnou kurzovému riziku. Mírné rozdíly jsou patrné také v sektorovém zaměření: ve fondu European Equity je více zastoupen sektor farmacie, kdežto fond EMU Equity má větší zastoupení v sektoru telekomunikací.

Rizikovější akcie malých evropských firem s tržní kapitalizací menší než 5 mld. euro jsou výsadou fondu ING Invest European Small Caps. Největším podílem jsou zastoupeny akcie britských, nizozemských a švédských společností, přičemž fond nezajišťuje měnová rizika.

Akcie z celého světa jsou zastoupeny ve fondech ING Invest Global High Dividend a ING Invest World. První fond investuje globálně do akcií nabízejících zajímavou dividendu, což se také pozitivně projevuje na jeho výkonnosti. Fond ING Invest World ve větší míře kopíruje benchmark, kterým je (u obou fondů) index MSCI World, a má větší zastoupení akcií amerických společností (téměř 50 %). Fond není zajištěn proti měnovému riziku.

Podobná situace jako u akcií je i u dluhopisů. Evropské dluhopisy emitované v různých měnách jsou k dispozici prostřednictvím fondu ING Renta Fund Euromix Bond. Investoři samozřejmě podstupují měnové riziko, na rozdíl od fondu ING Renta Fund Euro. Ten nakupuje dluhopisy emitované v různých zemích, avšak denominovaných pouze v euru. Oba fondy investují pouze do cenných papírů investičního stupně (rating minimálně BBB).

Ani dluhopisy nejsou k zahození

Dluhopisy s vysokým výnosem, které se vyznačují ratingem BB a nižším (spekulativní stupeň), jsou nakupovány fondem ING Renta Fund Global High Yeld. Fond investuje globálně, drtivá většina cenných papírů v portfoliu je však vedena v evropské měně. Dluhopisy emitentů z různých zemí světa vedené v různých měnách zase nakupuje fond ING Renta Fund World. Dluhopisy jsou vydávány nejlepšími emitenty, jako jsou vlády nebo nadnárodní společnosti (investiční stupeň), investor však podstupuje měnové riziko.

A kam s dolary?

"Dolarový" investor má vzhledem k menšímu počtu fondů výběr poněkud omezen, zejména v případě dluhopisů. ING IM u nás nabízí pouze jeden dluhopisový fond

Naučte se investovat a nemrhejte s penězi  - čtěte ZDE.

vedený v dolarech - ING Renta Fund Dollar. Fond investuje globálně, do kvalitních, převážně vládních dluhopisů a firemních dluhopisů v investičním stupni, vedených v americkém dolaru. Velkou převahu mají samozřejmě dluhopisy emitované americkými společnostmi.

Akciových fondů vedených v dolaru nabízí společnost stejný počet jako v euru, strategie jsou ale poněkud odlišné. Vysloveně americký fond je jediný, a to ING Invest US (ECC). Ten investuje do akcií společností založených a obchodovaných v USA. Měnové riziko je samozřejmě nulové.

To již nelze říct o ostatních fondech, které sice investují převážně v USA, ale nezanedbatelná část portfolia je investována globálně. Jsou jimi fondy ING Invest IT nebo ING Invest Biotechnology. Jejich zaměření je jasné již z názvu. V dalším sektorovém fondu, ING Invest Material, již americké společnosti nehrají tak podstatnou roli.

Poslední akciový fond, ING Invest Emerging Markets, nakupuje akcie společností, které jsou obchodované na trzích rozvíjejících se zemí, jako jsou země Latinské Ameriky, Afriky, Východní Evropy, Středního východu, nebo Asie (bez Japonska). Japonsko si bere na mušku jediný fond, který je veden v jiné měně, než je euro nebo dolar, a tím je ING Invest Japan denominovaný v jenu.

Osobitou skupinou jsou fondy nesoucí v názvu Continuous Click. Ty jsou v některých statistikách vedeny jako fondy peněžního trhu, jinde jako zajištěné. Ve skutečnosti jsou to fondy, které investují 90 % majetku v nástrojích peněžního trhu v dané měně, zbylých 10 % pak tvoří investice do akciového indexu ve formě call opcí. V případě fondu Continuous Click Fund Eurotop 100 je to index FTSE Eurotop 100, u fondu Continuous Click Fund US je to index S&P 500. Nákup a prodej podílových listů není nijak časově omezen.

Autor:

Nejčtenější

Dovolená se bude počítat jinak, říká expertka na pracovní právo

Petra Sochorová, expertka na pracovní právo

Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změny v čerpání dovolené. Nová úprava dovolených má platit od půlky...

Je králem vlašáku, letos počítá s tržbami kolem 30 milionů korun

Miroslav Volařík se letos stal už potřetí Vinařem roku.

Titul Vinař roku získal před nedávnem Miroslav Volařík z Mikulova. Soutěž vyhrál už potřetí. Přestože letos počítá s...

Roste nám obrat, brzdí nás však nedostatek lidí, říká personalistka

Monika Rousová, personální ředitelka společnosti 2N Telekomunikace

Trh práce kolabuje, nejsou na něm téměř žádní volní uchazeči o zaměstnání. Nezaměstnanost v Česku je přitom na novém...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Co dělají úspěšní zakladatelé firem jinak. Devět kroků na výsluní

Ilustrační snímek

Založit firmu a dovést ji k úspěšnému rozvoji je často náročnější než řídit zavedený podnikový kolos. V čem se jednání...

Další z rubriky

Rady odborníka, jak se vyhnout investiční bublině a ztrátě peněz

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Stále víc Čechů se zajímá o to, jak a kam investovat, aby své peníze lépe zhodnotili. „Burza umí nadělovat krásné zisky...

Ekonom: Investiční grály mají nejistou budoucnost. A co Facebook?

Martin Mašát

V posledních letech se staly mediálně vděčnými a opěvovanými aktiva, která si to vůbec nezaslouží. Jejich společným...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Česká koruna v pesimistickém stínu

Česká koruna v pesimistickém stínu

Kurzy.cz Česká národní banka věří, že za rok bude kurz koruny 24,40 EUR/CZK. Podle banky začne měna posilovat, protože globální ...

Najdete na iDNES.cz