Bankomat, peníze, karta - Bankomat, peníze - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Vyplatí se vybírat hotovost kartou v zahraničí?

  • 27
Statistiky hovoří o tom, že nejčastěji na svých cestách po hotových penězích používáme platební karty. Vyplatí se ovšem použít bankomat k výběru hotovosti v zahraničí? Kolik nás tato transakce může stát?

Čas dovolených se kvapem blíží a ač nám počasí prozatím neukazuje svou přívětivou tvář, kalendář se přesto nemýlí. Každoroční dovolenkový kolotoč se pomalu, ale jistě roztáčí, na poslední chvíli ještě sháníme či už jsme vybrali svou vysněnou dovolenou. Teď však zbývá ještě vyřešit v jaké podobě vzít s sebou peníze na cestu. Vyplatí se mít hotovost, cestovní šeky, nebo platební kartu?

Opatrnost je vždy nutná. Ať už jedeme kamkoliv, jistě se hodí na zahraniční cestu zauvažovat o co možná nejvhodnější kombinaci hotovosti a jiných platebních prostředků. Nemůže uškodit část finančních prostředků mít s sebou v příslušné cizí měně hotově a další část pro zlepšení pocitu bezpečnosti a rozložení případného rizika ztráty veškeré hotovosti mít při sobě v podobě cestovních šeků, či platební karty.

Dnes už rozhodně není velký problém si hotovost v zahraničí vybrat, mnohdy jsme k užití platební karty právě tímto způsobem donuceni nepříjemnými okolnostmi (např. je-li nám hotovost odcizena). Nicméně vzhledem k nákladům, o něž bude náš výběr navýšen, je lépe výběr platební kartou v zahraničí uskutečňovat výjimečně a brát možnost výběru v cizině spíše jako rezervu, nebo jakýsi doplněk. A samozřejmě pokud to je možné, kartou raději přímo platit.

Co se týče poplatků za výběr z bankomatu v zahraničí, existuje poměrně značný rozdíl mezi debetními a kreditními kartami - stejně jako při výběrech z bankomatů na území ČR bývá výběr kreditkou dražší, což je více než vhodné zohlednit (např. zatímco v ČSOB je výběr hotovosti z bankomatu v zahraničí debetní kartou zpoplatněn ve výši 80 Kč + 0,5 % vybírané částky, u karty kreditní je to již 80 Kč + 1,5 %).

Stejně tak můžete v případě nouze využít služby Cash Advance - tedy výběru hotovosti kartou na přepážce banky či směnárny. Tato možnost by však vzhledem k poplatkům měla být opravdu až na posledním místě (v ČSOB u debetní karty zaplatíte 180 Kč + 0,5 %, u kreditní 180 Kč 180 + 1,5 %). 

Kolik si účtují české banky 

Už jsme si zvykli, že banky po nás chtějí rozličné druhy poplatků, tudíž poplatek za výběr uskutečněný v bankomatu jiné banky a ještě k tomu v zahraničí nikoho nepřekvapí. Jeho existence je dána tzv. interchange fee, tedy poplatky, které si banky platí navzájem, a je s podivem, jak moc se od sebe poplatky jednotlivých bank mohou lišit (viz tabulka níže).

Výjimku pak tvoří Volksbank CZ se svou platební kartou Holiday Card. Hlavní předností Holiday karty je poplatek za výběr uskutečněný v  kteréhokoli bankomatu v zahraničí, tedy i mimo Volksbank, ve výši pouhých 29 Kč. Pokud se už rozhodnete v zahraničním bankomatu hotovost vybrat a důvod k tomu je jakýkoliv, měli byste mít na paměti, že tato transakce vás bude „něco stát“. Většina bank stanoví minimální výši vybíraného poplatku, jeho konečná hodnota pak závisí na částce, kterou z bankomatu skutečně v hotovosti vybereme.

Tab.: Přehled poplatků za výběr hotovosti debetní kartou z bankomatu v zahraničí

Banka Poplatek -  % z vybrané částky
Komerční banka 1 %, min. 100 Kč
GE Money Bank 0,5% + 100 Kč
Raiffeisenbank 1 %, min. 125 Kč
eBanka 1,5%, min. 140 Kč
BAWAG Bank 2,5%, min. 80 Kč
Volksbank 75 Kč + 0,5%
29 Kč *
ČSOB 80 Kč + 0,5%
5 Kč **
Oberbank AG 80 Kč + 0,5%
PPF Banka 80 Kč + 0,5%
Poštovní spořitelna 80 Kč + 0,5%
5 Kč **
WSPK 80 Kř + 0,5%
5 Kč ***
Citibank 100 Kč + 0,5%
Česká spořitelna 100 Kč + 0,5%
25 Kč + 0,5% ****
HVB Bank 100 Kč + 0,5%
Živnostenská banka 105 Kč + 0,5%

Pozn.
* platební karta Holiday Card, platí pro veškeré výběry v bankomatech v zahraničí
** bankomaty ČSOB v ČR a na Slovensku
*** bankomaty ČSOB a WSPK v ČR a na Slovensku
**** bankomaty Erste Group - Rakousko, Slovensko, Chorvatsko a Maďarsko

Zdroj: banky

Zahraniční transakce je přepočítávána kurzem asociace VISA či Mastercard z transaction currency do settlement currency VISA - USD, Mastercard - EUR. Z této settlement currency (USD či EUR) je přepočítávána kurzem deviza prodej banky (např. transakce v EUR účet veden v CZK) platným v den zpracování transakce. Pokud je uskutečněná transakce v zahraničí v měně vedeného účtu, pak nedochází ke konverzi.

Platební kartu, jak je všeobecně známo, lze užívat dvěma základními způsoby – první je výběr hotovosti v bankomatech, druhým pak možnost úhrady za zboží a služby přímo u obchodníka, který naši kartu akceptuje. Více než Češi však platebními kartami platí lidé v západní Evropě. Jedná se přitom o poplatkově mnohem zajímavější variantu, neboť platba kartou u obchodníka zpravidla  zpoplatňována bankami není - na rozdíl od již zmiňovaných, výběrů z bankomatu (v tuzemsku i v zahraničí).

Jistě v okamžiku našeho odjezdu na dovolenou nepředpokládáme, že budeme během naší cesty okradeni o finanční, či jiné prostředky. Jelikož však takovou situaci nemůže nikdo s určitostí předem vyloučit, je lépe se předem „pojistit“. Finance (hotovost, platební karty, příp. cestovní šeky - o těch se více dočtete zde) je proto vhodné rozdělit a nenechávat, ani nepřenášet na jediném místě.  Pochopitelně rozhodnutí vybrat peníze z bankomatu nemusí padnout až „díky“ krádeži, stačí daleko prozaičtější důvod, jakým může být i pouhé překročení předem stanoveného cestovního rozpočtu.

Nespornou výhodou kombinace platebních prostředků je to, že se navzájem vhodně doplňují a dokáží vytvořit dostatečnou finanční rezervu na našich cestách. Rovněž většina bank nabízí u platebních karet možnost sjednání cestovního připojištění, tudíž odpadá i tradiční „obíhání“ úřadů, bank a pojišťoven na poslední chvíli před odjezdem na dovolenou.

Rozhodně je lépe připravit se na všechny možné scénáře, které mohou v zahraničí nastat. Jednou z cest, jak to udělat, je vzít si s sebou právě platební kartu, a tudíž mít možnost jejího bezprostředního užití. Ušetří nám nejen nervy, ale i spoustu případného dalšího vyřizování a shánění finančních prostředků, možná i na zpáteční cestu. Nezapomínejte ani na možnost předem si ověřit na internetových stránkách společnosti Visa a MasterCard, zda a kde se v okolí místa, kde svou dovolenou strávíme nachází bankomat.

popisekENCYKLOPEDIE PLATEBNÍCH KARET
Jak fungují platební karty?

Kombinujete v zahraničí platební prostředky, nebo dáváte přednost hotovosti?  Těšíme se na vaše názory.