Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jasně a přehledně: Co je potřeba vědět o novém způsobu výplaty dávek

aktualizováno 
Počátek července se stal přelomovým pro mnohé z příjemců dávek od státu. Úřady práce totiž najely na nový systém jejich výplaty. K sociálním dávkám se tak lidé ve valné většině případů dostanou již jen prostřednictvím karet sociálních systémů, takzvaných sKaret.

MPSV si od zavedení sKaret slibuje značnou úsporu provozních nákladů při výplatě sociálních dávek. | foto: Profimedia.cz

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se pro vydávání sKaret spojilo s Českou spořitelnou, která každý den dodává na úřady práce zhruba sedm až deset tisíc karet. Do konce roku, nejpozději však během prvního čtvrtletí roku 2013, by se tak mělo dostat na všechny příjemce sociálních dávek, tedy na zhruba 900 tisíc lidí.

Hlavním důvodem pro zavedení sKaret je především  sjednocení systému vydávání sociálních dávek. MPSV si zároveň slibuje značnou úsporu provozních nákladů, které stát vynakládá na dosavadní způsob výplaty dávek. Podle ministra Drábka by to mělo být zhruba 20 milionů korun měsíčně, respektive čtvrt miliardy ročně.

sKartu dostane do rukou každý, kdo pobírá některou ze sociálních dávek. Například:

  • Porodné
  • Rodičovský příspěvek
  • Přídavek na dítě
  • Dávky pěstounské péče
  • Příspěvek na bydlení
  • Dávky v hmotné nouzi
  • Dávky pro osoby se zdravotním postižením
  • Pohřebné

Také nezaměstnaní budou podporu v nezaměstnanosti vybírat přes sKartu.

Jedinou výjimkou jsou důchodci pobírající důchod a lidé v pracovní neschopnosti. Ti sKartu k vyzvednutí penze či k pobírání nemocenské potřebovat nebudou. V jejich případě se nic nemění.

Příjemci dávek nemusí sami aktivně zjišťovat, kdy a kde sKartu pro čerpání dávky dostanou. Pokud jste k jejímu pobírání zaregistrováni na úřadu práce, jeho pracovníci vás dopisem vyzvou k jejímu vyzvednutí. Nejprve obdržíte do schránky obyčejnou zásilku. Pokud se nedostavíte, z úřadu práce vám pošlou doporučený dopis do vlastních rukou s uvedením druhého termínu pro převzetí sKarty.

V případě, že nebudete schopni si sami sKartu vyzvednout, úřad práce zvolí nejvhodnější způsob, jak vám kartu předat, třeba prostřednictvím opatrovníka či vám ji předají přímo v místě vašeho bydliště.

Pro používání karty budete potřebovat pochopitelně i PIN. Ten vám přijde zvlášť poštou.

Každému z držitelů sKarty bude u České spořitelny (ČS) zřízen účet. Nebude to však žádný z typů standardních účtů, na jaké jsme u ČS zvyklí. Účet vedený k sKartě je pouze technický a bude sloužit výhradně k výplatě a čerpání dávek. Není tedy možné na něj převádět jiné peníze a ani provádět transakce jako u standardních účtů.

Zapamatujte si

sKartou nezaplatíte na internetu a ani jejím prostřednictvím nemůžete vybírat hotovost na pobočkách České spořitelny.

Peníze ze sociální dávky pak můžete čerpat prakticky čtyřmi způsoby. Buď si z účtu sKarty necháte každý měsíc automaticky peníze převádět na svůj běžný účet, nebo budete sKartou vybírat z bankomatu či platit bezhotovostně u obchodníka, nebo využijete cash back.

Možnosti čerpání:

1. Peníze převedeny z účtu sKarty na běžný účet
Stačí na úřadu práce nebo v bankomatu či na pobočce spořitelny zadat, aby byly všechny peníze z účtu sKarty automaticky převedeny na váš běžný účet. Peníze vám tak budou zasílány bezplatně.

2. Výběr z bankomatu
Vybrat si můžete najednou i celou dávku. Ovšem má to jeden háček, u málokterého bankomatu se vám to podaří. Například bankomat České spořitelny, kde máte sKartou jeden výběr ke každé dávce v měsíci zdarma (každý další pak za šest korun), vám vydá jen bankovky v nominální hodnotě 200, 1 000 a 2 000 korun. Dostáváte-li například přídavek na dítě ve výši 500, 610 nebo 700 korun, nikdy se vám nepodaří ho vybrat najednou.

Zvolíte-li pro výběr sKartou bankomat jiné banky, který vydává i stokorunové bankovky, počítejte s tím, že vás to přijde na 40 korun.

Zapamatujte si

sKartou není povoleno platit nákupy ve vybraných typech obchodů, například v barech, hernách, klenotnictvích apod. Důvodem je zamezení zneužití dávek.

3. Bezhotovostní platba u obchodníka
Funguje stejně jako každou jinou platební kartou. Obchody, kde vaši kartu vezmou, musí být označeny logem Maestro. Za bezhotovostní platbu neplatíte žádný poplatek.

4. Cash back
sKartou je možné vybrat peníze i pomocí takzvané služby cash back. Pokud v obchodě označeném samolepkami cash back MasterCard či Maestro zaplatíte sKartou bezhotovostně minimálně 300 korun, můžete si zároveň vybrat v hotovosti až 1 500 korun. Ovšem za tento výběr zatím Česká spořitelna jako prakticky jediná banka vybírá poplatek šest korun.

Nicméně na webu www.skontakt.cz, který spořitelna pro držitele sKaret od května letošního roku provozuje, najdete tuto informaci: "Česká spořitelna od září poskytne držitelům sKarty cash back zdarma." 

Mnozí příjemci dávek se ke svým penězům dostávali či stále ještě dostávají prostřednictvím složenek (poštovních poukázek). Peníze jim tak poštovní doručovatelé přinesli prakticky až pod nos či si je lidé vyzvedli na poště. Plány ministerstva byly takové, že tento způsob výplaty by měl skončit a být nahrazen sKartou.

Ovšem ne každý člověk má bankomat na každém rohu, ne v každém obchodě je možné kartou zaplatit. Také někteří lidé nejsou vůbec zvyklí s platební kartou manipulovat či mají například problémy s pohyblivostí. Těmto lidem by se tak přístup k dávce mohl značně zkomplikovat. Ministerstvo zatím slibuje, že v odůvodněných případech se na výplatě dávek složenkou nic nezmění. Do konce tohoto roku nebude vybírán ani plánovaný dvacetikorunový poplatek za nadstandardní způsob zasílání dávek.

sKartu dostanete i v případě, že si zařídíte, aby vám dávky chodily na váš běžný účet. Nebudete ji sice potřebovat pro výběr peněz či bezhotovostní platbu, bude vám ale sloužit jako identifikační průkaz při každém styku s úřadem práce.

Typy sKaret

Česká spořitelna vydává dva typy sKaret, základní a speciální. Základní karta obsahuje identifikační údaje držitele (jméno, příjmení a identifikační číslo v systému úřadu práce), dále vlastnoruční podpis majitele karty a datum vypršení platnosti karty (platnost je standardně čtyři roky).

Speciální karta zároveň slouží jako průkaz osoby zdravotně postižené. Kromě údajů shodných se základní kartou je na ní též černobílá fotografie držitele, druh průkazu, symbol označení osoby se zdravotním postižením a datum narození.

Za většinu služeb souvisejících s používáním si Česká spořitelna nebude účtovat žádné poplatky. Zdarma bude například vydání karty každé čtyři roky. Ovšem jestliže kartu v mezidobí ztratíte či poškodíte a budete požadovat vydání nové náhradní karty, za službu zaplatíte 240 korun.

Stejně tak zaslání prvního PIN bude zdarma, opětovné zaslání vás přijde na 100 korun.

Vybrané poplatky u sKarty (v korunách)
SlužbaPoplatek
Vydání karty jedenkrát za čtyři roky zdarma
Používání karty - ročně zdarma
Zaslání PIN a bezpečnostního heslazdarma
Opětovné zaslání PIN/bezpečnostního hesla doporučeně do vlastních rukou100
Dotaz na zůstatek účtu
V bankomatu ČSzdarma
V bankomatu jiné banky20
Změna PIN - pouze v bankomatu ČS6
Vyrobení náhradní karty240
Měsíční vedení účtuzdarma
Blokace kartyzdarma
Výběr z bankomatu České spořitelny
1 výběr nebo provedení 1 bezhotovostního převodu ke každé dávcezdarma
Každý další výběr6
Výběr z bankomatu jiné banky40
Bezhotovostní platba kartou u obchodníkazdarma
Dobití mobilního telefonu - pouze v bankomatech ČSzdarma
Výběr hotovosti při platbě kartou u obchodníka (cash back)6 (1)
Zdroj: www.skontakt.cz, Poznámka: (1) od 1. září 2012 zdarma

Zdarma máte ke každé dávce jeden výběr z bankomatu spořitelny v měsíci nebo jeden bezhotovostní převod. Vyberete-li si v měsíci víckrát, bude vás to v bankomatu České spořitelny stát šest korun a v bankomatu jiné banky 40 korun.
Nejčtenější

Automobilky přitvrzují. Ceny aut letí nahoru

Zdražování aut

Možná jste si toho všimli sami, pokud uvažujete o koupi auta a sledujete ceníky. V některých se najednou objevily vyšší...

Dostali žárovky jako dárek, pak je měli draze zaplatit

Za žárovky jako dárek měl zaplatit skoro sedm tisíc. Ilustrační snímek

Žárovky jako dárek při podpisu smlouvy s novým dodavatelem energií jsou letitý šlágr. Smutné je, že si na takový dárek...Proč jsou kanály kulaté? Obvyklé i nezvyklé otázky padající u pohovorů

Ilustrační snímek

Při pracovním pohovoru čelí uchazeči různým otázkám personalistů. Třeba dotaz „Jaké jsou vaše silné a slabé stránky?“...

Zrušíme hotovost, sílí hlasy. Co by to přineslo, rozebírá ekonomka

Ilustrační snímek

Objem bezhotovostních plateb výrazně narůstá. Co se stane, když peníze budou jen virtuální a skutečné peníze přestanou...

Zažil úspěch i pád. Dnes mluví o renesanci podnikání se zážitky

Jan Hájek

Před deseti lety založil firmu na zážitky. Lidem nabízí lety balonem, jízdu v rychlém autě, adrenalin ve větrném tunelu...Další z rubriky

Vyznáte se v reklamacích? Otestujte svoje znalosti

Ilustrační snímek

Pokud krátce po nákupu zjistíme, že náš nový fén, vysavač či rádio fungují s poruchami nebo nefungují vůbec, máme jako...

Polovina Čechů dá pod stromeček peníze, je to podle psychologa správné?

Ilustrační snímek

Darovat k Vánocům obálku s penězi v letošním roce plánuje 48 % Čechů. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční...

Kvíz: volno na svatbu či stěhování. Kdy ho musí firma proplatit?

Ilustrační snímek

Pokud jste zaměstnaní, pak určitě víte, že máte nárok na dovolenou. Jak je to ale v případech, kdy do práce nemůžete...

Další nabídka

Kurzy.cz

Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...
Mediální expertka: Prodej TV Nova otřese televizním trhem. Důležitá bude strateg...

Prodej skupiny kolem TV Nova může zásadně ovlivnit celý český televizní trh. Především bude záležet na tom, zda bude No... celý článekNajdete na iDNES.cz