Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se pojištění pro případ smrti nebo dožití?

aktualizováno 
Životní pojištění představují skupinu pojistných produktů, u nichž je výplata pojistného plnění vázána na pojistnou událost. Pojištění pro případ smrti nebo dožití se často označuje také jako smíšené nebo kapitálové pojištění a pojistnou událostí je tu předčasné úmrtí pojištěné osoby nebo dožití sjednané doby.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Bývá nabízeno ve variantách s odlišnými pojistnými částkami pro každé z pojištěných rizik, takže se můžeme setkat s poměry sjednaných pojistných částek (dožití : smrt) ve výši 0,5 : 1, 1 : 1 (nejčastěji), 1 : 2 a 1 : 3. Tím je klientem defi nováno toto pojištění jako spíše spořicí nebo zajišťující produkt.

Výši pojistné částky lze v době platnosti smlouvy změnit, nelze už změnit poměr obou funkcí sjednaného pojištění. Redukce nebo výplata odbytného je možná zpravidla po 2 letech platnosti smlouvy (je-li již vytvořena rezerva). Minimálním vstupním věkem bývá 15 let a maximálním 60 nebo 65 let. Doba trvání pojištění je zpravidla omezena od 5 let do 70, někdy až do 85 let věku pojištěného. Minimální pojistná částka bývá v rozpětí 10 až 50 tis. Kč, maximální nebývá omezena. I zde platí stejná závislost mezi výší pojistné částky a vstupního věku na jedné straně a způsobu prokázání zdravotního stavu jako u pojištění pro případ smrti.

Garantovaná pojistná částka pro případ dožití se zvyšuje o podíl na dodatečných výnosech z pojistných rezerv. Tento podíl je běžně defi nován jako 85 % z rozdílu mezi garantovaným a skutečně dosaženým výnosem. Toto navýšení se označuje jako podíl na zisku. O zaplacené pojistné lze po splně ní podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů snížit daňový základ. Pro srovnání s předcházejícím typem pojištění si uveďme výši ročního pojistného pro tu samou dvojici při poměru obou rizik 1 : 1. U muže to bude 21 405 Kč a u ženy 20 950 Kč. Rozdíl v sazbách je tu téměř neznatelný. Nesmíme zapomenout, že část pojistného má povahu spoření.

popisekDOVOLENÁ: (NE)POJISTIT SE?
kdy vám pojištění nepomůže


Univerzální pojištění

Modifikovanou verzí smíšeného pojištění je univerzální pojištění, často označované jako variabilní nebo flexibilní. Tento moderní pojistný produkt, který má stanovenou pojistnou částku jen pro případ smrti, umožňuje klientovi v průběhu pojistné doby měnit pružně nejen pojistnou částku, ale i pojistné a tím operativně měnit poměr výnosové a rizikové funkce pojistky nebo pojištění prostě jen přizpůsobovat své fi nanční situaci. Zpravidla je umožněn i výběr části kapitálové hodnoty během trvání pojištění. Z těchto vlastností pak vychází jeho označení jako variabilní nebo flexibilní pojištění.

Při zvyšování pojistné částky dojde k novému zkoumání klientova zdravotního stavu a bude nově stanoveno pojistné, odpovídající jeho aktuálnímu věku. Volbou maximální pojistné částky pro případ smrti při pojistném 12 000 Kč lze u některých těchto produktů díky daňovým úlevám dosáhnout reálně nižší ceny než u pojištění pro případ dožití.

Vzhledem ke skutečnosti, že se smíšená pojištění sjednávají na dlouhou dobu, nabízejí pojišťovny další výhody, jako např. indexaci (dynamizaci, aktualizaci), která má zabránit znehodnocení pojistné částky inflací. Někdy k ní nedochází každoročně, ale teprve při dosažení zvoleného procenta meziročního růstu životních nákladů. Klient má právo indexaci odmítnout, někdy s rizikem, že už ji nebude možné obnovit. Při zvyšování pojistné částky touto metodou se již zdravotní stav klienta nezjišťuje.

Pojišťovny z těchto pojištění často umožňují čerpání úvěru do výše kapitálové hodnoty pojištění, méně často výběr části kapitálové hodnoty, nebo jen podílu na zisku. Ve všech uvedených případech jde vlastně o vyplacení zálohy na pojistné plnění, o kterou se případné plnění za pojistnou událost sníží.

Automatickou, někdy ale volitelnou, výhodou těchto pojistek bývá tzv. zproštění od placení pojistného, jestliže se pojistník v době platnosti smlouvy stal plně invalidním, výjimečně i dlouhodobě pracovně neschopen. Často je smíšené životní pojištění nabízeno ve formě tzv. kombinovaného pojištění. Jednou smlouvou lze zároveň sjednat i některá další pojištění, v tomto kontextu označovaná jako připojištění. Jde tedy o spojení různých druhů pojistných produktů. Nejčastěji se připojuje pojištění úrazové, nemocenské, vážných onemocnění nebo invalidity. Pojišťovny takové kombinované pojištění často nabízejí jako tzv. programy – Budoucnost, Zdraví, Quatro apod. Pojistné za životní pojištění, obsažené v takovém programu, lze při splnění podmínek odečíst od základu daně.

Pojištění pro případ dožití

Pojistnou událostí je dožití sjednané doby. Není to právě nejvyhledávanější produkt, ačkoli právě vyloučení jednoho závažného rizika (smrti) dovoluje větší část pojistného, než je tomu u smíšeného pojištění, zhodnocovat. Další výhodou oproti kapitálovému pojištění je, že u tohoto produktu není vyžadován zdravotní dotazník ani lékařské prohlídky. Parametry bývají jinak obdobné jako u předcházejícího produktu.

Skutečnost, že v případě úmrtí pojištěného nedojde k pojistnému plnění, bývá zmírněna příslibem navrácení pojistného, nebo výplatou kapitálové hodnoty pojištění oprávněné osobě (pokud to není automatickou součástí pojištění, lze sjednat formou připojištění). Pojistné lze při splnění podmínek odečíst od základu daně.

Ukázky z knihy:
Osobní a rodinné finance

1. díl: Bankovní vklad jako spořící produkt
2. díl: Vyplatí se životní pojištění 
3. díl: Stavební spoření: ano, či ne
4. díl: Hypotéka: Pro a proti
5. díl: Jak stát podporuje hypotéky?  
6. díl: Úvěry ze stavebního spoření: jak na to?
7. díl: (Ne)výhody stavebního spoření
8. díl: Americká hypotéka: pro a proti
9. díl: Spotřebitelské úvěry: bankovní, či nebankovní?  
10. díl: Která rizika lze pojistit?


Úryvek je z knihy "Osobní a rodinné finance, 2. aktualizované vydání" vydané nakladatelstvím Grada Publishing, které vydává další publikace v edici FINANCE jako např:
Naučte se investovat
Investování pro začátečníky

Finanční matematika pro každého 

Reklama

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Když se sport stane neúmyslným viníkem. Situace, které stojí peníze

K nehodě dojde snadno. Stačí se vrhnout na sport a aktivity, na které je čas jen o dovolené či o víkendu. Škodu pak můžete způsobit nejen sobě, ale i jiným...  celý článek

Ilustrační snímek
O kolik peněz přijdete na nemocenské a jak finanční ztrátu zvládnout

Onemocnění nebo úraz jsou nepříjemné záležitosti. A když se jejich léčba prodlouží, situace se ještě víc komplikuje, a to po finanční stránce. Jak se připravit...  celý článek

Ilustrační snímek
Konec studií: jak na sociální a zdravotní pojištění v pěti situacích

Od kdy platí absolventi středních a vysokých škol odvody na sociální a zdravotní pojištění? A jak je tomu s odvody, když se po škole někdo rozhodne podnikat či...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Adecco spol. s r.o.
Svářeč – Ostrava

Adecco spol. s r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 20 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.