Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se dluhopisová garance?

aktualizováno 
S výnosy na bankovních účtech a termínovaných vkladech je spokojen patrně jen málokdo. Na druhou stranu jsme příliš opatrní a nedůvěřiví, než abychom investovali své peníze například do podílových fondů. Řešením pro střadatele i finanční instituce jsou zajištěné produkty, které zaznamenávají masivní nástup. Se zajištěnou novinkou dohání trend i Česká spořitelna. Jaký bude nový strukturovaný dluhopis?

Obliba zajištěných produktů, které garantují návratnost vložených prostředků, ale i potenciál růstu, vyplývá z několika faktorů. Investice jako takové nejsou u nás příliš rozšířené a i fond peněžního trhu s minimálním rizikem představuje pro mnohé příliš velké nebezpečí. Investoři jsou oslabeni tříletým propadem akciových trhů, nedůvěru v akcie nevymazal ani loňský veleúspěšný rok. Prostředí, kde je vysoká averze k riziku (ze strany trhu, ale i správce či finanční instituce) a nízké úrokové sazby, kde však mnozí cítí potenciál výnosů dosažitelných na akciovém trhu, je ideální pro uvádění produktů se 100% garancí.

V našich podmínkách se lze setkat jednak se zajištěnými fondy, které nabízejí zahraniční správci (nejnovější nabídky od HSBC či ČSOB/KBC), jednak se v poslední době začínají rozšiřovat nabídky tzv. strukturovaných dluhopisů od domácích bank. Po nedávné nabídce HVB Strukturovaných dluhopisů (více v TOMTO článku) nyní přichází s podobným produktem i Česká spořitelna. Přestože jsou velmi podobné, mají několik významných odlišností.

Strukturované dluhopisy jsou konstruovány podobně jako klasické zajištěné fondy.

Strukturované dluhopisy

Výhody:

- vyšší výnos než u depozit
- garance návratnosti
- nízké riziko, vhodné pro konzervativní investory

Nevýhody:

- nutnost dodržení investičního horizontu
- garance návratnosti zvyšuje náklady (snižuje výnos)
- omezený potenciál růstu
- zdanění vyplaceného výnosu

Na začátku investičního období nakoupíte od banky dluhopisy, banka za získané peníze nakoupí zčásti instrumenty s fixním výnosem, které zajistí požadovanou (100%, či vyšší) návratnost, druhá část je alokována většinou do různých derivátových produktů (opce, swapy,…), které zajistí participaci na indexu, či jiném podkladovém aktivu. V případě dluhopisů ručí za vyplacení garantované částky (jistiny a kupónů) emitent, tedy Česká spořitelna (dluhopisy jsou vytvořeny podle domácího práva, zákona o dluhopisech).

Dluhopis ČS s kombinovaným výnosem

Dluhopisy České spořitelny nabízejí 100% garanci návratnosti investovaných prostředků, ale navíc každý rok výplatu úrokového výnosu (kupónu) ve výši 1 % p.a. Při splatnosti dluhopisů (po uplynutí 4-letého období) bude vyplacena jistina navýšená o bonus odvozený od vývoje akciového indexu DJ EUROSTOXX 50. Bonus je vypočten v následujících krocích: každý měsíc se vezme hodnota indexu DJ

Regionální složení indexu
DJ EUROSTOXX 50

Francie

31%

Německo

22%

Nizozemí

18%

Španělsko

13%

Itálie

10%

Finsko

6%

EUROSTOXX 50 (pokud je nižší než k datu emise, tj. hodnota z 30.1.2004, vezme se právě tato počáteční hodnota); vypočte se průměr za všech 48 měsíců; a nárůst průměru vůči počáteční hodnotě. Bonus však tvoří 60 % z tohoto nárůstu.

Započítávání pouze těch závěrečných měsíčních hodnot akciového indexu, které jsou vyšší než počáteční hodnota (jinak se započte právě počáteční hodnota), funguje obdobně jako zamykání výnosů u zajištěných fondů a ochraňuje před poklesem indexu.

Dluhopisy s nominální hodnotou 10 000 Kč je možné nakupovat v šestitýdenním období od 2. února do 12. března. Minimum investice jsou tři dluhopisy, což předurčuje tento produkt i pro drobné investory. Česká spořitelna hodlá emitovat dluhopisy v objemu 400 mil. Kč (ze svého dluhopisového programu v souhrnném objemu 10 mld. Kč), přičemž drobným investorům pro nabízení na pobočkách České spořitelny je určena polovina emise. Druhou by měli upsat institucionální investoři.

Z úspěchu emise strukturovaných dluhopisů HVB Bank lze usuzovat, že i zde bude poptávka dostatečná. HVB Bank totiž ve své první nabídce umístnila dluhopisy za úctyhodných 513 mil. Kč, kupujícími byli pouze privátní investoři.

Při nákupu zaplatí investor emisní kurz (100 % nominální hodnoty) a naběhlý úrokový výnos. Dluhopisy budou v zaknihované podobě, takže investor musí mít otevřen účet ve Středisku cenných papírů.

Ukončit investici lze jednak prodejem dluhopisu zpět emitentovi, nebo v případě dluhopisů České spořitelny i prodejem na Burze cenných papírů, kde budou dluhopisy kotovány. Otázkou zůstává, zda drobný investor tuto možnost využije, neboť bude muset prodat dluhopisy přes obchodníka s cennými papíry, což přinese další náklady. Lze předpokládat, že likvidita na BCPP nebude příliš vysoká, ani např. u mnoha kotovaných hypotečních zástavních listů nejsou významné objemy obchodů.

Výnos z prodeje na sekundárním trhu za dobu delší než 6 měsíců od nákupu je klasicky osvobozen od daně z příjmů (u majetku fyzických osob nezahrnutém v obchodním majetku). Výsledný bonus je však již zdaněn srážkovou daní 15 %, stejně jako jednotlivé kupónové platby.

Srovnání vybraných parametrů strukturovaných dluhopisů
  HVB Bank Česká Spořitelna
Index DJ EURO STOXX 50, Nikkei 225, S&P 500 DJ EURO STOXX 50
Garance 100%-Růstový dluhopis  106%-Výnosový dluhopis 100% + kupón 1% p.a.
Měna Kč / výnos vyplacen v EUR
Minimální investice 50 000 30 000
Splatnost 5 let 4 roky
Možnost předčasného prodeje emitentovi ano ano
Kotace na BCPP/RMS ne/ne ano/ne
Zdroj: HVB Bank, Česká spořitelna

Srovnání jednotlivých zajištěných fondů nebo strukturovaných dluhopisů je velmi problematické, neboť každý nabízí jinou strukturu výpočtu výnosu, jinou garanci, jsou spojeny s různými náklady (vstupní poplatky, emisní přirážky) či jinou likviditou. Důležitým hlediskem je potenciál možného růstu (participace na indexu), který však drobní investoři těžko odhadnou. Čím vyšší je garantovaná návratnost, tím bývá nižší potenciální výnos. Investor do těchto instrumentů by si měl být vědom především toho, že výnos je vázaný na dodržení investičního období a výnosy

Aktuální informace ze světa investic naleznete v nové sekci
akcie.idnes.cz

většinou příliš nepřevyšují výnos velmi konzervativních investic.

Přestože zkušeným investorům připadají garantované produkty zbytečné či příliš drahé, klientům bank, kteří mají dlouhodobě zbytečně mnoho peněz na termínovaných vkladech, mohou přinést bezpečné vyšší zhodnocení. Česká spořitelna má v úmyslu dále rozšířit nabídku dluhopisů, stejně jako HVB Bank, která již na přelomu února a března uvede na trh další emisi strukturovaných dluhopisů.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Na přímém půjčování lidí lidem se dá vydělat za rok 7 % i více

Ilustrační snímek

Spořicí účty a termínované vklady až na výjimky nenesou ani jedno procento ročně. Lidé využívají finanční produkty se...

Žijí sami a nemají problém s penězi. Jak odvážně singles investují

Ilustrační snímek

Stále více Čechů část vydělaných peněz investuje do akcií nebo podílových fondů. Nejaktivnější jsou v tomto směru...

Chcete investovat bezpečně a neprodělat? Dodržujte pět základních rad

Ilustrační snímek

Česká ekonomika zažívá zlaté časy a mzdy rostou. Spolu s tím roste i zájem Čechů o investování. Logicky, spořicí...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz