Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výpověď od zaměstnavatele nemusí být důvodem k panice

aktualizováno 
Ekonomové předpovídají v tomto roce nárůst nezaměstnanosti. Vyvarujte se chyb, kterých se v panice a strachu ze ztráty místa můžete dopustit. Pokud patříte mezi schopné zaměstnance, firma nebude mít důvod se vás zbavovat.
Obavy ze ztráty zaměstnání dnes pociťují mnozí z nás.

Obavy ze ztráty zaměstnání dnes pociťují mnozí z nás. | foto: Profimedia.cz

Některé podniky už pod stromeček nadělily výpovědi a podle odborníků se letos bude situace zhoršovat. To, že zavládly obavy ze ztráty zaměstnání, potvrzuje i Jiří Halbrštát, marketingový manažer personální agentury Manpower. "V poslední době jsme zaznamenali velký útlum fluktuace zaměstnanců. Mají strach, že pokud dojde k propouštění, stanou se kvůli zkušební době těmi, kdo opustí firmu jako první." Ne všichni však reagují rozumně.

Ptejte se, co bude

Paniku často vyvolá i zaměstnavatel, který o svých plánech neinformuje.

"Zaměstnanci by měli mít vždy dostatek informací o situaci i chystaných změnách. Pokud zaměstnavatel mlží, stává se, že ze strachu odcházejí i zaměstnanci, kteří byli důležití a o jejichž propuštění se neuvažovalo," říká Klára Valentová, specialistka na pracovní právo advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

K tomu Jiří Halbrštát dodává: "Většinou firmu opouštějí ti nejschopnější, protože jinou práci snadno najdou."

Tipy a dotazy

Pokud máte problém v zaměstnání napište na dagmar.langova@mfdnes.cz

Není to však jediný problém: mezi neinformovanými zaměstnanci dochází k intrikám, pomluvám, podrazům a poklesu morálky.

Marek Sebastian Coutierre, lektor manažerského vzdělávání CMC Graduate School of Business Čelákovice, proto radí: "Doporučuji jít za nadřízeným, promluvit si s ním otevřeně o svém pocitu ve smyslu ‚šíří se tu zákulisní informace o výpovědích; jsem tu, protože mi na mé práci záleží, nevím, jestli se bude týkat i mě‘."

Nedělejte chyby

"Je hodně individuální, jak kdo pod stresem zareaguje. Někdo začne pracovat s větším nasazením, ale najdou se i lidé, kteří mají pocit, že si zaslouží, aby jim firma za situaci, do které se dostali, ‚zaplatila‘ a v extrémních případech jsou schopni i krást," dodává Tamara Čermáková, konzultantka personálně poradenské společnosti Synergie.

Podle psycholožky Zdenky Židkové také rádi volíme útěk do nemoci. Nicméně tím, že si necháte vystavit neschopenku a dalšího půl roku strávíte na nemocenské, nic nevyřešíte. Problém jen oddálíte. Navíc při hledání dalšího místa ztratíte body.

"Ti, kdo reagují na výpověď pracovní neschopností, jsou obvykle lidé, kteří nejsou k firmě loajální, nejsou schopní pro svou práci něco obětovat, odcházejí už pět minut před koncem pracovní doby," mluví o svých zkušenostech inženýr Halbrštát. Tito lidé se vystavují i riziku, že jim zaměstnavatel například v budoucnu nenabídne jinou práci nebo nebude chtít poskytnout kladné reference pro hledání nového místa.

Spoléhejte sami na sebe

Velkou chybou bývá i "falešná kolegialita". Tedy vyhledávání výhodných známostí s tím, že vás ochrání a díky jejich pomoci si místo udržíte. Hrozí, že ten silnější vás při sebemenším problému potopí.

"Člověk se hlavně nesmí bát. Taková nepříjemná zkušenost může vést k tomu, že se váš život zlepší. Naučíte se spoléhat sami na sebe, začnete dělat něco jiného, co vás bude ještě více bavit," radí psycholožka Židková.

Rovněž lektor Coutierre považuje zákulisní intriky za krátkozraké. "Jediné, čeho tímto krokem dosáhnete, je nanejvýš krátké oddálení nevyhnutelného. Navíc vás tyto kroky mohou v budoucnu poškodit při hledání místa nového. Na řešení odchodu, či neodchodu z firmy ve chvíli, kdy se rozdávají výpovědi, bývá většinou pozdě," dodává.

Jeho radou je prevence: stát si pevně za svou prací, umět si obhájit svůj přínos společnosti a podílet se na jejím dění. A to vše nejen v době, kdy po firmě chodí strašák propouštění.

Neplatí, že v první vlně jsou propouštěni služebně mladší. Nejdříve většinou odcházejí najatí cizinci. Pak se firmy především loučí s těmi, kteří podávají menší výkon než ostatní.

Podle Jiřího Halbrštáta se firmy pro ty, kteří se osvědčili, snaží dočasně najít uplatnění v rámci podniku, třeba na nižších pozicích. "Všichni vědí, že finanční krize bude trvat jen nějakou dobu a že třeba za rok budou ty lidi potřebovat zpátky," vysvětluje.

Autoři: ,


Nejčtenější

Rodiny začínají počítat jinak. Podívejte se, na co Čechům schází peníze

Ilustrační snímek

Finanční situace českých domácností se vylepšuje. Jako dobrou ji vnímají čtyři pětiny rodin. Přesto osmdesát procent...

Jak poznat, komu se nedá věřit. Šest signálů snížené důvěryhodnosti

Ilustrační snímek

Nejspíš se vám už někdy stalo, že jste někomu věřili, ale pak se ukázalo, že jde o člověka, který myslí jen na sebe....První obchodní počin byl fiaskem, dnes jeho firma funguje už 26 let

Mít vlastní obchod byl vždycky jeho sen.

Jeho otec byl vášnivý zahradník. Zdeněk Adam mu musel od malička pomáhat a nenáviděl to. Přesto se dnes zahradničením...

Propustit zaměstnance je v Česku dost obtížné a drahé, říká studie

Ilustrační snímek

V České republice jsou pravidla pro propuštění zaměstnance jedna z nejpřísnějších v Evropě. Je nemožné se rozloučit se...

Neúčelová hypotéka na cokoli je levnější než běžný spotřebitelský úvěr

Ilustrační snímek

Začátkem října vstoupí v platnost další opatření ČNB, které mnoha domácnostem zabrání sjednat si hypotéku kvůli...

Další z rubriky

Bojíte se vyhoření? Na restart funguje lék zvaný sabbatical

Ilustrační snímek

Někdy to chce vyčistit si od přílišné práce hlavu. Zkrátka bouchnout na pár týdnů či měsíců v práci dveřmi a prchnout z...

Spát v práci? Proč ne, zvyšuje to produktivitu, říkají odborníci

Ilustrační snímek

V době minimální nezaměstnanosti lákají firmy nové kolegy na zajímavé benefity. Jedním z nich může být možnost spánku...

Pět kroků ke změně: kouč radí, jak začít uskutečňovat cíle

Ilustrační snímek

Změna je život, říká se. Ve skutečnosti je změna velkým náporem na mozek, který dává přednost stabilitě a co nejmenšímu...

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Musk dále upřesňuje. Poradci pro privatizaci Tesly budou Goldmani a Silver Lake....

Kurzy.cz Zakladatel a šéf automobilky Tesla Elon Musk dnes upřesnil otázky kolem financování jeho avizovaného plánu na převzetí ...

Najdete na iDNES.cz