Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se vám pojištění karty proti zneužití?

aktualizováno 
Platební kartu používá již většina z nás. Spolu s ní lze však využívat i další služby, které banky nabízejí buď v ceně karty nebo mimo ni a majitel karty si ji může dokoupit. Mezi zvlášť placené služby patří pojištění proti zneužití či ztrátě platební karty. Tento produkt dnes již nabízí většina bank. Jednotlivé nabídky se od sebe liší nejen pojistným krytí (tedy tím, co banka majiteli karty uhradí), ale i cenou pojistného a výší pojistného limitu. Jaká je momentální nabídka?
Kreditní karta, bankomat

Kreditní karta, bankomat - Kreditní karta, bankomat | foto: Profimedia.cz

Banky již před dvěma lety zkrátily dobu, po kterou je za zneužití karty odpovědný klient. Nyní je majitel karty za ztracenou nebo odcizenou kartu odpovědný nejdéle do půlnoci dne, kdy požádal banku o blokaci a stoplistaci platební karty. Tuto lhůtu si lze ovšem pojistit.

Zároveň však lze tuto lhůtu pojistit

Mezi prvními, kdo tento produkt tzv. pasivní ochrany nabídly, byly ČSOB, Česká spořitelna a  HVB Bank. Nyní již toto pojištění nabízí většina bank na trhu.

Pro možnost srovnání produktů je důležité znát charakteristiky pojištění: výši spoluúčasti na ztrátě či zneužití, platnost pojistky a také to, jakou pojistnou ochranu klienti za danou cenu získají.

Obecně je základem produktu krytí ztrát při zneužití karty, a to minimálně 24 hodin před telefonickým nahlášením (až do

NENECHTE SI UJÍT
Jen se nenamočit.... (c) profimedia.cz/corbis
Defenzivní fondy nemusí znamenat nízký výnos
Nepatříte k dynamickým investorům, ale mírné riziko vám není úplně cizí? Pokud jste se rozhodli investovat volné peněžní prostředky do podílových fondů, máte dvě možnosti. Jaké?
zlost
Personální agentura: záruka získání práce?
Návštěva personální agentury je jednou z možností, jak zvýšit svoji šanci na úspěch při hledání práce. Ne pro všechny zájemce o místo je to ovšem ta nejlepší cesta. Proč?

půlnoci dne nahlášení, kdy odpovědnost zcela přebírá peněžní ústav, avšak bez transakcí autorizovaných pomocí PINu).

To znamená, že banka není zodpovědná za výběry z bankomatů a některé platby u obchodníků. Krytí se nevztahuje také na platby na internetu. Výhodou je fakt, že pojištění většinou kryje poplatky za stoplistaci a blokaci platební karty. Hradí také vydání nové karty s původní platností. Některé banky však nabízejí i pojistné s delší dobou krytí ztrát (např. ČSOB 72 hodin)

Banka Pojišťovna
Česká spořitelna AIG Czech Republic
ČSOB ČSOB Pojišťovna
eBanka AIG Czech Republic
HVB Bank AIG Czech Republic
Komerční banka Komerční pojišťovna
Raiffeisenbank CARDIF PRO VITA
Volksbank ČSOB Pojišťovna
Živnobanka AIG Czech Republic
GE Money Bank AIG Czech Republic

Zdroj: banky

Banky nabízejí hned několik variant pojištění v různých cenových relacích. Např. nejlevnější variantu pojištění u České spořitelny majitel karty zaplatí 170 korun ročně a získá tak limit pojistného krytí 10000 korun, nebo Živnobanka se svým pojištěním Day to Day 50 nabízí za 300 korun ročně pokrytí škod ve výši 50 tisíc korun při provedení neoprávněné transakce. Nejvyšší limit pokrývá ČSOB pojistnou variantou Extra, a to 200 tisíc korun, za roční poplatek 1300 Kč.

Banka Typ pojištštění Roční pojistné v Kč Roční limit pojistného krytí v Kč
ČSOB Basic 150 do 15000
Classic 460 do 50000
Super 800 do 85000
Extra 1300 do 200000
eBanka E20 230 20000
E30 290 30000
E40 360 40000
E50 480 50000
E80 720 80000

Zdroj: banky

Pojistky jsou sjednávány na dobu jednoho roku ke konkrétní kartě. Mnoho bank jej však nabízí pouze jako jednorázové. To znamená, že zaniká po oznámení škodné události nebo dnem ukončení platnosti karty. Najdou se však i výjimky jako Česká spořitelna, jejíž pojištění platí po celý rok a je jedno, kolik pojistných událostí je za tu dobu majitelem karty nahlášeno.

Banka Typ pojištění Roční pojistné v Kč Zneužití karty v Kč Odcizení hotovosti v Kč Doklady / klíče limit na kartu v Kč
Česká spořitelna P 10 170 10000 5000 4000
P 30 320 30000 5000 4000
P 50 480 50000 5000 4000
Živnobanka Day to Day 30 250 30000 10000 2500 / 5000*
Day to Day 50 300 50000 10000 2500 / 5000*

Pozn.: * limit pojistného plnění na kartu pro doklady je 2500 Kč, Zdroj: Banky

Co dalšího nabízejí pojistky?

U HVB  Bank například majitel karty získá ochranu i proti tzv. PINovým operacím, což banka nabízí jako jediná na trhu, vylučuje pouze internetové transakce. Společně s HVB Bank má eBanka nejdelší dobu, od které banka zodpovídá za zneužití, tedy 5 kalendářních dnů před koncem dne, ve kterém byla nahlášena ztráta platební karty. Rozšířená pojištění nabízí Komerční banka a Živnobanka. Merlin a Day to Day kryjí nejen zneužití platební karty, ale také nucený výběr z bankomatu nebo krádež hotovosti, výměnu klíčů, zámků a pořízení nových dokumentů v případě okradení klienta.

Banka roku 2005: Která banka byla letos zvolena nejlepší bankou roku a které nejvíce důvěřujete?

Jak ale může postižený prokázat, že mu byly odcizeny doklady nebo že byl donucen vybírat z bankomatu? Podle materiálů banky, předložením požadovaných dokumentů, kterými jsou: zpráva policie, výpis z účtu, zpráva lékaře nebo záchranné služby, jiné doklady jako třeba svědecké prohlášení prokazující vznik škody, faktury dokazující výdaje spojené s náhradou ztracených či odcizených klíčů a dokladů, kopie nově vydaných dokladů.

Ptáte se, koho vybrat?

Pro takové rozhodnutí musíme brát v úvahu tři věci: platnost a kvalitu pojistky, odpovědnost za zneužití. Důležitým parametrem je platnost pojistky, která je u všech bank mezinárodní a na jeden rok. U ČSOB, HVB Bank, Raiffeisenbank, Volksbank, BAWAG Bank je ovšem jednorázová. Jakmile tedy dojde k pojistnému případu, pojištění končí a je třeba sjednat si nové. U ostatních bank jsou klienti pojištění do konce roku, popřípadě do konce platnosti karty.

V kategorii pojistného krytí vítězí zejména HVB Bank a Komerční banka, které zahrnují i PINové transakce. Komerční banka a Živnobanka navíc uhradí i zcizené klíče či doklady. HVB Bank, eBanka i Komerční banka pak bodují i v případě doby, během níž na sebe banka přebírá odpovědnost za zneužití. První dvě banky tuto dobu stanovily na pět dní zpětně od okamžiku nahlášení.

Co si myslíte o možnosti pojistit si platební kartu proti zneužití či ztrátě? Sjednali byste si ho? Napište nám svůj názor.


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.czAutor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz