Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se předčasný důchod?

aktualizováno 
Zákon umožňuje nečekat na důchodový věk, ale odejít dříve do takzvaného předčasného důchodu. Pro tento krok existují přesná pravidla a člověk musí zvážit, zda se mu to finančně vyplatí. Penzi dostane totiž o něco nižší.

Za určitých podmínek mu ji může stát, poté co dosáhne řádného důchodového věku, dorovnat, ale nižší penze mu může i zůstat. To záleží na typu předčasného důchodu.
Z údajů České správy sociálního zabezpečení vyplývá, že průměrná výše starobních důchodů byla k červnu letošního roku 7423 korun, předčasných dočasně krácených důchodů 6245 korun a v případě trvale krácených 6551 korun. 
 
U žen záleží na počtu dětí

Podle zákona dnes odcházejí ženy standardně do penze podle počtu vychovaných dětí v 53 až 57 letech a muži v 60 letech. Pozor, k tomuto věku se ještě připočítávají dva měsíce u mužů a čtyři u žen za každý rok od letopočtu 1996. Například žena, která nevychovala žádné dítě a dosáhne 57 let 25. července 2005, bude v důchodovém věku až 25. listopadu 2008. K datu 25. července 2005 se totiž přičtou čtyři měsíce za každý z deseti let v období 1996 až 2005 (podle příkladu Jana Přiba, autora knihy Kdy do důchodu a za kolik). Od roku 2013 se tato hranice posouvá na 63 let u mužů a žen, které nevychovaly žádné dítě, respektive na 59 až 62 let u žen s dětmi.  
 
Přilepšit si k důchodu? Jen pilnou prací

Do penze lze odejít i později. Odchod do důchodu je totiž právo, nikoli povinnost. Pokud se člověk, který již dosáhl důchodového věku, rozhodne zatím penze vzdát a dále pracovat, k budoucímu důchodu si za každých 90 dní práce přilepší o 1,5 procenta z výpočtového základu. Vzhledem k nízkému číslu však někteří raději odejdou do důchodu v řádném termínu a najdou si přivýdělek.

Rovněž je možné dále pracovat a zároveň pobírat penzi. „Pro výplatu důchodu po dosažení důchodového věku platí u pracovněprávních vztahů podmínka, že tento vztah může být sjednán na dobu nejdéle jednoho roku. U ostatních právních vztahů a u výkonu samostatné výdělečné činnosti žádné podmínky pro výplatu důchodu po dosažení důchodového věku stanoveny nejsou,“ vysvětluje Alena Fraňková.

V praxi ovšem někdy firmy o důchodce nestojí a rozvážou s ním pracovní poměr podle zákoníku práce, jakmile dosáhne důchodového věku. Mohou se však například dohodnout na odstupném.

Takže kdy do penze co nejvýhodněji: dříve, přesně po dosažení důchodového věku, nebo naopak později? Obecné pravidlo stanovit nelze. Vždy je třeba vycházet z konkrétních podmínek jednotlivce. Roli hraje mimo jiné i délka pojištění, aktuální pravidla pro zvyšování důchodů v daném období či možnosti přivýdělku a rodinná situace budoucího důchodce.

Jak si přilepšit na penzi? Nejčastěji se hovoří o penzijním připojištění a životním pojištění. Na rozdíl od spoření bance či investování, poskytují díky státní podpoře „něco navíc“.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Další z rubriky

Sedačku vrátit nemůžete z hygienických důvodů, tvrdil e-shop

Ilustrační snímek

Nákup v e-shopu má své výhody, nakupujeme z pohodlí domova, zboží je nám doručeno až domů a navíc můžeme od smlouvy bez...

Kvíz: Dokážete odhadnout cenu jedinečných starožitností?

Portrét paní Osuské

Investice do starožitností se podle odborníků vyplatí: máte něco, co vám udělá radost, a ještě v tom jsou uložené...

Necháváte peníze na bankovních účtech? Nemá to smysl, tvrdí analytici

Ilustrační snímek

Spolu s ekonomikou roste i objem peněz domácností na běžných účtech u bank. Už loni v květnu překonala částka na těchto...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Švédsko ukazuje, kde je hranice mezi pomocí uprchlíkům a sebedestrukcí v přímém ...

Kurzy.cz Švédsko je známo díky některým hudebním skupinám a zpěvákům, světu dalo společnost IKEA a ukazuje, jak může vypadat stá...

Najdete na iDNES.cz