Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se vám devizový účet?

aktualizováno 
Nabídla vám banka při zařizování nového korunového účtu, že vám bez poplatku zřídí i účet devizový? Má pro vás smysl jej využívat? Jaké výhody a naopak nevýhody devizové účty slibují?

Zátah na padělatele eurobankovek - Policisté dopadli muže, který prodával padělané eurobankovky. | foto: Policie ČR

Založení účtu v cizí měně je stejné jako v případě účtů vedených v korunách. Většině bank stačí vaše přítomnost na pobočce, doklad totožnosti, složení minimálního vkladu a účet je vám k dispozici. Otázkou ovšem je, zda jej skutečně potřebujete.

Devizový účet

se vám bude určitě hodit, pokud vám bude zaměstnavatel hradit mzdu v cizí měně, nebo pokud budete mít jiné příjmy opět v jiné měně než českých korunách (renta od příbuzných v zahraničí, příjmy z nájmu nemovitosti, kterou pronajímáte v zahraničí apod.). Když porovnáme parametry účtů v CZK a cizí měně, jsou diametrálně odlišné a pokud byste snad chtěli využívat cizoměnový účet na hrazení běžného provozu své domácnosti, připravte se na to, že budete muset velmi dobře rozvážit, jaké transakce budete na účtu provádět a jak často jej budete využívat. Náklady na jeho provoz nejsou právě zanedbatelné a mohou narůst do velkých rozměrů.

V dolarech nebo librách?

NENECHTE SI UJÍT
Zloděj s páčidlem u auta
Okrádáme sami sebe o tisíce
Peněz není nikdy dost. Bohužel o ty, které máme, se neumíme dobře postarat, a tak většinou pouze ztrácejí svou hodnotu vlivem inflace.

auto, silnice, doprava
K cestě musíte dát souhlas
Žádný zaměstnanec není povinen dělat svému chlebodárci ani svým kolegům jen tak řidiče a závozníka.

Digitální kamera
Digitální kamera je i pro amatéry
Zní to už jako klišé, ale stejně jako digitální fotografie přiblížila fotografování zpět k lidem, tak i digitální kamery zvětšují zájem obyčejných lidí o filmování.

Nejčastěji vám banky nabídnou založení účtu v měnách euro a americký dolar. Ostatní měny jsou v některých bankách otevírány individuálně po posouzení vašich potřeb bankou, nebo nejsou nabízeny vůbec. Výjimkou jsou účty u ČSOB, Živnostenské banky, České spořitelny a eBanky. Tyto banky nabízejí nejširší spektrum měn od eura po japonský jen. Založit je možné i několik účtů, každý pro jinou měnu. U České spořitelny vám za každý takový účet naúčtují 200 korunový poplatek. U ostatních bank poplatky za založení většinou nejsou účtovány vůbec. Otázkou spíše je, jakou částku zaplatíte pravidelně za vedení účtu nebo za vystavení výpisu. Tady už se setkáváme s markantními rozdíly – od bezplatného vystavení výpisu po poplatek ve výši desítek korun. V případě vedení účtu od 0 Kč po 1 euro. Ten je účtován k tíži účtu v ekvivalentu měny, ve které je veden. Stejně je to i s vyčíslením a účtováním dalších poplatků ze sazebníku (zadání či zrušení platebního příkazu, výběr hotovosti). Frekvenci vystavení výpisu si určíte sami, avšak alespoň jednou ročně je banka povinna vám výpis z účtu vystavit.

Z úroků nezbohatnete.

Pokud doufáte, že se vašim financím dostane na devizovém účtu lepšího úročení než v případě korunového, pak jste na omylu. Úroky se pohybují v rozmezí 0,05 % až 1 % p.a. a velmi zde záleží na měně, ve které je účet veden. Některé banky zůstatek na devizovém účtu neúročí vůbec (HVB Bank, Citibank). Volksbank zase úročí zůstatek podle jeho výše v pásmech a jiné banky podle měny, ve které je účet veden.

Podrobný přehled podmínek devizových účtů ZDE.

Hlavní klady a zápory devizových účtů

+

-

založení účtu zdarma

drahé příkazy k úhradě

obsluha kanály přímého bankovnictví

nenabízí trvalé příkazy a inkasa

platební karta

extrémně drahé výběry na pobočce banky

přímého bankovnictví platební karty

Každý bankovní účet je dobré ovládat pohodlněji než častým docházením na pobočku banky. Také u cizoměnových účtů je to možné, ale záleží na bance, která vám účet vede. Někde jsou kanály dostupné, jinde nikoli. Stejné je to i s platební kartou. Pokud si ji budete pořizovat, počítejte s tím, že většina transakcí bude převáděna hned několikrát, než bude moci být odečtena z vašeho účtu, a tak vás tento výběr přijde pořádně draho. Nutné je podotknout, že pokud vybíráte hotovost pomocí k cizoměnovému účtu v zahraničí, je vám účtován i poplatek za výběr ve výši okolo 1 % vybírané částky.

Jako každý účet, lze i ten devizový použít k platbám všeho druhu. Je možné platit jak v měně účtu, tak v měnách jiných. Pokud se rozhodnete z účtu realizovat platby v CZK a nejlépe zavést trvalý příkaz, pak minimálně u poloviny bank nepochodíte. Zavést povolení k inkasu je takřka nemožné.

Jak nejvýhodněji do banky? Poradíme ZDE

swiftový kód 

Zadání a provedení jednorázového příkazu k úhradě je zpoplatněno a opět se jedná o nemalé částky. Velký cenový rozdíl lze spatřovat i z pohledu, jakým způsobem tento příkaz bance zadáte. Ceny přes kanály přímého bankovnictví jsou daleko nižší. Pokud však takový příkaz zadáváte, je potřeba o příjemci vaší platby vědět opravdu hodně informací, počínaje číslem účtu přes  a konče účelem platby. Jediné, co vás od těchto složitostí odprostí, je situace, kdy příjemce vaší platby má účet vedený ve stejné bance jako vy.

Pokud si k účtu nebudete chtít pořizovat platební kartu a hotovost z účtu přesto čerpat, pak vám nezbývá, než ji vybrat na pobočce banky. Za výběr bance zaplatíte buď jednorázově účtovaný poplatek (ČSOB, Volksbank) nebo procentně vyčíslený poplatek pohybující se podle výše vybírané částky i v tisících korun.

Banka Úročení zůstatku Limitní částka pro úročení Připsání úroků Poplatek za založení Poplatek zrušení Výpisy
GE Capital bank EUR, USD - 0,5%, CHF, GBP - 0,1% p.a ne měsíčně zdarma 200 kč 1 USD, 1 EUR, 2 CHF, 0,7 GBP (zahnuto i vedení účtu)
Volksbank do 5 mil. 0,1% p.a., nad 5 mil. USD 0,2%, EUR 0,3% ano čtvrtletně zdarma 250 Kč Po obratu, T, M - 15 Kč, Q 35 Kč, R 100 Kč *, **
Komerční banka EUR 0,4%, USD 0,05% p.a. ne měsíčně zdarma zdarma M 15 Kč, Q 9 Kč, R zdarma
Živnostenská banka 0,1% do 1% p.a. dle CM ne ročně zdarma zdarma poštou 10 Kč*, na pobočce 20 Kč*
HVB Bank není úročen ne ne zdarma 400 Kč 12 Kč poštou, 40 Kč na pobočce
Citibank není úročen ne ne zdarma zdarma zdarma
Raffeisen bank 0,10% p.a. ne měsíčně zdarma 300 Kč 15 Kč poštou, 50 Kč na pobočce
Česká spořitelna 0,1% do 1% p.a. dle CM ne ročně zdarma, každy další 200 Kč 300 Kč 5 Kč + poštovné
ČSOB 0% - 0,7% p.a. dle CM ne ročně zdarma 200 Kč M 30 Kč
Poštovní spořitelna 0,50% p.a. ne měsíčně zdarma 200 Kč M 30 Kč, Q 40 Kč
eBanka 0,15% p.a. ne měsíčně zdarma 200 Kč zdarma ročně

Pozn.: *ekvivalent cizí měny (CM), ** poštou, T = týdenní, M = měsíc, Q = čtvrtletně, R = ročně

Zdroj: banky

Došli k názoru, že devizový účet nepotřebujete a chcete jej zrušit? Pak počítejte s poplatkem, který vám banka za tuto službu naúčtuje. Částka to není právě malá a pohybuje se řádově ve stovkách korun. Existují i výjimky a zrušení vám účtováno není. To platí pro Citibank, Živnostenskou banku a Komerční banku.

Proč tak často měníme banku? Čtěte ZDE

Dobře tedy rozvažte, zda je pro vás výhodné devizový účet zřídit, neboť jeho obsluha není příliš jednoduchá a je rozhodně nákladná. Samozřejmě pokud potřebujete hradit platby protistraně v cizí měně, je pro vás takový účet nezbytností a s náklady na jeho vedení počítáte. Pokud ale devizový účet použijete jedenkrát do roka pro převod financí určených jako kapesné na dovolenou, jsou náklady na provoz neúměrné přínosu, který z devizového účtu máte.

Je pro vás devizový účet přínosem? Používáte jej častěji než účet korunový? Těšíme se na vaše zkušenosti a názory. Napište nám.

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

ČSOB včetně Poštovní spořitelny má mobilní peněženku (Na Nákupy), kterou...
Revoluce v placení: Chytrým mobilem platí v obchodech už tisíce Čechů

Placení mobilem se v Česku stává hitem podobně jako placení pípacími kartami. Mobilní peněženku už využívá přes 15 tisíc Čechů a počty uživatelů každým dnem...  celý článek

Ilustrační snímek
Milion uložený na rok: někde vydělá 396 korun, jinde až 9 386 korun

Mít peníze „nasyslené“ v bance není aktuálně žádné velké terno. Ale co třeba se 150 tisíci či s milionem, o kterých víte, že je budete za rok potřebovat?  celý článek

Ilustrační snímek
Nejlepší finanční produkty roku: nejvíc boduje Equa bank a Air Bank

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší spořicí účet má Sberbank a nejlépe hodnocený...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou
Zkontrolujte peněženky – třeba je v nich mince se zajímavou hodnotou

Dají se najít v současné době různé numismatické zajímavosti v našich peněženkách? Někdy je dobré podívat se do peněžen... celý článek

Grafton Recruitment Praha
Internal Analyst/Tester

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 40 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.