Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výhody práce načerno jsou zdánlivé

  11:00aktualizováno  11:00
Pracovat načerno je krátkozraké. Kdo si myslí, že vyzrál na stát, když si k podpoře od něj ještě přivydělává, mýlí se. Pokud neodvádí státu povinné pojistné částky, stává se jeho dlužníkem, který může být stíhán. Navíc bude marně očekávat podporu v nemoci nebo při pracovním úrazu, vymstí se mu to i v důchodu.
Odhalit pracujícího načerno není nic jednoduchého. Úřady práce dostávají tipy od různých lidí, někoho nachytají při vlastních kontrolách. "Nejčastěji narazíme na pracující načerno na viditelných místech. To znamená v restauracích, v prodejnách, na stavbách," říká vedoucí pobočky Úřadu práce v Karviné Jan Rychlý. "Lze říci, že pokud nějaká paní dělá načerno účetnictví a pracuje doma, najdeme ji jen stěží."

Pracující a nezaměstnaný zároveň

Na celém Karvinsku, v jednom z regionů s nejvyšší nezaměstnaností v tuzemsku, bylo od počátku letošního roku provedeno přes sto kontrol. Ze všech prověřených zaměstnanců pracovalo načerno téměř sedm procent lidí, kteří byli navíc evidovaní na úřadu práce a pobírali dávky hmotného zabezpečení.
"Pokud je pracovník evidovaný na úřadu práce a ten jej při práci načerno nachytá, bude z

Práce na černo nejenom u nás...stovky Čechů jsou ročně zadržených v USA kvůli nelegální práci...

evidence vyřazen ke dni nástupu k zaměstnavateli, podaří-li se však toto datum prokázat, nebo ke dni, kdy se na to přišlo," říká vedoucí odboru kontroly Úřadu práce Most Jiří Anýž. Když se z dokumentace firmy zjistí, že tam nějaký nezaměstnaný pobírající státní podporu pracoval třeba před rokem, je vyřazen z evidence zpětně k tomuto datu. Navíc musí vrátit hmotné zabezpečení, zdravotní pojištění a případně i sociální dávky ve výši, která mu za tuto dobu byla vyplacena.

Práce načerno - hazard s budoucností

Těm, kteří pracují načerno, nestrhává zaměstnavatel z platu zálohu na daň z příjmu fyzických osob, pojistné na sociální zabezpečení (zahrnuje pojistné na důchodové pojištění a pojistné na nemocenské pojištění), příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné veřejného zdravotního pojištění. "V případě, že si nelegálně zaměstnaný sám neodvádí pojistné částky, které musí ze zákona platit, vzniká mu dluh na pojistném, který na něm bude vymáhán," varuje Monika Hladíková z ministerstva práce a sociálních věcí. Kromě toho se neplacení těchto částek negativně projeví v budoucnu při nárokování dávek nemocenského pojištění a důchodu. "Pracující načerno dále přichází o ochranu, kterou mu poskytuje zákoník práce, což je důležité zejména při vzniku úrazu v souvislosti s výkonem práce," dodává právník Petr Hůrka.

Navrhovaný bič na nelegální zaměstnávání

Nový zákon o zaměstnanosti, který by mohl platit od letošního podzimu, sice na nelegální zaměstnávání plete přísnější bič, ale jak bude účinný, to ukáže až praxe.
Kontroly úřadů práce loni odhalily 100 000 cizinců pracujících v České republice načerno. Jejich skutečný počet je však ještě vyšší. "Pokud jde o počet českých občanů, nemáme k

Pracujete načerno?

Při práci načerno pamatujte, že...
1) jen z oficiálního výdělku bude vypočtena výše podpory, když ztratíte práci; z něho se vypočítává důchod, dávky nemocenského pojištění, invalidní důchod, dávky při pracovním úrazu i nemoci z povolání s trvalými následky.
2) můžete zapomenout na žádost o úvěr u banky, protože tam musíte doložit svou finanční historii.
3) falešný nezaměstnaný riskuje, když pracuje načerno a pobírá zároveň dávky hmotného zabezpečení. Pokud jej úřad práce chytne, bude muset všechnu finanční podporu vrátit. Může být také stíhán pro podvod.
dispozici žádné údaje, na základě kterých by bylo možné odhadnout počet těch, kteří pracují načerno," přiznává Kateřina Prejdová z ministerstva práce a sociálních věcí. Podle návrhu zákona by měli mít zaměstnanci úřadu práce možnost prokázat se na místě služebním průkazem a s většími pravomocemi než dosud hned jednat. V současnosti musí ještě stále čekat na písemné pověření ředitele úřadu práce.
Zaměstnavatel může být za porušení pracovněprávních vztahů podle návrhu postižen pokutou do dvou milionů korun. "K zamezení práce načerno má přispět i takzvaná částečná zaměstnanost, kdy si uchazeči o práci budou moci ve stanoveném rozsahu vydělat," říká Kateřina Prejdová z ministerstva práce.
S prací načerno chtějí poněkud razantněji zatočit i sousedé v Německu. Tam má být práce načerno posuzována jako trestný čin. Tvrdé postihy čekají jak zaměstnance, tak zaměstnavatele.
Ty, kteří nabízejí a získávají zaměstnání načerno, i ty, co neplatí povinné sociální dávky a daně, budou pronásledovat policisté, celní správa i agenti Spolkové agentury pro práci.

Co bude nelegální práce

Dle nově navrhovaného znění zákona o zaměstnanosti se má za nelegální práci považovat výkon práce, který je v rozporu s právními předpisy. Půjde o případy, kdy fyzická osoba nevykonává práci na základě pracovněprávního vztahu nebo jiné smlouvy (s výjimkou případů uvedených v zákoně) nebo kdy cizinec vykonává práci v rozporu s vydaným povolením k zaměstnání či bez tohoto povolení.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Ekonom Pavel Kysilka: Česká koruna je odsouzena k posilování

Ekonom Pavel Kysilka

Českou korunou platíme už 25 let. Československou měnu nahradila v únoru 1993. Slovenské platidlo u našich východních...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Raymannové byli perníkáři, kteří ovládli textilní průmysl v celé Evropě

Druhý z rodu zakladatelů textilního průmyslu v Jeseníku Adolf Raymann

Byli největšími výrobci textilu v celé Evropě. Raymannovo stolní prádlo zdobilo také vídeňský císařský dvůr. Jesenický...

Vznikají zcela nové profese. Víte, kdo je může vykonávat?

Ilustrační snímek

Nedostatek lidí na trhu práce nutí firmy rychleji investovat do robotizace a umělé inteligence. Do pěti let se tak...

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Nestihnete včas ukončit pojistnou smlouvu? Máte smůlu

Kurzy.cz Ukončení platné smlouvy s pojišťovnou není žádná legrace. Při jejím sjednávání vám možná pojišťovací zprostřekovatel či...

Najdete na iDNES.cz