Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výhodou penzijního připojištění jsou daňové úlevy

  0:13aktualizováno  0:13
V poslední době se kolem nás stále více ozývá pojem penzijní pojištění. Jedná se o velice zajímavý produkt, kterým máte možnost zajistit si budoucnost a současně zhodnotit své volné finanční prostředky. Víte, jak vysoký státní příspěvek máte možnost získat nebo zda na vás číhají nějaká rizika? Pojďme se na tento finanční instrument podívat podrobněji.

Každý, kdo spoří v penzijním fondu, dostává ke svému minimálně stokorunovému vkladu na účet další peníze od státu. Státní příspěvky se pohybují od 50 do 150 korun, podle výše vkladu klienta. Sto padesát korun měsíčně dostávají lidé, kteří spoří 500 a více korun. Vklady a příspěvky státu pak zhodnocují ještě samy fondy svým hospodařením. Průměrné zhodnocení fondů od založení se pohybuje okolo 8 procent. Další výhodou penzijního připojištění je možnost odepisovat naspořené částky z daňového základu. Tuto možnost však mají jen klienti, kteří spoří více než 500 korun měsíčně. Nejvyšší daňový odpočet, a to 12 000 korun ročně, se dá uplatnit u měsíčních vkladů 1500 korun. Spořit nad tuto částku není příliš výhodné, protože už se nezvyšuje ani daňová úleva ani příspěvek státu. Na penzijní připojištění mohou přispívat také zaměstnavatelé.

Finanční kalkulačky, na kterých máte možnost propočítat si výši naspořených  částek v penzijním fondu i úspory na daních najdete ZDE.

S penzijním připojištěním se dá začít po dosažení osmnácti let. V takovém případě je vhodné posílat penzijnímu fondu  zpočátku nižší částky a zvýšit je až v případě, že pro klienta bude výhodné uplatnit daňový odpočet. Nejefektivnější je podle mínění odborníků spořit v penzijním fondu nejkratší možnou dobu, a to je, pokud člověk nechce přijít o státní příspěvek, pět  let. Navíc po celou dobu spoření klienti ke svým penězům nemohou, a pokud by je potřebovali ze závažných důvodů vyzvednout dříve, tratili by na tom.

Jaké je riziko, že klienti o své peníze ve fondu přijdou? Nevelké, ale je. Vklady nejsou pojištěny státem, podmínky pro investování penzijních fondů jsou ale poměrně přísné.

Výhody penzijního připojištění:

  • možnost snížení daňového základu ročně až o 12 000 korun z měsíčních příspěvků, které přesahuje 500 korun
  • státní příspěvek až 150 korun měsíčně

Nevýhody penzijního připojištění:

  • je potřeba spořit minimálně pět let
  • vklady účastníků nejsou pojištěny státem

 

Stačí se spoléhat v důchodu na pomoc státu?

Oslovili jsme Mgr. Hanu Řezáčovou, vedoucí personálního úseku Allianz pojišťovny, a.s

Výše státního důchodu málokdy stačí na více než na pokrytí základních potřeb a v budoucnu tato situace pravděpodobně nebude lepší. Pokud se tedy člověk ke konci produktivního věku nechce smířit s výrazným poklesem životního standardu, měl by se dostatečně včas poohlédnout po dalších možnostech, jak své příjmy zabezpečit. Za nejdostupnější a nejméně rizikové pokládám penzijní připojištění nebo kapitálové životní pojištění u některé solidní, nejlépe silné mezinárodní finanční společnosti.

Nemáte ještě sjednané penzijní připojištění? Jak na vás tento produkt zapůsobil? Nadchl vás nebo naopak? Podělte se s námi o svůj názor.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Na co si dát pozor, když chcete nákup auta řešit operativním leasingem?

Ilustrační snímek

Pro spoustu lidí přestává být důležité auto vlastnit. Stačí jim si ho půjčit či na nějakou dobu pronajmout. Na co dbát,...

Další z rubriky

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Většina tátů by potřebovala pro rodinu vydělat o 5 až 10 tisíc víc

Unikátní sonda do priorit českých otců naznačila, že muž si na sobě nejvíc...

Finančně utáhnout rodinu s dětmi není snadné. Jak to vnímají čeští otcové? Na tuto otázku hledal odpověď unikátní...

Za běžné věci hrozí v Benátkách mastné pokuty. Co vše je zakázané?

Za běžné věci hrozí v Benátkách mastné pokuty. Co vše je zakázané?

Kurzy.cz Pokud se chystáte vyrazit na dovolenou do italských Benátek, hrozí vám tučné pokuty. Město se totiž rozhodlo proti nápo...Najdete na iDNES.cz