Výklad § 13 zákona o zaměstnanosti podle ministerstva

Polemika: bere paragraf 13 živnostníkům práci?

1. Stavební firma A, která má v předmětu činnosti také instalatérské práce, provede část zakázky svými zaměstnanci a druhou část svěří subdodavateli - instalatérovi - fyzické osobě B - podnikateli s vlastním živnostenským oprávněním, který nemá žádné zaměstnance a práce provede sám.
Polemika: bere paragraf 13 živnostníkům práci?

1. Stavební firma A, která má v předmětu činnosti také instalatérské práce, provede část zakázky svými zaměstnanci a druhou část svěří subdodavateli - instalatérovi - fyzické osobě B - podnikateli s vlastním živnostenským oprávněním, který nemá žádné zaměstnance a práce provede sám. Zákon o zaměstnanosti nevylučuje svěření části zakázky osobě samostatně výdělečně činné, která práce na zakázce provede sama. Musí se však jednat o svěření na základě obchodně závazkového vztahu. Podnikatel B tedy svěřenou zakázku musí provádět samostatně, pod vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku. Obsahem tohoto vztahu musí být zhotovení určitého díla, do kterého podnikatel B vkládá nejen svou práci, ale i další hodnoty, jako např. při provádění zakázky používá vlastní stroje, nářadí, materiál, pomůcky, vlastní dílnu apod.

2. Tatáž firma A svěří část zakázky subdodavateli - právnické osobě B - instalatérské firmě, která je provede částečně s pomocí svých zaměstnanců, částečně s dalším jiným subdodavatelem C, který nemá zaměstnance - a případně najme lidi s živnostenským listem D. I v těchto případech nelze vyloučit dílčí dodávky. Uvedený postup nebude posuzován jako porušení zákona.

Zdroj: MPSV