Vyplatí se vám pořídit si zaměstnance agentury?

aktualizováno 
Nemáte dostatek pracovníků, ale zato problém, kvůli kterému jej nemůžete přijmout klasickým způsobem? Potřebuje záskok na mateřskou? Řešením je agenturní zaměstnávání.

Business, komunikace | foto: Profimedia.cz

V agenturním zaměstnávání (v angličtině temporary work) oproti běžnému vztahu zaměstnanec - zaměstnavatel vstupuje do hry personální agentura, která je přímo zaměstnavatelem daného pracovníka.

V praxi to vypadá následovně: agentura kandidáta vyhledá, uzavře s ním smlouvu a přidělí ho svému klientovi (firmě). Zaměstnanec ve většině případů uzavírá smlouvu s agenturou na dobu určitou. Jedná se o situace, kdy některý ze stálých zaměstnanců firmy onemocní, narychlo odejde nebo se firma potýká s náhlým nárůstem práce, např. v době účetních závěrek, auditů. Většinou se jedná o dobu jednoho až tří měsíců.

Může ovšem také nastat situace, kdy firma nemá rozpočet na dalšího zaměstnance, kterého ale nutně potřebuje. Proto osloví personální agenturu, která kandidáta nejen vyhledá, ale stane se na určitou dobu i jeho zaměstnavatelem. Ve chvíli, kdy se rozpočet vyřeší, kandidát; zaměstnanec agentury - plynule přejde do zaměstnaneckého poměru přímo ve firmě. Může se také stát, že rozpočet není a nebude nikdy. Kandidát o této skutečnosti ví a je v tomto případě zaměstnancem agentury na dobu neurčitou.

V České republice je agenturní zaměstnávání rozšířeno hlavně u dělnických a administrativních pozic, jedná se konkrétně o asistentky, recepční, apod. Existují však personální agentury se specializací na pozice, které vyžadují vyšší úroveň kvalifikace a odborných zkušeností, např. z oblasti financí a účetnictví, IT, apod.

Agenturní zaměstnanci požívají stejné výhody jako zaměstnanci firmy

Tato skutečnost plyne ze zákona o zaměstnanosti a paragrafu 38a Zákoníku práce. Agentura musí svému zaměstnanci vytvořit stejné podmínky jako mají srovnatelní zaměstnanci klienta, to se týká nejen finančního ohodnocení, ale i nároku na delší dovolenou, stravenky, apod. Setkáváme se i s třináctými platy, příspěvky na dovolenou, příspěvky na kosmetiku, dopravu, kulturu, sport, odběrem výrobků zdarma. U vyšších pozic ve finančním managementu jsou často stanoveny i odměny za úspěšné dokončení projektu.

popisekBEZ VIZITKY ANI KROK:
aneb jak ji správně předat

Je agenturní zaměstnávání výhodné?

Výhodou personální agentury je fakt, že většinou mají velkou databázi kandidátů, které mohou oslovit. Podstatou agenturního zaměstnávání je především rychlost - firma dnes zavolá, že potřebuje, aby zítra nastoupil kandidát se specifickými zkušenostmi a znalostmi.

Druhým a velmi zásadním důvodem k využití agenturního zaměstnávání jsou omezení kladená na rozpočet v oblasti;, tedy rozpočet na stálé zaměstnance, a často dlouhé a složité procesy při přijímání nových zaměstnanců, se kterými se potýkají hlavně zahraniční společnosti. Agentura kandidáta vyhledá, na určitou dobu sama zaměstná a ve vhodnou chvíli přechází tento kandidát do zaměstnaneckého poměru přímo u klienta. V opačném případě by se mohlo stát, že v mezidobí kandidát přijme jinou nabídku a firma jej ztratí. S kandidáty i klienty jsme v neustálém kontaktu, monitorujeme průběh a vývoj projektů, abychom v případě potřeby byli schopni pružně zareagovat.

Kdo jsou hlavní klienti, kteří tuto službu využívají? Jsou to většinou středně velké zahraniční firmy, například developerské společnosti, obchodní a účetní firmy. Agenturní zaměstnávání poptávají i velké obchodní řetězce.

JAK SE STÁT ÚSPĚŠNÝM?
On-line rozhovor na toto téma jsme pro vás připravili na příští týden.


Autor:

Nejčtenější

Naspořil 400 tisíc a zkusil podnikat. Už má 260 zaměstnanců a míří výš

Praha,24.10.2018, Petr Palas, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Petr Palas začal při studiích na vysoké škole pracovat. Sbíral zkušenosti a střádal vydělané peníze. Pak založil v Brně...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Nejčastější triky obchodníků: jak je rozpoznat a nesednout jim na lep

Ilustrační snímek

Každému se může stát, že si koupí něco, co nemá hodnotu. A nemusí jít přímo o nákup u „obchodníků s teplou vodou“....

Zdražování pojistného se řidičům nelíbí, pojišťovny se proto snaží

Pojišťovny vědí, že klienti nesou zdražování nelibě, proto se snaží v povinném...

Asistenci zavoláte jedním zmáčknutím tlačítka. Na mobilu sledujete, jak k vám jede odtahové auto. Technik vám hned při...

Lidé bez práce volí raději brigádu, nově je v kurzu mikrozaměstnávání

Největší zájem je o administrativní výpomoc nebo kvalifikovanou brigádu v...

Pracovní trh aktuálně nabízí téměř 320 tisíc volných pozic, přesto je v České republice stále přes 200 tisíc lidí bez...

Další z rubriky

Nepřetěžujte zaměstnance, ať o ně nepřijdete, radí expertka

Ilustrační snímek

Podzim patří k nejnáročnějším obdobím v roce, obzvlášť pokud jde o nápor na psychiku. Navíc zaměstnavatelé v...

Studentský nápad ho přivedl k podnikání. Chce změnit kavárenský svět

Praha,22.10.2018, Adrian Drozdek, SPECIÁL PRO IDNES, FOTO MAFRA DAN MATERNA

Adrian Drozdek je z Brna, má 18 let a hlavu plnou nápadů. Před rokem přišel s myšlenkou vytvořit mobilní aplikaci,...

Odborník: Průměrní lidé tvoří masu, lépe se s nimi manipuluje

Praha 3.10.2018 iDnes finance Pavel Vosoba foto Mafra Tomáš Krist

Pavel Vosoba se více než čtvrt století věnuje firemnímu poradenství. O spolupráci s ním stojí mimo jiné lidé, kteří...

Za úraz v práci dostanete řadu náhrad. Na co vše máte nárok?

Za úraz v práci dostanete řadu náhrad. Na co vše máte nárok?

Kurzy.cz Mnoho lidí netuší, že kromě nemocenské má při pracovním úrazu nebo nemoci z povolání nárok i na další náhrady škody. Ty...

Najdete na iDNES.cz