Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vyhněte se chybám při pozdravu a tedy i trapným situacím

Ačkoli si většina lidí myslí, že s pozdravem nemůže mít nejmenší problém, opak je pravdou. Lidé dělají při pozdravu běžně dokonce celou řadu chyb. A taková chyba jim můžeš pořádně nabourat kvalitu dalšího projevu, zvláště pokud se jedná o pozdrav v rámci profese − se šéfem či obchodním partnerem.
Stisk ruky má být krátký a pevný − žádná leklá ryba.

Stisk ruky má být krátký a pevný − žádná leklá ryba. | foto: Profimedia.cz

Žádné pohledy stranou a otrávený výraz
Při pozdravu, stejně jako například při diskuzi s druhou osobou, je velice důležitý oční kontakt. Už když přicházíme k osobě, se kterou se hodláme pozdravit, díváme se jí do očí. Nesledujeme dlouze její oblečení ani okolí za ní, ale hledíme přímo do očí. Stejně tak činíme v průběhu celého zdravícího "procesu“ a nejlépe i v průběhu diskuze s daným člověkem.

Pohled do očí následuje při pozdravu další automatická součást – úsměv. Dejte druhému člověku najevo, že jej rádi potkáváte, rádi se s ním zdravíte. Úsměv vás nic nestojí a dokáže dělat při setkání dvou a samozřejmě i více lidí divy. Uvidíte, o co lépe se vám pak spolu bude komunikovat, když se na sebe při pozdravu usmějete.

Pozor na etiketu
Podle pravidel slušného chování zdraví jako první osoba společensky méně významná osobu významnější. Tedy podřízený šéfa, muž ženu, mladší člověk člověka staršího. Ovšem s podáním ruky je to zcela naopak. V tomto případě začíná – tedy podává ruku − jako první osoba společensky významnější. Tato pravidla rozhodně dodržujte, jinak budete působit nevychovaně.

Výjimkou je situace, kdy se druhá strana "zapomene“ (je neslušná, zamyšlená, nevšimne si – to se samozřejmě může stát). Pozdrav mezi dvěma osobami, které se pracovně znají, by měl proběhnout vždy, a tak pokud vás například nepozdraví váš mladší kolega či váš podřízený, který vás na chodbě ve firmě míjí, neměli byste zůstat mlčet. To, že je "neslušný“ jeden člověk neznamená, že vy jeho neslušnost musíte akceptovat − v tomto případě stejným mlčením. Ukažte, že jste nad věcí a že vám je přednější slušnost z pohledu na pouhý pozdrav, než to, kdo bude v daný moment první.

Podání ruky je klíčové
A nyní se vrátíme opět k podání ruky, o které jsme již zavadili. Pokud potkáte v rámci své kanceláře kolegu, kterého vídáte dvacetkrát za den, nelze předpokládat, že si s ním vůbec podáte ruku (stejně jako s desítkou či dokonce desítkami dalších kolegů) ale spíše se pouze pozdravíte slovně. Jiná situace je, pokud vás v kanceláři navštíví šéf dvě linie nad vámi, kterého potkáváte jednou za čtvrt roku na důležité poradě. Pak lze usuzovat, že vám ruku podá a vy jej musíte akceptovat. A stejně je tomu u obchodních partnerů a dalších pro vás společensky významných lidí (a nebo naopak, kdy vy jste pro jiné osoby člověkem společensky významným).

Právě pro tyto momenty je dobré si správný postup při podání ruky v krátkosti připomenout. Ruku k pozdravu nezvedáme a nenatahujeme už z dálky, ale až v momentu, kdy k druhému člověku přistoupíme a jsme od něj tak daleko, aby bylo podání ruky pohodlně možné, ale abychom nevstoupili do jeho osobní zóny, kterou respektujeme (cca 60 cm od těla). Společensky významnější zvedá ruku k pozdravu, my hned po něm. Během toho se zdravíme slovně. Následuje stisk ruky, který je krátký a pevný (žádná leklá ryba, žádné drcení partnerovy ruky, žádný stisk oběma rukama ani dlouhé potřásání). Nepodáváme ruku špinavou ani zpocenou. Raději si ji před pozdravem utřeme do čistého kapesníku.

Vyhněte se zkomolení jména, oslovujte tituly
Rozhodně je dobré při pozdravu použít jméno člověka, kterého zdravíte, kterého oslovujete. Lidé rádi slyší své jméno, je to jakési pohlazení jejich ega. Pokud se vám však podaří zkomolit jméno člověka, kterého zdravíte, připravte se na docela opačný efekt. Tím spíše, pokud daná osoba pocítí zesměšnění svého jména, což si samozřejmě vztáhne přímo na sebe. Přesvědčit pak tohoto člověka k něčemu, co mu není docela přesně po libosti, pak bude samozřejmě velice těžké. Proto dejte vždy dobrý pozor na to, jak jméno druhého vyslovujete. Nejste-li si jisti jménem, jeho výslovností, raději si je před setkáním s nositelem jména ověřte. Vyplatí se to.

Co se týče titulů, tak těm se rozhodně nevyhýbejte, zvláště pak titulům akademickým (dobrý den pane docente, dobrý večer pane doktore atd.). Dbejte při tom na prioritu titulů, má-li jich nositel více. V rámci své firmy používáme místo akademických titulů tituly "pracovní“, určující pozici lidí v dané společnosti (pane řediteli, pane náměstku atp.), akademické tituly zde většinou ztrácí v případě pozdravu a oslovení na důležitosti.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...