Účet, papír, výpis

Účet, papír, výpis | foto: iDNES.cz

Výpisy z účtu nevyhazujte: proč je skladovat

  • 60
Zatímco jste si mohli přečíst již řadu článků o výpisech z účtu s ohledem na jejich finanční stránku, dnes se zaměříme jiným směrem. Je nutné výpisy vůbec dostávat? Jak dlouho je uchovávat? K čemu nám jsou dobré?


Jsou výpisy z účtu přežitek?

Výpis jako takový hraje, v případě, že vlastníte bankovní účet, nezastupitelnou úlohu. Nicméně v současnosti se jeví už spíše jako přežitek. Poštou zasílané informace s měsíční, či delší frekvencí, jsou z dnešního pohledu nejen pomalé, ale i neaktuální. Tudíž není pro nikoho už překvapením, že se v poslední době objevují nabídky náhrady výpisů papírových těmi v elektronické podobě.

Ovšem naše potřeba být včas o všem, co ovlivňuje náš soukromý i pracovní život, informován roste. Papírové výpisy nahrazují stále se rozšiřující možnosti kanálů přímého bankovnictví, které dovolují sledovat stav a pohyb na účtu z domova, či zaměstnání mnohem častěji, než jednou za čas výpisem z účtu.

Výpisy ano, praví zákon
Obchodní zákoník bance ukládá povinnost, pokud není upravena smlouvou o běžném účtu jinak, po skončení kalendářního měsíce každý přijatý vklad a platbu, stejně jako každou provedenou výplatu a platbu oznámit majiteli účtu. Po skončení kalendářního roku je pak banka povinna informovat majitele účtu o zůstatku peněžních prostředků na účtu, a to výpisem z účtu.

K čemu vlastně potřebujete výpis

Povinnost bankám informovat klienta o zůstatku na účtu minimálně jednou ročně stanoví obchodní zákoník. Výpisů jako takových se tedy v dohledné době jen tak nezbavíme. Otázkou tudíž zůstává forma, v níž bude výpis z bankovního účtu ke svému majiteli putovat, frekvence předávání a kolik bude stát.

Když už tedy výpis z účtu přijde, nabízí se celkem logicky otázka „co s ním?“ Jak dlouho výpisy z účtu uchovávat a k čemu případně poslouží?
Odpověď zní: "ano, uchovávat". V životě totiž může nastat množství naprosto rozličných událostí, které vyžadují předložení starších výpisů z účtu.

Proč uchovávat výpisy minimálně 3 měsíce?

Klient banky, který výpis ze svého účtu obdrží, by měl transakce v něm uvedené pečlivě překontrolovat. Zejména pak ti, kteří nesledují stav svého účtu a účtované transakce průběžně.

Zjistíte-li nesrovnalosti, nebo pochybujete-li o některé z položek, je nutné navštívit svou banku a transakci reklamovat. Lhůta, v níž tak můžete učinit, je zpravidla 30 dnů, nicméně jsou i výjimky, kdy je lhůta kratší, nebo naopak delší (může být až jeden rok).

Postup reklamace, případně jak dlouhou dobu poskytuje banka klientovi k tomu, aby v případě nesrovnalostí podal reklamaci, je možné nalézt ve Všeobecných obchodních podmínkách a také v Reklamačním řádu příslušné banky.

Minimálně do doby vyřízení reklamace tak výpisy doporučujeme uchovávat.

Výpisy za poslední 3 měsíce s velkou pravděpodobností budete předkládat v okamžiku, kdy požádáte o úvěr v jiné bance, než kde máte vedený svůj účet. Banka na jeho základě může lépe zhodnotit rizikovost klienta a řádně posoudit žádost o úvěr, neboť výpisy výborně dokumentují vaší bankovní „historii“.

Proč minimálně 12 měsíců?

Pouze výjimečně můžete být bankou při podání žádosti o úvěr vyzváni k předložení výpisů starších 3 měsíců (např. 6 měsíců) a běžný takový zpravidla požadavek není.

Obecné doporučení bank však zní – uchovávat výpisy alespoň po dobu jednoho roku.

Stejného doporučení se nám dostalo i jinde. Například v souvislosti s požadavkem na výplatu dávek sociální potřebnosti, můžete být úřadem vyzváni k předložení výpisů právě za období posledních 12 měsíců.

popisekCO NEJMÉNĚ ZA BANKOVNÍ SLUŽBY:
ušetřete stovky korun

Proč uchovávat výpisy déle?

Pokud se tedy nechcete dostat do zbytečných problémů a ušetřit si případné nervy,  nechávejte si výpisy z účtu alespoň za celý poslední rok. 

Jen velmi obtížně lze nalézt situaci, kdy budete nuceni předložit výpis z účtu dokonce starší než posledních 12 měsíců. Splácíte-li však úvěr, nebo z účtu platíte výživné na dítě apod., jistě chybu neuděláte, pokud je budete uchovávat i déle. Prokazování případných nesrovnalostí ve splátkách si tak můžete výrazně usnadnit (nejen časově, ale též finančně).

Kde vám výpisy nebudou nic platné?
Kde výpisy z účtu nepomohou? Například u dědického řízení (notář si veškeré sdělené skutečnosti a zůstatky účtů ověřuje přímo u zůstavitelovy banky) a schováváte-li výpis jen kvůli běhu záruční lhůty zboží zaplaceného kartou, po té, co jste ztratili paragon s odvoláním na výpis, kde je položka zúčtovaná, pak vás musíme zklamat. Ani v tomto případě nebude výpis z účtu nic platný, neboť paragon výpis nahradit nemůže.

Zajímá vás, kdy se mohou výpisy z účtu hodit podnikatelům a malým a středním firmám? O tom se dočtete brzy na našich stránkách.