Vypořádejte se s vedrem

HORKO V PRÁCI UBÍJÍ. I proti své vůli ztrácíte tempo. Nedovolte parným letním dnům, aby vás udolaly. Nejen klimatizace vám pomůže pracovní výkon udržet.
Kvalitní práci v zaměstnání můžete odvést, jen když se cítíte dobře. V teplých dnech nesmíte zapomínat na dostatečný přísun tekutin, a pokud můžete, udělejte si více kratších přestávek.
Denně byste měli vypít tři až čtyři litry tekutin, káva se nepočítá. Je lepší jíst jen lehká jídla, častěji a v menším množství než velké porce dvakrát za den.

Klimatizace: z výhně do ledničky


Někteří si pracoviště bez klimatizace nedokážou představit, jiní vypočítávají její zápory. "V horkých dnech se v klimatizovaných prostorách pracuje mnohem příjemněji. Klimatizaci je však nutné používat správně," říká Josef Mandík, bezpečnostní technik ze společnosti Barrandov Studio.

Doporučený rozdíl mezi vnitřní a vnější teplotou by neměl nepřekročit 4 °C. Nastavit klimatizaci na 22 °C, když je venku 35 °C, není rozumné. Při používání klimatizace se musí dbát na čistotu filtrů a filtračních médií a také na jejich pravidelnou údržbu. Ke snížení teploty v místnosti přispějí i žaluzie nebo větráky.

Hodně pijte

NENECHTE SI UJÍT
burza
Akcie i dluhopisy se hlásí o pozornost
Na rozdíl od dubna, se v květnu podobný scénář naštěstí neopakoval a všechny hlavní indexy skončily v kladných hodnotách.

Dokumenty (c)profimedia.cz/corbis
Pro české lékaře v Británii zatím pšenka nekvete
Český tisk je plný inzerátů nabízejících práci lékařů ve Velké Británii. Tato možnost však minimálně v případě praktických lékařů není zcela jasná. Co je příčinou ?

kemp
I kempování může být pohodlné
Vybrat si to správné turistické vybavení není jednoduché. Nabídka zboží v obchodech je veliká, jak se v ní nejlépe orientovat?

"Pokud zaměstnanci ztratí při práci více než 1,25 litru tekutin, musí jim zaměstnavatel poskytnout bezplatně ochranné nápoje, které zajistí dostatečnou hydrataci organismu, doplní chybějící minerální látky a zmírní účinky tepla," říká doktor Miroslav Slavík z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Nápoje musí být zdravotně nezávadné. Důležitá je i vhodná teplota. Obsah cukru v nápoji nesmí překročit 6,5 procenta, obsah alkoholu 0,1 procenta. Nápoje musí mít zaměstnanci k dispozici přímo na pracovišti nebo v jeho blízkosti.

Odpočívejte krátce a častěji

Nejen náhrada ztracených tekutin, ale i úprava práce a odpočinku přispějí k lepší koncentraci a pracovní pohodě. Pokud jsou na pracovišti dlouhodobě vyšší teploty, může dojít k přehřátí organismu, které se projevuje bolestmi hlavy, dezorientací a křečemi. V krajním případě může dokonce vést až k selhání srdce.

V extrémních vedrech by měl zaměstnavatel zajistit více přestávek. Může také posunout začátek či konec pracovní doby nebo pracovní dobu zkrátit.

V kanceláři nebo v lomu

Teplotní limity na pracovišti jsou u různých prací odlišné a stanovují se podle energetického výdeje. Čím je práce fyzicky náročnější, tím je optimální teplota pracovního prostředí nižší.

V kanceláři lze běžnou práci vykonávat ještě při teplotě 28 °C. Při fyzicky náročné práci, jakou mají dělníci v lomech, foukači skla, řidiči autobusů a tramvají nebo ti, kdo pracují v zemědělství, je běžně přípustná teplota o dva stupně nižší. Při vyšší tepelné zátěži musí zaměstnavatel upravit pracovní podmínky vhodným způsobem.

Dostáváte od zaměstnavatele v létě nápoje zdarma?

  • Nedostáváme nic 62 %
  • Nápoje zdarma máme celý rok 32 %
  • Ne, ale lze je výhodně koupit 1 %
  • V létě ano 5 %

Hlasovalo 335 lidí
Zdroj: www.prace.cz

Někteří manažeři vydělávají 300 tisíc korun měsíčně i více. A peníze investují mimo jiné do svého vzhledu, odpočinku, zálib a sportu. Utrácejí čeští šéfové statisíce za luxus? Více ZDE.