Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vypilujte cizí jazyky jako au-pair

aktualizováno 
Dostudováno. Chtěli byste ještě vyjet do ciziny, naučit se angličtinu na výbornou? Jeďte dělat au-pair.

Rodiny většinou dávají přednost mladé svobodné dívce
Agentury, které pobyty zprostředkovávají, doporučují věk 18 až 30 let. Ne že by chlapci a mladí muži nemohli o pobyt au-pair usilovat. Mohou a je to čím dál tím častější, jen jejich umístění do konkrétní rodiny obvykle trvá o něco déle, uvádějí zprostředkovatelské agentury. Dokonce můžete uvažovat o tom, že do zahraničí vycestujete jako pár. V tom případě však budete chvíli čekat, než se najde rodina, nejčastěji s více dětmi, velkým domem se zahradou, nejspíš na venkově, která bude potřebovat dva pomocníky najednou. Kromě dětí pak počítejte s tím, že zastanete i část práce kolem domu.

Podmínkou je komunikativní znalost jazyka
Nejde o to, abyste v angličtině bravurně zvládali předpředminulý čas, ale o to, abyste uměli řešit běžné denní situace, nebo alespoň většinu z nich.

Když se rozhodnete jet do ciziny jako au-pair, pravděpodobně vaše první kroky povedou k internetu. Najdete tisíce nabídek od českých i zahraničních agentur a hlavně nepřeberné množství zkušeností těch, kteří už k dětem vycestovali. Tuto fázi přípravy nepodceňte -ne každá nabídka je solidní, a tak byste si měli volit agenturu, která má jméno a hodně zkušeností se zprostředkováním pobytů.

Agentura by vám měla v potížích pomoci
Ani když vyjedete s velmi solidní agenturou, nemusíte se vyhnout problémům. Až budete sami v cizině, může vás zaskočit jiné kulturní prostředí hostitelské rodiny, paní domu vás může brát jako služku z Východu, můžete zodpovídat za dítě, které však bude naprosto nezvladatelné. V takovém případě je nutné, aby byla zprostředkovatelská agentura schopna a ochotna vám pomoci. Samozřejmostí by měla být telefonická help-linka, ideální je delegát v dané zemi. V češtině. „I když jazyk ovládáte slušně, mohla by být ve chvíli, kdy jste rozrušeni a řešíte pro vás zásadní problém, jazyková bariéra na překážku,“ vysvětluje Martina Vaňharová ze společnosti Student Agency.

Máte-li příležitost vycestovat do již prověřené rodiny třeba po své kamarádce, využijte ji, i kdybyste měli slevit ze svých ostatních požadavků. Není tolik důležité, zda budete působit v Německu nebo v Belgii, ve městě nebo na vesnici, důležité je, abyste si rozuměli s domácími. „Já měla na rodinu absolutní štěstí, ale některé kolegyně se potýkaly s problémy. Takže kdybych jela ještě jednou a mohla si vybírat, tak dám přednost rodině, ve které byla spokojená má předchůdkyně,“ je rozhodnuta Hanka, která strávila rok v Německu.

Proklepnou si vás
Přihláška je docela obsáhlá. Abyste se dostali do rodiny, která vám sedne, budete se zpovídat z toho, jestli kouříte, jíte maso, bojíte se psů či jste už někdy měli dopravní nehodu. „Není dobré se do ničeho stylizovat, na místě může vzniknout dusno i z maličkosti, když si cestou na hřiště dáte hamburger a děcko to doma vypráví,“ vzpomíná na vlastní zkušenost z rodiny, kde se úzkostlivě dbalo na zdravou stravu bývalá au-pair Irena.

Počítejte s tím, že budete potřebovat lékařské potvrzení (u praktického lékaře za ně zaplatíte 200 až 500 korun). Hodí se, když budete mít potvrzení o praxi s dětmi - výhodu mají vedoucí dětských oddílů, cvičitelé v Sokole, dobrovolníci v dětských domovech a podobně.

Agentura bude určitě chtít i dobrozdání někoho, kdo o vašich kvalitách nepochybuje a je ochoten napsat o tom pár vřelých slov. Samozřejmě na něj bude chtít také telefon, aby si mohla uvedené informace ověřit.

Za zprostředkování zaplatíte registrační poplatek agentuře 600 až 2 000 korun, podle země, do které jedete, a doby, kterou tam budete trávit. Peníze si ještě musíte připravit na dopravu (cestu do USA často hradí hostitelská rodina) a na zdravotní pojištění. Na druhou stranu můžete počítat i s příjmy. „Kapesné se liší podle zemí, v Anglii třeba garantujeme 60 liber za týden práce,“ říká Martina Vaňharová. Podle jejích slov můžete v Americe počítat s tím, že za vás rodina bude hradit jazykový kurz, v Evropě to není pravidlem.

Autoři: , ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Pět tipů, jak během veder nenaštvat kolegy v práci

Ilustrační snímek

Parné léto nekončí, s vysokými teplotami stoupá i nervozita na pracovištích. Předmětem sporů může být klimatizace i...

Historie zlata: bohatství našli u Klondiku zlatokopové i podnikatelé

Zlato na Aljašce lidé objevili 16. srpna 1896 u ústí potoka Rabbit Creek do...

Zlatem se platilo už v roce 700 před naším letopočtem. Přežilo bankroty a drží si svou cenu. Jde o jeden z oblíbených...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

ČNB: Ať je koruna klidně slabší

Kurzy.cz ČNB v srpnu podruhé v řadě zvýšila sazby, čímž je dostala nejvýše za skoro deset let a za stejnou dobu to bylo poprvé, ...

Najdete na iDNES.cz