Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se jet letos na dovolenou vlastním autem?

aktualizováno 
Rozhodně více než loni. Levný benzín a silná koruna totiž letos zlevní oproti loňskému roku cestu k severnímu pobřeží Chorvatska či Itálie a zpěto o 500 až 1000 korun. Za pohodlí a nezávislost na jiných tak letos paradoxně zaplatíte o něco méně než v loňském roce.

Kdo se chystá na dovolenou do zahraničí autem, bude na cestu potřebovat díky levnějším pohonným hmotám a silné koruně méně peněz než loni. K severnímu pobřeží Itálie či Chorvatska a zpět lze dnes dojet za zhruba čtyři a půl tisíce korun včetně dálničních poplatků, loni byla stejná cesta asi o pět set korun dražší. Ještě víc se promítne rozdíl na delší vzdálenosti. Doprava vlastním automobilem do neapolského zálivu, který je z Prahy vzdálený asi osmnáct set kilometrů, bude stát okolo jedenácti tisíc, zatímco v létě 2001 přišla na třináct tisíc korun. Čtyřčlenné rodině se proto vyplatí jízda vlastním vozem, za autobus by dala víc.

Pohonné hmoty jsou oproti loňsku zhruba o šestnáct až třiadvacet procent levnější, namísto třiceti a více korun z loňského května stojí v současné době jeden litr benzinu Natural od 23 do 25,70 koruny (konkrétní cena se liší podle provozovatele čerpací stanice a její polohy). Hlavní příčinou je podle Vladimíra Vacka ze společnosti Shell snížení ceny ropy na světových trzích. Příznivý kurz koruny vůči dolaru se podílí na poklesu zhruba patnácti procenty.

Vyhledejte si optimální cestu k cíli vaší dovolené po celé Evropě v rámci sekce mapy.idnes.cz - ZDE

Dnešní ceny pohonných hmot však s největší pravděpodobností do prázdnin nevydrží. Lze předpokládat, že kvůli vyšší poptávce před letní sezonou jako obvykle o něco vzrostou. O kolik přesně, o tom nechtějí nyní zástupci benzinových čerpadel spekulovat. „Vše záleží na pohybu cen ropy,“ konstatuje Vladimír Vacek. „Důležitou roli bude hrát i vývoj kurzu koruny vůči dolaru,“ doplňuje ho Lenka Svobodová z Benziny, konkrétní ceny pohonných hmot však předvídat odmítá.

Kolik korun zaplatíte za litr benzinu  Natural 95

Belgie 31,90
Bulharsko 21,00
Česká republika 25,00
Chorvatsko 26,30
Dánsko 34,40
Finsko 32,30
Francie 32,30
Itálie 32,90
Maďarsko 26,30
Německo 33,20
Nizozemsko 36,30
Norsko 37,60
Polsko 27,10
Portugalsko 27,60
Rakousko 27,90
Slovensko 22,60
Slovinsko 25,50
Turecko 25,40
Velká Británie 34,80
Španělsko 26,10
Švédsko 31,70
Švýcarsko 28,00
Řecko 21,70
Pozn.: dle kurzů měn k 14.5.2002
Pramen: webové stránky ÚAMK 14.5.2002

Kolik jsme za benzin a naftu platili loni? V lednu se litr Naturalu prodával zhruba za 26,50 koruny, v květnu a červnu se cena přehoupla přes třicetikorunovou hranici a klesat začala znovu až v červenci.

Rozhodnou ropné společnosti

Podle analytika Davida Marka ze společnosti Patria Finance by se cena ropy i v příštích měsících měla pohybovat kolem 25 až 27 amerických dolarů za barel. „To znamená, že při obvyklém chování prodejců a stanovování marží by tak cena Naturalu 95 neměla v létě přesáhnout 27 korun, spíše by se měla pohybovat pod touto hranicí,“ uvádí.

Očekávání dalšího pohybu cen ropy, a tedy i benzinu či nafty jsou však podle finančních analytiků vázána na červnové zasedání OPEC - organizace zemí vyvážejících ropu. „Klíčovým faktorem bude zasedání organizace OPEC ve Vídni. Analýzy potvrzují, že Spojené státy se vymanily z recese, takže pokud USA nastartují svůj hospodářský růst, poroste poptávka po ropě. OPEC drží ceny ropy tam, kde potřebuje, takže i přes vyšší poptávku nebudou mít důvod zvýšit těžbu. Důsledkem toho budou rostoucí ceny ropy, a tedy i benzinu u nás. Společně s větší letní poptávkou po benzinu můžeme kvůli těmto dvěma faktorům očekávat zvyšování cen benzinu,“ míní hlavní ekonom Newton Holding Vladimír Tomšík.

Kde brát benzin?

Při cestě za hranice má většina obyvatel České republiky snahu nabrat co nejvíce pohonných hmot do nádrže, případně ještě do kanystru u tuzemské pumpy. Důvod je prostý, poučeni z minula, kdy byl rozdíl mezi naší a zahraniční cenou propastný, chtějí co nejvíc ušetřit. Ale v současné době už nemusí být úspora tak znatelná. Záleží především na tom, jakou čerpací stanici si turista vybere. V jejich cenách totiž existují značné rozdíly. Dráž je například v hlavním městě, kde se za litr naturalu platí i více než 25 korun. Například u některých plzeňských pump lze natankovat i za necelých 23 korun. Kdo tedy nabere plnou nádrž u levnější stanice, ušetří oproti nákupu v Rakousku až 200 korun. Pokud bude platit za litr benzinu necelých 26 korun, úspora bude jen asi 80 korun. Do většiny okolních zemí lze navíc vyvézt jen maximálně 10 litrů benzinu v kanystru.

Také v zahraničí se vyplatí vybírat čerpadlo. Například v Německu jsou pohonné hmoty dražší u pump na dálnicích, naopak ušetří ten, kdo zastaví u čerpací stanice podél běžné silnice. Při samoobslužném prodeji tu poskytují některé firmy menší slevu.

Jaké jsou konkrétní podmínky cestování automobilem ve vybraných zemích Evropy? Jaké jsou ceny benzínu, nejrůznější poplatky a případné pokuty? Podrobné informace čtěte ZDE.
 

Chystáte se na sportovní dovolenou? Nebo budte objevovat krásy exotických zemí? Nedílnou součástí vaší dovolené by mělo být dobré cestovní pojištění.

NAVŠTIVTE SPECIÁLNÍ PŘÍLOHU VĚNOVANOU CESTOVNÍMU POJIŠTĚNÍ

Vyplatí se podle vás cestovat do tradičních evropských destinací vlastním vozem? Jaká je pro vás přijatelná cena letenky do vámi vybraného letního letoviska?

 

Autor:Nejčtenější

Jak ukončit zaměstnání. Stáhněte si vzor výpovědi

Ilustrační snímek

Výpověď z pracovního poměru je základním a nejrozšířenějším způsobem odchodu ze zaměstnání. A protože lidé mění práci...

Nový trend v práci Čechů. Konec dřiny, čtyři hodiny a domů

Ilustrační snímek

Práce na méně než osm hodin denně už není výsadou jen v kancelářích. Kvůli nedostatku lidí na trhu práce hledají firmy...Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Tři pohledy na stavební spoření: kdy se vyplácí a kdy už ne?

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří ke stálicím finančních produktů českých domácností. Přinášíme tři aktuální pohledy na stavení...

Jsou lovci nehod paraziti, nebo pomocníci? Odborníci vyzývají k obezřetnosti

Ilustrační snímek

Je rizikové využít takzvané lovce nehod, když nabízejí pomoc při autonehodě, nebo je tažení proti nim jen zájmem...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Tři absurdně levné akcie

Tři absurdně levné akcie

Kurzy.cz Nadpis jsem si vypůjčil z investičních stránek Fool.com, za ním se skrýval článek o akciích General Motors, Cirrus Logi...

Najdete na iDNES.cz