Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplácí se věřit expertům?

aktualizováno 
Jaká je úspěšnost českých analytiků při předpovídání výnosů akcií na pražské burze? Analýza je založena na údajích poskytnutých společností B.I.G. Prague, která pořádá pravidelnou statistiku, publikovanou jednou týdně v Hospodářských novinách pod názvem B.I.G. Expert. Kolik procent příznivých a nepříznivých předpovědí se následně splnilo?

Počítač, internet, business, manažer - Počítač, internet, business | foto: Profimedia.cz

K dispozici bylo 35 681 nákupních nebo prodejních doporučení s horizontem šesti měsíců a 29 610 doporučení s horizontem jednoho měsíce. Účastníci hodnotili akcie ve škále: rozhodně koupit – koupit – žádná akce – prodat – rozhodně prodat. Doporučení byla vydána v období leden 1995 až červen 1998.

Kromě popsané databáze jednotlivých odhadů byla k dispozici ještě databáze agregovaných předpovědí (investiční atraktivity) tak, jak byla publikována v Burzovních novinách. V této databázi byly k dispozici odhady investiční atraktivity vypočtené na základě hodnocení jednotlivých expertů pro 1870 akcií (nikoli jednotlivých titulů, protože většina akcií byla během sledovaného období hodnocena vícekrát).

Proveďme nejdříve nejjednodušší možný test. Zjistíme, kolik procent příznivých a nepříznivých předpovědí se následně splnilo. Jako příznivé předpovědi chápeme doporučení „koupit“ a „rozhodně koupit“, jako nepříznivé předpovědi chápeme doporučení „prodat“ a „rozhodně prodat“. Procentní podíly šestiměsíčních předpovědí, které se vyplnily, jsou v tabulce označeny tučně.

Celkové skóre úspěšných a neúspěšných předpovědí
s horizontem šesti měsíců (1995–98)
  Kladný výnos Záporný výnos
Příznivá předpověď 37,7 % 42,4%
Nepříznivá předpověď 7,6% 12,3%

Vidíme, že doporučení expertů byla správná téměř přesně v 50 % případů. Toto zjištění kupodivu neznamená, že by doporučení expertů byla zcela bezcenná a že by činnost akciových analytiků bylo možné nahradit házením mincí. Skutečný užitek expertních odhadů je zřejmý z následující tabulky:

Podíl správných tipů celkem 50,0 %
Podíl správných tipů na růst 47,1 %
Podíl správných tipů na pokles 61,7 %

Vidíme, že expertům se nedařilo vybírat akcie, které by posléze rostly – podstatně lepší prognostické schopnosti však prokázali při předpovídání budoucích poklesů. Celková 50% úspěšnost je dána tím, že experti byli v průměru nadměrně optimističtí. Převládající optimismus expertů vynikne zejména v souvislosti s následujícími čísly. Z celkového počtu dlouhodobých hodnocení jich bylo 28 583 optimistických (koupit nebo rozhodně koupit), 14 595 neutrálních (žádná akce) a pouze 7098 pesimistických (prodat nebo rozhodně prodat).

Horizont Procento optimistických předpovědí Procento pesimistických předpovědí
Šest měsíců 80,05% 19,95%
Jeden měsíc 67,27% 32,73%

Experti tedy optimismem doslova hýřili. Mámeli soudit na užitečnost předpovědí expertů na základě sledovaných dat, dojdeme k přesvědčení, že se v praxi vyplatí věnovat pozornost pouze záporným předpovědím, zatímco nákupní doporučení bychom měli ignorovat.

Prozatím jsme však nerozlišovali mezi obyčejnými doporučeními a „rozhodnými“ doporučeními. Zlepší se úspěšnost expertů, pokud vezmeme v úvahu sílu doporučení? Informaci o tom podává následující tabulka.

Doporučení Úspěšnost doporučení (%)
  Horizont šest měsíců Horizont jeden měsíc
Rozhodně koupit 51,08 48,99
Koupit 45,67 47,26
Prodat 60,59 60,11
Rozhodně prodat 65,22 64,03

Výsledek se příliš nezměnil: prodejní doporučení, krátkodobá i dlouhodobá, jsou úspěšnější než doporučení k nákupu. Zejména v období klesajícího trhu v roce 1998 se toto pravidlo plně potvrdilo. Jelikož má dobré ekonomické zdůvodnění (analytici obecně neradi dávají záporná doporučení, a pokud to musí udělat, mají pro to obvykle pádné důvody), lze je přijmout jako praktické poučení pro investory.

Výnosnost jednotlivých doporučení

Následující tabulka poskytuje představu o následných průměrných výnosech jednotlivých skupin doporučení. Uvedené výnosy jsou vztaženy k příslušnému horizontu (tj. šest měsíců a jeden měsíc) a nejsou anualizovány.

Šestiměsíční předpovědi
  RK K ŽA P RP Celkem
Výnos (%) 0,59 –2,39 –5,2 –6,94 –11,81 –3,53
Počet 8 224 21 946 15 881 6 357 1 322 53 730
Jednoměsíční předpovědi
  RK K ŽA P RP Celkem
Výnos (%) 1,41 0,64 –0,14 –1,13 –3,81 –0,04
Počet 3 734 17 419 22 236 9 026 1 315 53 730

Vidíme, že doporučení „rozhodně koupit“ (RK) by poskytlo pro oba časové horizonty (jeden měsíc i šest měsíců) pozitivní výnos. Jak je však možné, že doporučení „rozhodně koupit“ vedla v průměru ke kladnému zisku, když nadpoloviční počet rozhodných nákupních doporučení by vedl ke ztrátě? Některá mimořádně „podařená“ nákupní doporučení dokázala převážit většinu neúspěšných doporučení.

Investiční atraktivita a následné průměrné procentní 
výnosy akcií – horizont šesti měsíců
Atraktivita Následný výnos (%) 1995-98
< –30 –30,29*
–30 ... 0 –10,10*
0 ... 30 –4,80
30 ... 60 0,33
> 60 3,16*

* Odlišné od průměru na 95% úrovni statistické významnosti

Výsledek je na první pohled jednoznačný a vyznívá ve prospěch investiční atraktivity. Je nutné ovšem mít na paměti konkrétní podmínky, za kterých bylo toto hodnocení prováděno. Pouhá skutečnost, že po negativním hodnocení následoval v průměru záporný výnos (a naopak, po výrazně kladném hodnocení následoval kladný výnos) signalizuje, že praktické využití investiční atraktivity není bez problémů. Museli bychom vzít v úvahu likviditu trhu a náklady na obchodování.)

Schopnost expertů předpovídat výnosy jednotlivých akcií je velmi chabá. Kromě toho se zdá, že čím významnější a likvidnější titul, tím jsou prognostické schopnosti expertů slabší. Například ČEZ a Český Telecom obdržely v podstatě stejné hodnocení, avšak jejich následná výkonnost byla diametrálně odlišná. Podobných případů lze ukázat více. Korelace mezi průměrným hodnocením jednotlivých akcií a jejich následným výnosem vlastně neexistuje, což je zřejmé z  grafu na následující straně.

Nevyznáte se v nabídce nových produktů bank či spořitelen? Chcete vědět, které produkty stojí za to? Na pochybách vás nenechá naše pravidelná rubrika- Vyplatí se?

Praktické závěry

  • Pokud jde o předpovídání poklesů či vzestupů, úspěšnost expertů byla jen o málo lepší než 50 %. Někdy nebyla úspěšnost expertů statisticky rozlišitelná od házení mincí.

  • Expertům se nedařilo vybírat akcie, které by posléze rostly. Podstatně lepší prognostické schopnosti však prokázali při předpovídání budoucích poklesů. Praktický užitek expertních předpovědí lze hledat především v oblasti negativních předpovědí.

  • Přes 80 % všech dlouhodobých předpovědí znělo „koupit“ nebo „rozhodně koupit“. Srovnejme tento výsledek s oddílem Ropuchy na Wall Street. Tento profesionální optimismus trval i v době, kdy český akciový trh prožíval všechno možné s výjimkou růstu. S optimismem analytiků tedy lze počítat téměř jako s konstantním jevem, nezávislým na realitě.

  • Schopnost expertů předpovídat výnosy jednotlivých akcií je velmi chabá. Korelace mezi průměrným hodnocením a následným výnosem  v podstatě neexistuje. Zdá se, že nejlepší šanci mají experti u méně kapitalizovaných titulů, a to zejména u těch, které je vhodné prodat.

Shrnemeli naše poznatky do jedné věty, závěr je jednoznačný: analýza investiční atraktivity nám může pomoci neprodělat peníze, avšak není bohužel receptem na bohatství.

Ukázky z knihy
Pavla Kohouta: Investiční strategie pro třetí tisíciletí

1. díl: Kolik vynášejí akcie a obligace?

2. díl: Jaký vliv má inflace na akcie?

3. díl: Akcie a hospodářsky růst

4. díl: Jaký vliv má pokles cen na váš výnos?

5. díl: Politika: neviditelný nepřítel  

6. díl: Vyděláte s emerging markets? 

7. díl: Volatilita ovlivňuje výši vašich budoucích výnosů

8. díl: Kdy se blíží burzovní krach?

9. díl: Jak předpovídat výnosy

10. díl: Kolik vyděláte na akciích?

11. díl: Investovat do internetových akcií?

12. díl: S jakou strategií vyděláte na akciích?

reklama


Úryvek je z knihy "Investiční strategie pro třetí tisíciletí, 4.rozšířené vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat, 2. rozšířené vydání
Investování pro začátečníky

Finanční matematika pro každého, 5.vydání 

Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Porovnali jsme osm možností, kdy a jak spořit pro své potomky

Ilustrační snímek

Pokud to dovolí finanční situace, spořit pro děti se snaží nejen rodiče, ale často i prarodiče. Způsobů a produktů,...

Další z rubriky

Vyplatí se dát peníze do zlata? Ano, ovšem jen za určitých podmínek

Ilustrační snímek

Cena vždy vyletí nahoru, jakmile dojde k další krizi. Vyplatí se dávat peníze do zlata? Odpověď není zdaleka tak...

Dluhopisy, nebo akcie? Jak si investor vybírá mezi fondy

Ilustrační snímek

Nejdůležitější pro každého začínajícího investora do podílových fondů je pochopení, že pokud mu peníze leží na účtu,...

Škola investora: Nehrajte při zdi, ale pozor na averzi k riziku

Ilustrační snímek

V investování platí více než kdekoli jinde úsloví, že nikdo jiný se lépe nepostará o vaše peníze než vy sami. Jak tedy...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz