Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se mít konto v cizině?

aktualizováno 
Mít účet v cizině? Dnes už nic nemožného. Vyplatí se lidem, kteří v zahraničí pobývají většinu roku, například studentům či těm, kdo odjíždějí do jiné země za prací. Kdo se však nedomluví řečí používanou v zemi, kde banka sídlí, ať raději na zahraniční konto zapomene.
Banka - (c) profimedia.cz/corbis

Banka - (c) profimedia.cz/corbis - Banka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Potřebuje totiž obvykle komunikovat s bankovními úředníky nejen při založení účtu, ale i při jeho správě. A jen malé, či dokonce žádné, výhody poskytne účet v cizině klientům, kteří by se za hranice vypravili jen párkrát do roka, třeba na dovolenou či za nákupy. 
 
Poplatky jsou nižší

Proč vlastně uvažovat o založení účtu i v bance za hranicemi České republiky?Mnohde se v porovnání s tuzemskými finančními ústavy výrazně ušetří na poplatcích. Nejnižší cenu za bankovní služby účtují v Evropské unii rakouské finanční ústavy. I v dalších zemích, například v Německu, Francii či ve Velké Británii, je často správa a používání účtu méně nákladné ve srovnání s tuzemskými bankami. Třeba výběry z bankomatu nebo u přepážky bývají často zdarma nebo jen za transakční poplatek.

Člověk, který používá bankomat i několikrát měsíčně, tak pocítí úsporu v řádu stovek korun. S tuzemskou kartou totiž zaplatí za každý výběr v cizině i několik desítek, ale někdy i více než sto korun. Kdežto s kartou cizí banky nic nebo cenu mnohem nižší.

K běžnému účtu v některých cizích bankách automaticky přidávají také kreditní kartu. A konečně řadu služeb vyřídí klient prostřednictvím takzvaných samoobslužných zón - například si tu může zdarma vytisknout výpis z účtu, z bankomatu je možné běžně zadávat platební příkazy nebo vkládat peníze na účet. 
 
Vyšší úroky nečekejte

Hledáte informace o běžných účtech?
Pak neváhejte a nahlédněte do této
SPECIÁLNÍ PŘÍLOHY.

Na rozdílu úrokových sazeb z vkladů mezi tuzemským a zahraničním finančním trhem se příliš vydělat nedá. „Trend úrokové míry je naprosto stejný. Výnosy z depozit jsou celosvětově nízké,“ říká finanční analytik Pavel Kohout. Dodává, že jedině Velká Británie se trochu liší v porovnání se zbytkem zemí Evropské unie směrem nahoru. „Rozhodně nestojí za to ukládat si peníze do cizích bank jenom kvůli sazbám. To by nemělo nejmenší smysl,“ míní Pavel Kohout.

Kdo hledí i na desetiny procenta, může výhodu najít. Například deset tisíc eur lze na rok uložit v České spořitelně s úrokem 1,2 procenta, v Erste Bank nabízejí kapitálovou spořitelní knížku se sazbou 1,75 procenta. Roční rozdíl ve výnosech tak činí zhruba 1800 korun, tedy 55 eur. Dresdner Bank CZ v České republice zase nabízí úročení běžného účtu 0,25 procenta za rok, v Německu pak Dresdner Bank AG úročí konto 0,85 procenta. Rozdíl sazby u vkladového účtu však činí jen 0,08 procenta (v tuzemsku 1,17 %, v Německu 1,25 % u vkladu 10 000 eur na jeden rok). Výhodnější sazby v cizině však mohou lehce smazat například náklady spojené se založením vkladu, tedy cestou do ciziny či administrativou, nebo pohyb kurzu měny.   
 
Založit účet je možné i z domova, ale...

K založení účtu není bezpodmínečně nutné jezdit do ciziny. Alespoň teoreticky. Některé zahraniční banky totiž umožňují vše vyřídit korespondenčně. Tento způsob potvrdila například Bank Austria Creditanstalt či Dresdner Bank AG. „Pro založení konta v Německu není nutná první osobní návštěva banky, ale je třeba vše dojednat přes telefon, popřípadě elektronicky a pak již zaslat podepsanou smlouvu s úředně ověřeným podpisem. Dále klient již může účet ovládat přes internetové nebo telefonní bankovnictví,“ uvádí Martina Lambertová z Dresdner Bank CZ.

Platby na dálku: kolik ušetříte? Poplatky za platby jednotlivými kanály. Více ZDE.

Obvykle finanční ústavy požadují také kopii cestovního pasu, případně další doklad totožnosti. Všechny rakouské banky se zase podle Hany Cygonkové z vídeňské Erste Bank drží při zakládání účtu povinné zásady „znej svého klienta“. „To znamená, že občan České republiky potřebuje pro zřízení účtu u Erste Bank v Rakousku platný pas. Dále je třeba prokázat původ peněz, které budou na účet zasílány. Například pracovní smlouvou, v případě, že na účet bude poukazována výplata, nebo darovací smlouvou, smlouvou o prodeji nemovitosti či dokladem o dědictví, pokud chce klient uložit částku vyšší než 15 tisíc eur,“ vysvětluje Hana Cygonková. 

Právnická osoba, tedy firma, potřebuje v rakouské Erste Bank výpis z Obchodního rejstříku a jeho překlad do němčiny, obojí ověřené notářem a ne starší než tři měsíce.

Taková je teorie, praxe však může vypadat jinak. Například ve Velké Británii některé banky vyžadují, aby jim zahraniční klient prokázal, že je „důvěryhodný“, například tak, že řádně platí nájem. Často tedy nestačí písemný kontakt, ale k založení konta je potřeba mnoho osobních návštěv a „přesvědčování“.    

Právnická osoba, tedy firma, potřebuje v rakouské Erste Bank výpis z obchodního rejstříku a jeho překlad do němčiny, obojí ověřené notářem a ne starší než tři měsíce.

Pokud by chtěl zájemce o konto v cizině vše vyřídit prostřednictvím tuzemské banky, která patří do zahraniční finanční skupiny, nejspíš neuspěje. Banky totiž tyto služby běžně nezprostředkovávají. I když dílčí propojení může existovat. Například debetní výběr od Bank Austria Creditanstalt je možný v pobočkách české HVB Bank.   

  • Za co všechno si zahraniční banky účtují poplatky?
    Je nabídka zahraničních bank výhodnější? Více ZDE.
  • Je výhodné zřídit si účet v zahraničí?
    6 nejčastějších otázek ZDE.

Máte konto v zahraničí? Jaké jsou vaše zkušenosti s jeho zakládáním a vedením? Vyplatí se? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.

reklama


Autor:


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Pořídit si malou cukrárnu odradí i ty nejotrlejší, říkají podnikatelé

Ilustrační snímek

Dvacet stanovisek a ohlášení před zahájením činnosti a až třicet kontrol v rámci běžného provozu. Na to se musí...KOMENTÁŘ: Zveřejňovat v inzerátech povinně výši mzdy je absurdní

Tomáš Surka z personálně-poradenské společnosti Devire

Mají firmy v pracovním inzerátu uvádět výši mzdy, nebo je lépe příjem neuvádět? Na Slovensku nemají na výběr, u našich...

KVÍZ: Víte, jaká je životní úroveň v Česku a kdo je chudý?

Ilustrační snímek

Podle statistik snědli Češi loni v průměru přes 80 kilo masa a 84 kilo ovoce. Průměrnému Čechovi se také zvýšila mzda,...

Na splátku hypotéky padne průměrně 42 procent příjmů. A bude hůř

Ilustrační snímek

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku bude od 1. října výrazně složitější. Pro 13 procent Čechů jsou změny motivací...

Další z rubriky

O dovolenou v cizině je obrovský zájem. Experti hlásí nové trendy

Ilustrační snímek

Chuť Čechů prožít dovolenou v cizině je letos obrovská. Přibývá lidí, kteří vycestují i vícekrát v jednom roce. Zároveň...

Jízda v terénu: jak se na utopené nebo rozbité auto dívají pojišťovny

Ilustrační snímek

Každé čtvrté auto v Česku je z kategorie SUV. Označení sportovní užitkový vůz přitom občas svádí majitele k tomu, aby v...

Pravda o příspěvku na životní pojištění jako benefitu zaměstnavatele

Ilustrační snímek

Zaměstnavatelé v poslední době výrazně rozšířili nabídku benefitů pro své zaměstnance. Mezi ty oblíbené a často...

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Na Evropu opět dorážejí nájezdníci z Východu. Řešením je vydat se do světa

Kurzy.cz Podle bývalého portugalského ministra pro Evropu Bruna Maçaese na brány Evropy opět útočí nájezdníci z Východu a přes c...

Najdete na iDNES.cz