Vyplatí se investovat do hedge fondů?

Hedge fondy představují speciální druh fondů, které na rozdíl od podílových fondů podléhají nízké regulaci a vyznačují se velmi agresivními a riskantními investičními strategiemi, které občas mohou přinést velmi vysoké zisky. Hedge fondy ovšem nejsou pro každého. Minimální investice se obvykle pohybuje v řádu několika milionů korun, což je pro většinu lidí nedostupné. Naštěstí ale o moc nepřicházíte.

Tajemný fond v Karpatech

Hedge fondy se nemusí řídit mnohými pravidly, která svazují ruce podílovým fondům. Pomáhá jim k tomu mimo jiné nízký počet investorů. To vysvětluje velké minimální investice, které hedge fondy požadují. Nízká úroveň regulace ovšem není to, po čem byste měli velice toužit!

Hedge fondy nemusí splňovat přísná informační pravidla, a proto je často těžké dozvědět se, z čeho se vlastně portfolio hedge fondů skládá. Z tohoto důvodu také těžko můžete srovnávat výkonnost jednotlivých hedge fondů. Svým způsobem tedy kupujete zajíce v pytli. Hedge fondy se nezabývají ani takové známé společnosti zabývající se analýzami fondů, jako jsou Morningstar nebo Standard & Poors.

Pokud stále ještě nejste odrazeni, pak jsou tu ještě náklady hedge fondů. Většina hedge fondů si účtují velmi vysoké poplatky, ve světě podílových fondů nevídané. Roční poplatky za správu aktiv často dosahují 2% z aktiv a navíc Vám hedge fond ještě strhne až 20% z dosaženého zisku (což běžně dělají čeští portfolio manažeři).

Investiční strategie

Cílem hedge fondů je vydělat peníze bez ohledu na vývoj trhů. Jejich investiční strategie pak často vyrážejí dech. Na rozdíl od podílových fondů si mohou pro své investice půjčovat peníze. Mohou si také půjčit akcie a prodat je (tzv. short selling – spekulace na pokles). Často se pouštějí do měnových spekulací a používají exotické a velmi riskantní deriváty.

Je velmi těžké s některou z těchto strategií uspět. Už jen klasický výběr akcií s nadprůměrnými výnosy, což je obvyklá činnost podílových fondů, je velmi těžký. Jen se podívejte, jak velmi málo podílových fondů je schopno překonat tržní index, např. S&P 500. Ještě těžší je najít správné akcie pro short selling. A což teprve odhadnout, jakým směrem se budou vyvíjet měnové kurzy nebo úrokové sazby! Při investování na úvěr se navíc jakékoli chyby managementu ještě znásobí.

Museli byste mít veliké štěstí, abyste narazili na nového George Sorose nebo Juliana Robertsona a jeho Tiger Fund. Ostatně těžkosti hedge fondů demonstruje pád velmi známého fondu Long-Term Capital Management, řízeného slavnými osobnostmi jako jsou John Merriwether (bývalý elitní obchodník u Salomon Brothers) nebo Myron Scholes (nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1997). Navíc právě Soros a Robertson po velkýc ztrátách výrazně omezili činnost svých fondů, právě díky těžkosti soustavně zajišťovat nadprůměrné výnosy.