Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpomoc státu rodinám u porodného zdaleka nekončí

aktualizováno 
200 000 korun za osmnáct let života dítěte, přibližně tolik peněz dostane každá rodina s dětmi od státu v podobě některých dávek statní sociální podpory a úspory na daních. Jaké dávky to jsou? Každé rodině náleží porodné a příspěvek na dítě, pokud to rodinná situace vyžaduje také zaopatřovací příspěvek nebo pěstounské dávky. Rodiny s nízkými příjmy mohou dostávat navíc například také o přídavky na děti či sociální příplatek nebo příspěvek na bydlení a dopravu. O všechny dávky je potřeba žádat na okresních úřadech.

Porodné

Mezi dávky, které dostává po splnění stanovených podmínek každá rodina s dětmi, patří porodné. Náleží matce dítěte, případně jejímu manželovi, pokud žena zemřela. Je určeno také ženě, která převzala dítě mladší jednoho roku do péče nahrazující péči rodičů. Výše porodného závisí na počtu dětí, nárok na ně může žadatel uplatnit již od 16 let věku. Zpětně je možné porodné uplatňovat do jednoho roku od narození dítěte.

Jaké je porodné:

1 dítě 8450

2 děti 20 280

3 děti 50 700

Myslíte, že se dá pořídit za porodné výbava pro miminko?

Oslovili jsme Alenu Zárybnickou, moderátorku ČT

 Já myslím, že ano. Hodně záleží na tom, jak moc si rodiče na výbavičce zakládají. Pokud se spokojí i s děděnými věcmi a jen některé kupují nové, pak jim 8450 korun na základní věci pro miminko určitě stačí. 

4 děti 67 600

5 dětí 84 500

Pramen: MPSV

Peněžitá pomoc v mateřství

Vedle porodného dostává každá maminka, která pečuje o dítě také peněžitou pomoc v mateřství, takzvanou "mateřskou". Ta se stanovuje jako 69 procent z průměrného denního příjmu ve čtvrtletí, předcházejícímu odchodu na mateřskou dovolenou. Maximální denní dávka mateřské je 419 korun, mohou s ní počítat ženy s měsíčním příjmem vyšším než 21 000 korun hrubého.  Peněžitá pomoc v mateřství se poskytuje maximálně po dobu 28 týdnů, popřípadě 37 týdnů u žen, které porodily více dětí anebo jsou osamělé.  

Rodičovský příspěvek

Je určen rodičům, kteří celodenně pečují o dítě do 4 let věku nebo o dítě dlouhodobě zdravotně postižené do 7 let. Měsíčně rodiče dostávají 2552 koruny. Navíc si rodiče mohou, aniž přijdou o rodičovský příspěvek, měsíčně přivydělat ještě 3480 korun čistého. Bez ztráty nároku na dávku mohou po dobu pěti dnů v měsíci svěřit také dítě na hlídání mateřské škole či jeslím. Rodiče-podnikatelé dostávají rodičovský příspěvek zálohově a po uplynutí kalendářního roku je zúčtován podle skutečně dosaženého příjmu.   Zpětný nárok na příspěvek je možné uplatnit do tří let od jeho vzniku.

Zaopatřovací příspěvek

Dávka je určena k zabezpečení rodiny vojáka základní nebo náhradní vojenské služby, civilní služby nebo vojenského cvičení. Na tento příspěvek má nárok nezaopatřené dítě vojáka a také manželka vojáka, pokud pečuje o dítě do čtyř let, popřípadě do sedmi let, jde-li o dítě dlouhodobě zdravotně postižené. Jeho výše se pohybuje od 1133 korun do 1642 korun podle věku nezaopatřeného člena rodiny. Zpětný nárok na příspěvek je možné uplatnit do tří let od vzniku na něj.

Připadá vám výše jednotlivých dávek dostatečná? Narazili jste při nárokování některé z nich na nějaký pozoruhodný problém? Podělte se s námi o svůj názor či zkušenost.

Soutěžní hry z vás, až na výjimky, milionáře neudělají. Zkuste se proto na čas řídit radami ze seriálu 50 rad, jak dobře hospodařit s penězi. Výsledek se jistě dostaví!
DALŠÍ DÍLY NALEZNETE ZDE.

 

Autor:


Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...Ekonomka Lipovská: Délku pracovní doby a výši mezd by měl určit trh

Hana Lipovská je autorkou knihy „Kdo chce naše peníze? - Ekonomie bez politické...

Průměrná mzda v Česku roste, ve 2. čtvrtletí se vyhoupla na 31 851 korun. Platy ve veřejném sektoru však stoupají...

Krize na trhu práce z nás dělá lepší zaměstnavatele, říká manažerka GSK

Pavla Bučilová

Farmaceutická firma GSK se v Česku chlubí několika oceněními. Je odpovědnou firmou, loňským zaměstnavatelem roku a...

Planeta nám za méně vyhozených bot poděkuje, zamítl prodejce reklamaci

Ilustrační snímek

Nové boty se mu začaly párat už po třech měsících, reklamaci však prodávající neuznal. Možná má nějakou anomálii prstů...

Další z rubriky

Kvíz: Víte, jak je to s předkupním právem u nemovitosti?

Ilustrační snímek

Od 1. ledna letošního roku vstoupilo v platnost nové znění předkupního práva. Spoluvlastníkům v rodině přináší výhody,...

KOMENTÁŘ: Uplynulo deset let od krize, připravme se na tu příští

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Každá krize přináší finanční pády i nové investiční příležitosti. Krize před deseti lety, která vyvrcholila pádem banky...

Pět metod, jak správně využít autosugesci ve svůj prospěch

Ilustrační snímek

Autosugesce není ničím mimořádným ani složitým. Ať už si to uvědomujete nebo ne, velmi pravděpodobně ji využíváte po...

ČNB tento týden dovrší hattrick, nahoru půjdou i dolarové sazby (Týdenní zpráva ...

ČNB tento týden dovrší hattrick, nahoru půjdou i dolarové sazby (Týdenní zpráva ...

Kurzy.cz Investiční služby Komerční banky, aktuální tržní data, analýzy a komentáře.Najdete na iDNES.cz