Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Technika zrychlila, mozek ne. Čtyři způsoby, jak předejít vyhoření

aktualizováno 
Nemáte motivaci, chybí vám energie, nechce se vám do pracovních úkolů. Takové příznaky mohou ukazovat na velký problém.

Člověk se časem může ocitnout v situaci, kdy i při veškeré vůli už prostě pracovat nedokáže. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Díky internetu a novým technologiím vše může být hned, což na mnoha pracovištích také znamená, že to musí být okamžitě. Výsledný tlak a stres pak mohou způsobit vyhoření. To dnes hrozí všem, protože díky technologiím je vše rychlejší a více na dosah, ale lidské mozky zůstaly stejné.

Máme kapacitu dlouhodobě pracovat pouze určitým tempem. Neuvědomujeme si, že pokud tento nárůst dostupnosti informací, úkolů a rozhodování nebudeme umět kontrolovat, bude to mít pro nervový systém fatální důsledky.

Jak poznáte, že jste vyhořelí?

Vyhoření se projevuje demotivací, nedostatkem energie i pro běžné aktivity, odporem k pracovním úkolům, stresem nebo rostoucí úzkostí, která někdy přerůstá až do úzkostné poruchy. Na tělesné úrovni je může doprovázet zvýšená teplota, opakovaný pocit, že na člověka "něco leze", či bolesti.

Může se hodit

Buďte úspěšní. Najděte si novou práci ještě dnes na jobDNES.cz.

Vyhoření nastupuje pozvolna, ale pokud se rozvine, trvá dlouho, než se člověk dokáže vrátit do normálu. Může se ocitnout v situaci, kdy prostě už dál pracovat nedokáže, ani přes veškerou vůli.

Termínem vyhoření se původně označovalo přepracování u lékařů, psychologů, učitelů apod., které bylo vyvoláno intenzitou mezilidských kontaktů. Stejný stres teď způsobují nové technologie všem. Jak mu předcházet?

1.Nutit se k zastavení

Už od rána zařazujte dost přestávek a pokud to jde, měňte činnosti. Krátkou pauzu byste si měli udělat po každé půlhodině či hodině práce a ne až tehdy, když jste unaveni.

Každodenní delší odpočinek není luxus, ale podmínka výkonnosti pro další dny. Jeden až dva dny v týdnu je třeba zcela vypnout. A nezapomínat ani na aspoň týdenní volno víckrát ročně.

2.Nechtít zvládnout vše

Od chvíle, kdy si uvědomíte, že nelze stihnout všechno, budete produktivnější. Abyste byli úspěšní, musíte vybrat to, co je důležité. Může vám pomoci dobrý kurz time managementu.

Rozlišujte však také, kdy je zahlcení způsobeno neefektivitou a kdy prostě nezvladatelným množstvím práce. Ani nejlepší metody nedokážou zvyšovat výkon donekonečna.

3.Spát, zdravě jíst, hýbat se

Spát výrazně méně, než potřebujete, je přímou cestou k vyhoření. Spánek totiž ovlivňuje stav nervové soustavy a výkonnost.

Enormně důležitý je dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a zdravá strava.

4.V nejlepším přestat

Myslete na potřebu odpočívat a omezovat se v intenzitě práce právě tehdy, když vám jde nejvíce a kdy máte pocit, že byste v ní vydrželi věčně. Právě tento falešný pocit je nebezpečný.

Nemáme přímá čidla vyčerpání. Usuzujeme na ně spíše nepřímo. A to trvá. Pokud čekáte až na patrné známky únavy, můžete se ocitnout ve stavu, kdy bude každá obnova sil nesrovnatelně delší.

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Turci a jejich učebnicové chyby

Turci a jejich učebnicové chyby

Kurzy.cz Základní problémy, které vedly k nynější nestabilitě turecké ekonomiky, jsem se pokusil stručně vysvětlit v textu pro v...

Najdete na iDNES.cz