Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyplatí se vám změna běžného účtu?

aktualizováno 
Zjistili jste právě, že nabídka otevření běžného účtu u některé z bank je výhodnější než nabídka a služby vaší současné banky? Pak je nejvyšší čas tento účet zrušit a založit si nový. Očekávejte, že této změně věnujete pár hodin svého času. Budou potřeba i finanční vydání, ale rozhodně se to může vyplatit, pokud zvolíte správně novou banku. Co všechno je potřeba udělat, když chcete zrušit účet?

Rádi byste získali levnější kontokorent, platili nižší poplatky spojené s používáním platební karty, nebo máte pocit, že platíte neúměrně vysoké poplatky za vedení účtu? Pokud je to tak, pak je změna banky zcela na místě, a to i za předpokladu, že složitost celé transakce nechcete podstoupit, protože se pouštíte na neznámé území podmínek a poplatků bank. Rozhodně je totiž z čeho vybírat.

Prvním krokem k rozloučení se starým účtem by mělo být založení nového účtu u banky, která se vám zdá být vhodnou. Založením tohoto účtu předejdete případným problémům - např. z důvodu výběru hotovosti, protože na novou platební kartu můžete čekat i několik týdnů a u staré platební karty vám budou po zrušení účtu zamezeny jak platby u obchodníků, tak výběry z bankomatu. Například ČSOB vydává platební kartu k účtu do dvou týdnů, za expresní příplatek do 5 dnů.

Proč čeští klienti nejčastěji mění banku? Čtěte ZDE.

Dalším krokem bude převedení trvalých příkazů a povolení k inkasu na nový účet, abyste nebyli překvapeni upomínkami za neuhrazené platby nájemného či spotřebu energie. Nejen k tomuto kroku bude potřeba aktivovat některý z kanálů přímého bankovnictví. Zadat trvalý příkaz můžete také přímo na pobočce banky, což ovšem bývá značně dražší.

Pro zřízení běžného účtu vyžadují banky vaši osobní návštěvu na pobočce. Mají k tomu pochopitelně dobré důvody. Nejen, že od vás potřebují podepsat celou řadu dokumentů (smlouva o běžném účtu, smlouva ke kanálům přímého bankovnictví, žádost o vydání platební karty aj.), ale získají od vás také podpisový vzor. Rozhodně si s sebou vezměte také doklad k ověření vaší totožnosti.

Výhodné je domluvit si schůzku předem, abyste u přepážky nestrávili mnoho času čekáním ve frontě. Při domluvě schůzky vám banka většinou vyjde vstříc. Jen málo bank je ochotno se s vámi setkat mimo zdi pobočky, ale jsou i takové - např. Citibank, která za vámi vyšle svého zástupce, kam si budete přát.

V momentě, kdy budete mít přístup k novému účtu (nastavené trvalé příkazy a přístup k účtu přes některý z kanálů přímého bankovnictví), je možné bez problémů zrušit účet starý. Většina bank zde vyžaduje vaši přítomnost na pobočce, některé z nich přímo na té, kde byl účet založen (Raiffeisen bank). Proto pokud jste se přestěhovali daleko od vaší mateřské banky, převeďte si učet na některou z poboček v místě vašeho stávajícího bydliště a účet zrušte zde.

Banka Poplatek ze zrušení účtu Polatek za zrušení trv. příkazů, inkasa v rámci zrušení účtu Zrušení účtu na pobočce banky Možnost zrušení účtu písemně
Citibank zdarma 40 Kč ano, na jakékoli ano s podpisem dle vzoru
Česká spořitelna 300 Kč zdarma*** ano, na jakékoli ano s podpisem dle vzoru
ČSOB 200 Kč/250 Kč* zdarma*** ano, na pobočce, kde je veden ano s podpisem dle vzoru
eBanka 200 Kč zdarma*** ano, na pobočce, kde je veden ano s notářsky ověřeným podpisem
GE Capital Bank 200 Kč 30 Kč na pobočce / 0 Kč kanálem přímého bankovnictví ano, na pobočce, kde je veden ano s podpisem dle vzoru
HVB bank 400 Kč 50 Kč na pobočce / 0  Kč kanálem přímého bankovnictví ano, na jakékoli ano s podpisem dle vzoru
Komerční banka zdarma 30 Kč na pobočce / 20 Kč kanálem přímého bankovnictví ano, na pobočce, kde je veden ne
Poštovní spořitelna 200 Kč zdarma*** ano, na jakékoli ano s podpisem dle vzoru
Raiffeisen bank 300 Kč + 100 Kč za každý kanál přímého bankovnictví** 30 Kč ano, na pobočce, kde je veden ne
Volksbank 250 Kč 30 Kč ano, na jakékoli ano s podpisem dle vzoru

Pozn.: *) Konto Plus
**) pokud nejsou rušeny v rámci balíčku služeb
***) zahrnuto v poplatku za zrušení účtu
Zdroj: banky

Existují i banky, které zruší váš účet na písemnou žádost, pokud je podepsána dle podpisového vzoru (ČSOB, GE Capital bank, HVB Bank). I zde je však nutné vrátit bance platební nástroje získané k účtu – platební kartu, PIN kalkulátor.

Samotné zrušení účtu může nastat i do druhého dne, avšak v tomto případě byste nesměli vlastnit již zmiňovanou platební kartu nebo šeky a hlavně na účtu nesmíte mít záporný zůstatek.

Využíváte-li některý z těchto platebních nástrojů, banky si vymezují zrušit účet až po určité době. Většinou se jedná o  40 - 45 dní, kdy banka čeká na platby, které mohou být nárokovány obchodníky, pokud jste k úhradě nákupu či služeb použili kartu či šek. Po uplynutí této ochranné doby je účet s konečnou platností zrušen. Od poplatků za vedení účtu nejste osvobozeni i přesto, že na účtu nebude provedena ani jedna transakce. Jsou vám tedy účtovány až do zrušení účtu (HVB bank má výpovědní lhůtu pro platební kartu 3 měsíce).

Zrušení účtu není zdarma, ačkoli existují i výjimky (Citibank, Komerční banka). Banky si za ztrátu klienta účtují poplatky od 100 Kč do 400 Kč. Dále pak zpoplatňují i zrušení trvalých příkazů či povoleného inkasa - tyto částky také nejsou zanedbatelné. V průměru se jedná o 30 Kč za příkaz či inkaso. Pokud je na účtu nastaveno třeba 5 nebo více příkazů, souhrnný poplatek rozhodně nelze hodit za hlavu. 

Tak tedy zrušit, či nezrušit? Složitost celého procesu a náklady na něj vynaložené je opravdu nutné zvážit. Mohou narůst do stovek korun. Přínosem však může být komplexnost a mnohem větší cenová přívětivost služeb vašeho nového bankovního účtu, která vám náklady na zrušení účtu může vynahradit již za pár týdnů či měsíců.

Rušili jste běžný účet a zakládali si nový? Podělte se s námi o své zkušenosti. Těšíme se na vaše názory a připomínky.

reklama

Autor:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Nepřipravujeme děti na život, ony už jej žijí, tvrdí zakladatel školky Bambíno

Tomáš Trnka, zakladatel školky a jeslí Bambíno

Do vzdělávacího sektoru přišel ze zcela jiného oboru. Ještě nedávno Tomáš Trnka pracoval v developerské firmě. Prvotní...

Další z rubriky

Nejlepší finanční produkty roku: má je Air Bank, UCB i velké banky

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Nejlepší...

Banky mají nového konkurenta. Hello bank láká na úročení peněz na účtu

Značka Hello bank! již působí ve Francii, Itálii, Belgii, Rakousku a dalších...

V Česku začala fungovat nová banka. Má obchodní název „Hello bank! by Cetelem“ a svou nabídkou chce konkurovat ostatním...

Analýza deseti bank: co už umí mobilní bankovnictví a co má úspěch

Ilustrační snímek

Mobilní bankovnictví ušlo za šest let kus cesty. Pro řadu Čechů se stalo běžnou součástí života. S chytrými telefony...

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Rozbřesk: Kdy Česko hospodářsky překoná Itálii?

Kurzy.cz Ekonomika Evropské unie zažívá dobré časy, nad všemi zeměmi ale nesvítí slunce stejně jasně. Nemocným článkem Evropy je...

Najdete na iDNES.cz