Vyplatí se vybírat hotovost v zahraničí?

Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, jistě se hodí na zahraniční cestu zauvažovat o co možná nejvhodnější kombinaci hotovosti a jiných platebních prostředků. Nemůže uškodit část finančních prostředků mít s sebou v příslušné cizí měně hotově a další část pro zlepšení pocitu bezpečnosti a rozložení případného rizika ztráty veškeré hotovosti mít při sobě v podobě cestovních šeků, či platební karty.

Dnes už rozhodně není velký problém si hotovost v zahraničí vybrat, mnohdy jsme k užití platební karty právě tímto způsobem donuceni nepříjemnými okolnostmi (např. je-li nám hotovost odcizena). Nicméně vzhledem k nákladům, o něž bude náš výběr navýšen, je lépe výběr platební kartou v zahraničí uskutečňovat výjimečně a brát možnost výběru v cizině spíše jako rezervu, nebo jakýsi doplněk. A samozřejmě pokud to je možné, kartou raději přímo platit.

Co se týče poplatků za výběr z bankomatu v zahraničí, existuje poměrně značný rozdíl mezi debetními a kreditními kartami - stejně jako při výběrech z bankomatů na území ČR bývá výběr kreditkou dražší, což je více než vhodné zohlednit. Stejně tak můžete v případě nouze využít služby Cash Advance - tedy výběru hotovosti kartou na přepážce banky či směnárny. Tato možnost by však vzhledem k poplatkům měla být opravdu až na posledním místě. 

Kolik si účtují české banky 

Už jsme si zvykli, že banky po nás chtějí rozličné druhy poplatků, tudíž poplatek za výběr uskutečněný v bankomatu jiné banky a ještě k tomu v zahraničí nikoho nepřekvapí. Jeho existence je dána tzv. interchange fee, tedy poplatky, které si banky platí navzájem, a je s podivem, jak moc se od sebe poplatky jednotlivých bank mohou lišit.

Výjimku tvoří Volksbank CZ se svou platební kartou Holiday Card. Hlavní předností Holiday karty je poplatek za výběr uskutečněný v  kteréhokoli bankomatu v zahraničí, tedy i mimo Volksbank, ve výši pouhých 29 Kč. Pokud se už rozhodnete v zahraničním bankomatu hotovost vybrat a důvod k tomu je jakýkoliv, měli byste mít na paměti, že tato transakce vás bude „něco stát“. Většina bank stanoví minimální výši vybíraného poplatku, jeho konečná hodnota pak závisí na částce, kterou z bankomatu skutečně v hotovosti vybereme.

Tab.: Přehled poplatků za výběr hotovosti debetní kartou z bankomatu v zahraničí

Banka Poplatek -  % z vybrané částky
Komerční banka 1 %, min. 100 Kč
GE Money Bank 0,5% + 100 Kč
Raiffeisenbank 1 %, min. 125 Kč
eBanka 1,5%, min. 140 Kč
BAWAG Bank 2,5%, min. 80 Kč
Volksbank 75 Kč + 0,5%
29 Kč *
ČSOB 80 Kč + 0,5%
5 Kč **
Oberbank AG 80 Kč + 0,5%
PPF Banka 80 Kč + 0,5%
Poštovní spořitelna 80 Kč + 0,5%
5 Kč **
WSPK 80 Kř + 0,5%
5 Kč ***
Citibank 100 Kč + 0,5%
Česká spořitelna 100 Kč + 0,5%
25 Kč + 0,5% ****
HVB Bank 100 Kč + 0,5%
Živnostenská banka 105 Kč + 0,5%

Pozn.
* platební karta Holiday Card, platí pro veškeré výběry v bankomatech v zahraničí
** bankomaty ČSOB v ČR a na Slovensku
*** bankomaty ČSOB a WSPK v ČR a na Slovensku
**** bankomaty Erste Group - Rakousko, Slovensko, Chorvatsko a Maďarsko

Zdroj: banky, k 30.6.2006

Zahraniční transakce je přepočítávána kurzem asociace VISA či Mastercard z transaction currency do settlement currency VISA - USD, Mastercard - EUR. Z této settlement currency (USD či EUR) je přepočítávána kurzem deviza prodej banky (např. transakce v EUR účet veden v CZK) platným v den zpracování transakce. Pokud je uskutečněná transakce v zahraničí v měně vedeného účtu, pak nedochází ke konverzi.

Platební kartu, jak je všeobecně známo, lze užívat dvěma základními způsoby – první je výběr hotovosti v bankomatech, druhým pak možnost úhrady za zboží a služby přímo u obchodníka, který naši kartu akceptuje. Více než Češi však platebními kartami platí lidé v západní Evropě. Jedná se přitom o poplatkově mnohem zajímavější variantu, neboť platba kartou u obchodníka zpravidla  zpoplatňována bankami není - na rozdíl od již zmiňovaných, výběrů z bankomatu (v tuzemsku i v zahraničí).