Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vypilujte cizí jazyky jako au-pair

aktualizováno 
Dostudováno. Chtěli byste ještě vyjet do ciziny, naučit se angličtinu na výbornou? Jeďte dělat au-pair.

Rodiny většinou dávají přednost mladé svobodné dívce
Agentury, které pobyty zprostředkovávají, doporučují věk 18 až 30 let. Ne že by chlapci a mladí muži nemohli o pobyt au-pair usilovat. Mohou a je to čím dál tím častější, jen jejich umístění do konkrétní rodiny obvykle trvá o něco déle, uvádějí zprostředkovatelské agentury. Dokonce můžete uvažovat o tom, že do zahraničí vycestujete jako pár. V tom případě však budete chvíli čekat, než se najde rodina, nejčastěji s více dětmi, velkým domem se zahradou, nejspíš na venkově, která bude potřebovat dva pomocníky najednou. Kromě dětí pak počítejte s tím, že zastanete i část práce kolem domu.

Podmínkou je komunikativní znalost jazyka
Nejde o to, abyste v angličtině bravurně zvládali předpředminulý čas, ale o to, abyste uměli řešit běžné denní situace, nebo alespoň většinu z nich.

Když se rozhodnete jet do ciziny jako au-pair, pravděpodobně vaše první kroky povedou k internetu. Najdete tisíce nabídek od českých i zahraničních agentur a hlavně nepřeberné množství zkušeností těch, kteří už k dětem vycestovali. Tuto fázi přípravy nepodceňte -ne každá nabídka je solidní, a tak byste si měli volit agenturu, která má jméno a hodně zkušeností se zprostředkováním pobytů.

Agentura by vám měla v potížích pomoci
Ani když vyjedete s velmi solidní agenturou, nemusíte se vyhnout problémům. Až budete sami v cizině, může vás zaskočit jiné kulturní prostředí hostitelské rodiny, paní domu vás může brát jako služku z Východu, můžete zodpovídat za dítě, které však bude naprosto nezvladatelné. V takovém případě je nutné, aby byla zprostředkovatelská agentura schopna a ochotna vám pomoci. Samozřejmostí by měla být telefonická help-linka, ideální je delegát v dané zemi. V češtině. „I když jazyk ovládáte slušně, mohla by být ve chvíli, kdy jste rozrušeni a řešíte pro vás zásadní problém, jazyková bariéra na překážku,“ vysvětluje Martina Vaňharová ze společnosti Student Agency.

Máte-li příležitost vycestovat do již prověřené rodiny třeba po své kamarádce, využijte ji, i kdybyste měli slevit ze svých ostatních požadavků. Není tolik důležité, zda budete působit v Německu nebo v Belgii, ve městě nebo na vesnici, důležité je, abyste si rozuměli s domácími. „Já měla na rodinu absolutní štěstí, ale některé kolegyně se potýkaly s problémy. Takže kdybych jela ještě jednou a mohla si vybírat, tak dám přednost rodině, ve které byla spokojená má předchůdkyně,“ je rozhodnuta Hanka, která strávila rok v Německu.

Proklepnou si vás
Přihláška je docela obsáhlá. Abyste se dostali do rodiny, která vám sedne, budete se zpovídat z toho, jestli kouříte, jíte maso, bojíte se psů či jste už někdy měli dopravní nehodu. „Není dobré se do ničeho stylizovat, na místě může vzniknout dusno i z maličkosti, když si cestou na hřiště dáte hamburger a děcko to doma vypráví,“ vzpomíná na vlastní zkušenost z rodiny, kde se úzkostlivě dbalo na zdravou stravu bývalá au-pair Irena.

Počítejte s tím, že budete potřebovat lékařské potvrzení (u praktického lékaře za ně zaplatíte 200 až 500 korun). Hodí se, když budete mít potvrzení o praxi s dětmi - výhodu mají vedoucí dětských oddílů, cvičitelé v Sokole, dobrovolníci v dětských domovech a podobně.

Agentura bude určitě chtít i dobrozdání někoho, kdo o vašich kvalitách nepochybuje a je ochoten napsat o tom pár vřelých slov. Samozřejmě na něj bude chtít také telefon, aby si mohla uvedené informace ověřit.

Za zprostředkování zaplatíte registrační poplatek agentuře 600 až 2 000 korun, podle země, do které jedete, a doby, kterou tam budete trávit. Peníze si ještě musíte připravit na dopravu (cestu do USA často hradí hostitelská rodina) a na zdravotní pojištění. Na druhou stranu můžete počítat i s příjmy. „Kapesné se liší podle zemí, v Anglii třeba garantujeme 60 liber za týden práce,“ říká Martina Vaňharová. Podle jejích slov můžete v Americe počítat s tím, že za vás rodina bude hradit jazykový kurz, v Evropě to není pravidlem.

Autoři: ,Nejčtenější

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

Ilustrační snímek

Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang,...

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...

Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Další z rubriky

Nejlepší zaměstnavatelé: Snídáme společně a nechceme primadony

Ilustrační snímek

Známe výsledky soutěže Aon Best Employers. Titulem nejlepší zaměstnavatel roku se může pochlubit celkem sedm firem...

Jak vyzrát na pět generací zaměstnanců a udržet je v týmu

Ilustrační snímek

Tradicionálové, Baby boomers, X, Y, Z. Pět generací na trhu práce. Někteří se snaží být loajální, věrní a ledacos svému...

Becherové: jak se kapky na žaludeční problémy proměnily ve slavný likér

Zeď v areálu české likérky Jan Becher zdobí portréty členů slavné rodiny.

Nejznámější karlovarská rodačka nebo třináctý pramen. Proslulý bylinný likér Becherovka šíří jméno slavné rodiny v...

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Devět čínských pák na Američany. A jedna páka hodně zákeřná

Kurzy.cz Danske Bank ve svém posledním týdenním přehledu hovoří o deseti pákách, které může Čína efektivně použít v případné obc...

Najdete na iDNES.cz