Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výplata: kdo vám z ní co ukrojí

aktualizováno 
Slíbí-li vám v práci 20 tisíc korun, na účet vám přijde zhruba 15 tisíc. Náklady firmy na vás jsou ovšem celých 27 tisíc. Ukážeme vám, kam peníze, které nedostanete, jdou a jak si je můžete ohlídat.
Výplata se nejvíc sníží o sociální pojištění

Výplata se nejvíc sníží o sociální pojištění

Průměrná mzda byla v Česku v posledním čtvrtletí loňského roku 21 952 korun. Zaměstnanci, který ji pobírá, přijde každý měsíc na účet 16 781. A to přesto, že zaměstnavatel musí na jeho odměnu vynaložit 29 636, tedy zhruba dvojnásobek toho, co zaměstnanec nakonec dostane. Vyznáte se v tom? Rozdíl mezi tím, co zaměstnavatel vydá a co zaměstnanci přibude v peněžence, se v tomto případě blíží třinácti tisícům korun. Kam tyto peníze mizí?

Nejvíc jde na sociální pojištění

 • Zdaleka nejvíc peněz ze mzdy spolkne sociální pojištění zaměstnance. Pojistné odvádí zaměstnanec i zaměstnavatel. Pro představu: z průměrné mzdy odvede první 1757 korun, druhý 5708 korun.
 • Zdravotní pojištění přijde zaměstnance pobírajícího průměrnou mzdu na 988 korun a jeho zaměstnavatele na 1976 korun.
 • Daň z příjmu činí v tomto případě 2426 korun.

Proč se část pojistného strhává zaměstnanci z hrubé mzdy a část platí zaměstnavatel ze svých prostředků?
„Je to dáno historicky a je to obvyklé i v zahraničí,“ říká profesor Petr Tröster z katedry práva sociálního zabezpečení pražské právnické fakulty. „Zaměstnavatel tak vlastně zaměstnanci na zdravotní a sociální pojištění přispívá, v Česku dokonce větším dílem.“

Pomůže mzdová kalkulačka
Přesnou výši odvodů ze mzdy si můžete spočítat sami podle návodu Výpočet čisté mzdy (viz níže). Chcete-li mít jistotu, že jste se nepřepočítali, nahlédněte ZDE do internetové mzdové kalkulačky, která vám z hrubé mzdy vypočítá čistou.

Jak se bránit špatné srážce
Pokud máte podle výplatní pásky či částky, která vám chodí na účet, podezření, že vám zaměstnavatel strhl odvody nesprávně, vezměte výplatní pásku a navštivte s ní svého nadřízeného. Ověřte si, zda vám zaměstnavatel z čisté mzdy nestrhává peníze například na stravenky nebo na splátky, pokud jste mu k tomu dali souhlas. Tyto srážky ještě sníží výslednou částku, která vám přijde na účet. Měly by se však projevit už na výplatní pásce.

popisekMZDOVÁ KALKULAČKA
Spočítejte si čistou mzdu

Svou domněnku, že vás zaměstnavatel poškodil, nepodávejte jako stížnost, ale jako otázku, zda se při výpočtu nemohla stát chyba. "Většinou jde opravdu o omyl,“ říká personalista Martin Heger z poradenské společnosti Heger & Partner. Jestliže se nedorozumění nevyjasní, běžte se přeptat na mzdové oddělení. „Pokud vám nepomohou ani tam a vy si nadále myslíte, že jste v právu, zajděte na příslušný úřad, ke kterému odvody jdou,“ radí Martin Heger.

V případě daní je to finanční úřad, se sociálním pojištěním vám poradí okresní (v hlavním městě „pražská“) správa sociálního zabezpečení. Výši zdravotního pojištění by vám měla spočítat kterákoliv zdravotní pojišťovna. Máte-li od konkrétního úřadu důkaz, že zaměstnavatel postupoval při výpočtu mzdy špatně, obraťte se na oblastní inspektorát práce, který věc prošetří, zaměstnavatele případně vyzve k nápravě a udělí mu pokutu, která může jít při opakování až do statisíců. Neustoupí-li firma ani tehdy, pomůže už jenom soud. Dokumenty od příslušných úřadů můžete použít jako důkaz pro své tvrzení, že vás zaměstnavatel poškodil.

Hrubá mzda: 100%
Průměrná mzda je v Česku (podle údajů za poslední čtvrtletí 2006) 21 952 Kč. Aby ji mohl zaměstnavatel vyplatit, musí si připravit 29 636 korun. Rozdíl odvede jako svůj příspěvek na zaměstnancovo zdravotní a sociální pojištění.

Odečtení sociálního pojištění: -8 %
Z hrubé mzdy, která jde zaměstnanci, se sociální pojištění strhne znovu jako část, kterou si hradí zaměstnanec sám. Je to 8 procent. Z průměrné hrubé mzdy tedy zbude 20 195 korun.

Odečtení zdravotního pojištění: -4,5 %
Část, která se strhává z hrubé mzdy zaměstnance, je 4,5 procenta. U průměrné mzdy to je 988 korun. Po stržení zdravotního i sociálního zbývá z původní hrubé mzdy 19 207 korun.

Odečtení daně dle výše příjmu
Procento daně není stálé, odvíjí se od výše příjmu. U průměrné mzdy se po obecné slevě na poplatníka odvede 2426 korun. Z hrubé mzdy tak vyjde čistá mzda 16 781 korun. Je o 5171 korun nižší než hrubá mzda a o 12 855 nižší než náklady firmy.

Spočítejte si, kolik odvádíte na pojištění a daně

Výpočet čisté mzdy
Rozdíl mezi hrubou a čistou mzdou tvoří 3 srážky - sociální pojistné, zdravotní pojištění a záloha na daň z příjmu. Spočítejte si, kolik na co odvádíte.

Sociální pojištění
Odvody na sociální pojištění v sobě zahrnují pojistné na nemocenskou, na důchod a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Za zaměstnance se z hrubé mzdy srazí 8 procent. U průměrné mzdy (21 952 korun) to bude 1757 korun. Zaokrouhluje se na korunu nahoru.
Z toho na nemocenskou putuje 242 korun (1,1 procenta), na státní politiku zaměstnanosti 88 korun (0,4 procenta) a na důchodové pojištění 1427 korun (6,5 procenta).
Zaměstnavatel zároveň přispěje zaměstnanci na pojištění částkou, která odpovídá 26 procentům hrubé mzdy. To platí ze svého, ze mzdy se už tento příspěvek nesráží.

Zdravotní pojištění
Zaměstnavatel odvede částku, která odpovídá 13,5 procenta hrubé mzdy zaměstnance (u průměrné mzdy 2964 korun). Je v ní zahrnut odvod zaměstnance i zaměstnavatele. Firma strhne ze zaměstnancovy hrubé mzdy třetinu této částky. 13,5 % se tak rozdělí na 9 %, které hradí zaměstnavatel, a 4,5 %, které je strženo z platu zaměstnance. Ten tedy z průměrné mzdy odvede 988 korun a zaměstnavatel zaplatí zbytek, 1976 korun.

Jak si spočítat daň ze mzdy

 • 1. Vypočtěte základ
  základ = hrubá mzda - srážka zdravotního - srážka sociálního. Zaokrouhlete na stovky nahoru (př. u průměrné mzdy: 21 952 - 1756 - 988 = 19 208; zaokrouhleno na 19 300).
 • 2. Přiřaďte základ k písmenům A až D a zapamatujte si příslušné písmeno
  A: 0 až 10 100 Kč B: 10 100 až 18 200 Kč C: 18 200 až 27 600 Kč D: 27 600 Kč a více
 • 3. Vypočítejte si výslednou zálohu, která se strhne
  A: 12 % ze základu B: 19 % z rozdílu mezi základem a 10 100 Kč, k výsledku přičtěte 1212 Kč C: 25 % z rozdílu mezi základem a 18 200 Kč, k výsledku přičtěte 2751 Kč D: 32 % z rozdílu mezi základem a 27 600 Kč, k výsledku přičtěte 5101 Kč
 • 4. Odečtěte si vždy obecnou slevu 600 Kč a máte výsledek
  Studentovi se odvod sníží o dalších 200 Kč. Další slevy jsou na výživu dětí (500 na jedno), manžela, při indvalidním důchodu a postižení.
Autoři:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Jak si sestavit penzijní plán, abyste měli v důchodu z čeho žít

Málokdo přemýšlí nad tím, co bude za dvacet nebo třicet let a jestli se mu změní životní úroveň, až přestane pracovat. A pokud ano, tak ví, jak těžké je to...  celý článek

Ilustrační snímek
Spoření na stáří: dobrý produkt, který se kvůli malým provizím nenabízí

Lidé si spoří na stáří prostřednictvím investování se státním příspěvkem. Někteří mají takzvané transformované fondy, jiní účastnické penzijními fondy. O ty...  celý článek

Ilustrační snímek
Šest kroků, jak uzavřít pojistku, která neobere, ale ochrání

Lidé, kteří se rozhodnout pro uzavření životního pojištění, musejí zůstat obezřetní jak při výběru pojišťovny, tak při uzavření pojistné smlouvy. Jak správně...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...
Volební preference Median: Před volbami ztrácí ANO, ČSSD i KSČM na úkor SPD a Pi...

Podpora ANO, ČSSD i KSČM se podle říjnového průzkumu agentury Median od září mírně snížila. Podobně klesala i podpora T... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Network Designer

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.