Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyhněte se nejhorším bankovním produktům: ukážeme vám je

aktualizováno 
Většina tuzemských bank má ve své nabídce širokou škálu rozličných produktů a služeb, jejichž parametry se často značně liší. Vybrali jsme proto nejběžnější produkty a mezi nimi hledali, kterým je lépe se vyhnout.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nejhůře vám úspory na spořicím účtu zhodnotí GE Money Bank
V současnosti patří mezi nejrychleji se měnící bankovní služby spořicí účty. Nemění se však jejich parametry obecně, konkurenční boj se totiž odehrává prakticky výhradně na poli úrokových sazeb. Spořicí účty, kde svůj vklad má klient kdykoliv podle svého přání volně k dispozici, nabízí Bawag Bank, Citibank, Česká spořitelna, eBanka, GE Money Bank, ING Bank, mBank i Poštovní spořitelna.

Hrubé výnosy se téměř u všech uvedených bank pohybují nad hranicí 3 % ročně, obvykle už od těch nejnižších vložených částek. Jsou ale mezi nimi i výjimky – např. Červené konto Poštovní spořitelny vám zajistí 3% navýšení vkladů až od 50 tisíc korun, eBanka u svého eKonta dokonce od 100 tisíc korun.

Naopak pouze do 49 999 korun zhodnocuje úspory klientů o 3,5 % ročně spořicí plán Osobního účtu České spořitelny. To však ocení pouze velmi aktivní klienti. S výhodným úročením vkladu, za který si připlatíte 159 korun měsíčně, můžete navíc získat např. bezplatný tuzemský bezhotovostní platební styk mimo ČS, případně je možné zvolit místo platební karty standardní prestižní zlatou.

S ohledem na úročení spořicích účtů si mezi bankami vede nejhůře GE Money Bank. Její spořicí účet u nejnižších částek (tj. vklady do 49 999 Kč) zhodnocuje pouze 0,75 % p. a., vklad převyšující 1 milion Kč ještě procentem navíc (tj. 1,75 % p. a.) Naopak nejlepší výnos je možné získat u mBank a Bawag Bank, v obou případech 3,5 % bez ohledu na výši vkladu. Stejné zhodnocení nabídne ještě ČS, ovšem jen do 50 tisíc korun.

Banka

Kontokorenty
Úrok od (v % p. a.)

Bawag Bank 6,9/13,9
Poštovní spořitelna 12
UniCredit Bank 12
ČSOB 12,9
eBanka/RB 13/17,9
Česká spořitelna 15,9
Komerční banka 16
Volksbank 16,25
GE Money 17,9
Zdroj: Fincentrum.cz

Nejdražší kontokorent nabízí opět GE Money Bank a také Raiffeisenbank
Kontokorent neboli povolené přečerpání účtu je další velmi rozšířenou bankovní službou poskytující klientovi finanční rezervu pro "každý případ“. Nelze jej posuzovat naprosto samostatně, vždy je třeba přihlédnout nejprve k podmínkám a hlavně cenám běžného účtu, k němuž je vázán. Většina bank tento krátkodobý úvěr nabízí přímo jako součást balíčku služeb a pravděpodobně nejsou hlavním kritériem výběru účtu pouze parametry kontokorentu.

Jak tedy rozlišit mezi jednotlivými kontokorenty z nabídky tuzemských bank? Nejlepším vodítkem je úroková sazba. Nejhůře v tomto ohledu dopadá GE Money Bank a Raiffeisenbank. Na klienty obou bank čeká totiž úrok 17,9 % p. a., hned za nimi následuje Volksbank s úrokem 16,25 % p. a. Naopak nejvýhodněji si půjčíte u Bawag Bank, a to pokud bance nabídnete zajištění kontokorentu. Pak dosáhnete na úrok 6,9 % ročně.

Banka

Půjčky spotřebitelské neúčelové

RPSN od  Popl.za správu (měsíčně v Kč) Popl.za získání úvěru (v Kč) Popl. za předčasné splátky
Česká spořitelna  9,51 49 0,8 %, min. 400 4 %
eBanka/RB 9,53** 80 zdarma 4 %
Citibank 9,84 49 1 % zdarma
Volksbank 11,38 50 1 %, min. 500 individuálně
GE Money 11,47 40 1 %, min. 500 5 %, min. 1000 Kč
Bawag Bank 11,77 50 1% zdarma
ČSOB 12,03 30/60 1 %, min. 500 1 %, min. 1000 Kč
UniCredit Bank

14,76 

50 1 %, min. 500 zdarma
Komerční banka 14,9* zdarma zdarma zdarma
Poštovní spořitelna  15,89 39 1 %, min. 300, max. 3500 + 50 Kč 200 Kč
/zdarma
Zdroj: Fincentrum.cz
Vysvětlivky: Poplatek za předčasné splátky − stanoven jako % z mimořádné splátky částečné/úplné doplacení
                   RB = Raiffeisenbank
Pozn.: *   Perfektní půjčka KB
          ** jedná se o půjčky Raiffeisenbank

Nejdražší spotřebitelský úvěr získáte nejspíše od Poštovní spořitelny
Podmínky, za nichž banky poskytují spotřebitelské úvěry, jsou řešeny obvykle individuálně. Zda tedy klient úvěr dostane (na jeho získání není právní nárok) a za jakých konkrétních podmínek, se případ od případu liší. V našem srovnání jsou proto použity bankami uváděné sazby na své minimální hranici.

Významným hodnotícím kritériem úvěrů je RPSN (tj. roční procentní sazba nákladů = udává procentní podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru), proto byl tento údaj zvolen i pro naše srovnání. Právě podle RPSN vychází jako nejdražší úvěry od Poštovní spořitelny, následuje Komerční banka a UniCredit Bank, úroky v jejich nabídce  atakují hranici 15 % (Poštovní spořitelna ji dokonce překračuje).

Tento závěr však nezaručuje, že právě v určitém a již zcela konkrétním případě nedopadne srovnání jinak. Přesné podmínky svého úvěru totiž zjistíte až po té, co banka posoudí vaši schopnost požadovaný úvěr splatit (tj. bonita, splátková historie, aktuální závazky v jiných bankách apod.).  

Banka Úroky
v %
Bezúročné období
ve dnech
Transakce zahrnuté v bezúročném období Popl. za výběr 5 000 Kč z ATM
(v Kč)
BAWAG Bank 18,48 50 bezhotovostní 25
Citibank 26,40 55 hotovostní i bezhotovostní 175
ČS 19,80 45 bezhotovostní 4
ČSOB 19,20 45 hotovostní i bezhotovostní 56
GE 19,80 - 21,48 50 bezhotovostní 9
UniCredit Bank 18,96 - 23,88 45 bezhotovostní 90
KB 18,90 - 21,90 45 hotovostní i bezhotovostní 50
PS 19,20 - 21,60 45 hotovostní i bezhotovostní 80
Raiffeisenbank 19,98 - 25,08 45 bezhotovostní 50
Zdroj: Fincentrum.cz

Mezi kreditními kartami propadla Raiffeisenbank, Citibank je na hraně
Kreditní karty jsou vhodnou alternativou či doplňkem kontokorentního úvěru, kladou však poměrně vysoké nároky na splátkovou morálku klienta. Největší výhoda tohoto druhu úvěru – bezúročné období −, je ale obvykle kompenzována vyšším úročením, případně vyššími transakčními poplatky (např. za výběr hotovosti v bankomatu).

Pro toho, kdo "udrží své dluhy na uzdě" a dokáže plně bezúročného období využívat, je nejlepším řešením kreditní karta Citibank. Nabízí totiž nejdelší období bez úroku − až 55 dnů. Při částečných splátkách však je úrok spjatý s úvěrem čerpaným právě kreditní kartou Citibank vůbec nejvyšší, a to hned 26,4 % ročně.

Na opačné straně pak stojí kreditní karty Raiffeisenbank. Úroky na jejích kreditních kartách jsou druhé nejvyšší a bezúročné období pro bezhotovostní transakce trvá nejvýše 45 dnů.

Nejnižší úrok lze pak získat u kreditní karty Bawag Bank – 18,48 % (bezúročné období až 50 dnů pro bezhotovostní transakce).

Nicméně do celkových nákladů na konkrétní kartu je třeba ještě přičíst, kromě posuzovaných úroků, také její cenu (tj. poplatek za vydání a používání karty, poplatek za vedení úvěrového účtu, výpisy apod.). Tyto hodnoty se liší podle druhu karty a nakonec i podle toho, jak svou kartu používáte.

Z uvedeného je však zřejmé, že se banky shodnou v jediném − motivují klienty k využívání kreditních karet převážně pro placení za zboží a služby. Takové transakce totiž nebývají zatíženy transakčními poplatky a vždy se na ně vztahuje bezúročné období.Nejčtenější

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Češi mění čile zaměstnání. A budou ještě aktivnější

Ilustrační snímek

Nezaměstnanost je na historicky nejnižších hodnotách. Zatímco firmy mají těžké časy, zaměstnanci naopak ty nejlepší....

Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Jak být dobrým šéfem? Přiznávám, že jsem jen člověk, říká manažerka

Diana Rádl Rogerová

Jsou šéfové a pak ti druzí, co strhnou kolegy tak, že se do projektů pouštějí po hlavě a srdcem. Jedním z těch druhých...

Další z rubriky

Platební karty dostávají nové funkce. Podívejte se, co už umí

Ilustrační snímek

Bezhotovostní placení „pípacími“ kartami strmě roste. Počet bezkontaktních transakcí v porovnání s loňskem stoupl o 28...

Bankéř České spořitelny: George letos čeká na milion klientů, Servis24 končí

"Pro běžné klienty a drobné živnostníky chceme Servis24 vypnout do konce tohoto...

Česká spořitelna letos spustila nové internetové bankovnictví nazvané George. Novinku již aktivně využívá přes 400...

KVÍZ: Máte přehled, co vás čeká, kdybyste stavěli dům?

Ilustrační snímek

Vyznat se ve všech potřebných krocích kolem stavby rodinného domu není vůbec snadné. Víte, kdy je potřeba zajít na...

K čemu je vlastně dobré zlato?

K čemu je vlastně dobré zlato?

Kurzy.cz Zlato má své nejlepší období dávno za sebou a oproti vrcholu ze září 2011 je dnes levnější o 40 %. Akciový index S&P 50...

Najdete na iDNES.cz