Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Technika zrychlila, mozek ne. Čtyři způsoby, jak předejít vyhoření

aktualizováno 
Nemáte motivaci, chybí vám energie, nechce se vám do pracovních úkolů. Takové příznaky mohou ukazovat na velký problém.

Člověk se časem může ocitnout v situaci, kdy i při veškeré vůli už prostě pracovat nedokáže. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Díky internetu a novým technologiím vše může být hned, což na mnoha pracovištích také znamená, že to musí být okamžitě. Výsledný tlak a stres pak mohou způsobit vyhoření. To dnes hrozí všem, protože díky technologiím je vše rychlejší a více na dosah, ale lidské mozky zůstaly stejné.

Máme kapacitu dlouhodobě pracovat pouze určitým tempem. Neuvědomujeme si, že pokud tento nárůst dostupnosti informací, úkolů a rozhodování nebudeme umět kontrolovat, bude to mít pro nervový systém fatální důsledky.

Jak poznáte, že jste vyhořelí?

Vyhoření se projevuje demotivací, nedostatkem energie i pro běžné aktivity, odporem k pracovním úkolům, stresem nebo rostoucí úzkostí, která někdy přerůstá až do úzkostné poruchy. Na tělesné úrovni je může doprovázet zvýšená teplota, opakovaný pocit, že na člověka "něco leze", či bolesti.

Může se hodit

Buďte úspěšní. Najděte si novou práci ještě dnes na jobDNES.cz.

Vyhoření nastupuje pozvolna, ale pokud se rozvine, trvá dlouho, než se člověk dokáže vrátit do normálu. Může se ocitnout v situaci, kdy prostě už dál pracovat nedokáže, ani přes veškerou vůli.

Termínem vyhoření se původně označovalo přepracování u lékařů, psychologů, učitelů apod., které bylo vyvoláno intenzitou mezilidských kontaktů. Stejný stres teď způsobují nové technologie všem. Jak mu předcházet?

1.Nutit se k zastavení

Už od rána zařazujte dost přestávek a pokud to jde, měňte činnosti. Krátkou pauzu byste si měli udělat po každé půlhodině či hodině práce a ne až tehdy, když jste unaveni.

Každodenní delší odpočinek není luxus, ale podmínka výkonnosti pro další dny. Jeden až dva dny v týdnu je třeba zcela vypnout. A nezapomínat ani na aspoň týdenní volno víckrát ročně.

2.Nechtít zvládnout vše

Od chvíle, kdy si uvědomíte, že nelze stihnout všechno, budete produktivnější. Abyste byli úspěšní, musíte vybrat to, co je důležité. Může vám pomoci dobrý kurz time managementu.

Rozlišujte však také, kdy je zahlcení způsobeno neefektivitou a kdy prostě nezvladatelným množstvím práce. Ani nejlepší metody nedokážou zvyšovat výkon donekonečna.

3.Spát, zdravě jíst, hýbat se

Spát výrazně méně, než potřebujete, je přímou cestou k vyhoření. Spánek totiž ovlivňuje stav nervové soustavy a výkonnost.

Enormně důležitý je dostatek pohybu, pobyt na čerstvém vzduchu a zdravá strava.

4.V nejlepším přestat

Myslete na potřebu odpočívat a omezovat se v intenzitě práce právě tehdy, když vám jde nejvíce a kdy máte pocit, že byste v ní vydrželi věčně. Právě tento falešný pocit je nebezpečný.

Nemáme přímá čidla vyčerpání. Usuzujeme na ně spíše nepřímo. A to trvá. Pokud čekáte až na patrné známky únavy, můžete se ocitnout ve stavu, kdy bude každá obnova sil nesrovnatelně delší.

Autor:Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Ostře sledované vlaky strojvedoucí Marii nelákají

strojvedoucí Marie Sehnalová

Díváte se do kabiny strojvedoucího, když se k peronu blíží vlak? Já nikdy. Za ovládacím pultem tak nějak automaticky...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Čína spustila „tektonický posun“ ve světové energetice

Kurzy.cz Čína už vydala asi 160 miliard dolarů na zahraniční akvizice, úvěry a investice, z nichž část by měla zajistit bezpečno...

Najdete na iDNES.cz