Vyklizení prostor

Jsem podnikatel a měl jsem pronajaty nebytové prostory v jednom domě. V přízemí jsem měl prodejnu, ve sklepě sklad a v 1. patře kancelář. Dostal jsem výpověď a majitel domu na mne podal žalobu a chtěl, abych byl z jeho nemovitosti vyklizen. Podle rozsudku okresního soudu jsem měl vyklidit přízemí domu a další nebytové prostory, které jsem užíval.

Odvolací soud upozornil vlastníka domu, že výrok rozsudku je nepřesný, a on potom změnil žalobu a vyjmenoval všechny místnosti, které v domě mám vyklidit. Myslím si, že tímto způsobem byl porušen zákon, neboť došlo ke změně žaloby v odvolacím řízení. Je to správné?
K. R., Brno

Každá žaloba musí obsahovat takzvaný petit, to znamená návrh, jak má soud v dané věci rozhodnout. Tímto návrhem je soud vázán. Žalobce může se souhlasem soudu měnit návrh na zahájení řízení. Soud však nepřipustí změnu návrhu, jestliže by výsledky dosavadního řízení nemohly být podkladem pro řízení o změněném návrhu.

V takovém případě pokračuje soud v řízení o původním návrhu a je na žalobci, zda bude v řízení pokračovat a riskovat, že se svým návrhem neuspěje anebo vezme návrh zpět. V řízeních, ve kterých se žalobce domáhá vyklizení nemovitosti nebo nebytových či bytových prostor, často dochází k tomu, že prostory, které jsou předmětem sporu, nejsou přesně vymezeny. Nepřesně vymezený předmět sporu by mohl způsobit, že by rozsudek byl nevykonatelný a exekuce by nemohla být provedena. Stává se proto, že po poučení v odvolacím řízení účastníci upřesní předmět řízení a přesně vymezí, o jakou nemovitost či prostory se jedná.

V daném případě ovšem nejde o změnu návrhu, ale o odstranění vad podání. Podle občanského soudního řádu předseda senátu vyzve účastníka, aby opravil nebo doplnil podání, které neobsahuje všechny stanovené náležitosti nebo které je nesrozumitelné nebo neurčité. U špatně vymezených prostor, které jsou předmětem řízení, se jedná právě o nesrozumitelné nebo neurčité vymezení prostor.