Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vyřešte pojištění úrazu

  8:31aktualizováno  8:31
Prostě se vždycky dohodnou. Ideální manželé. Finanční věci Walterovi vždy řeší spolu a mají na ně i podobný názor. Vědí třeba, že by nikdy nejeli na dovolenou na dluh a že kreditní kartu, která nečekaně přijde poštou, mají rozstřihnout a spořádaně vhodit do koše na plasty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

"Nechceme zbytečná lákadla v podobě peněz, které bychom mohli použít a pak museli splácet," říká Petra Walterová a podle tónu hlasu se zdá, že doopravdy nelituje toho, že si neužije nákupních orgií. Za půjčené peníze by ji to ani nebavilo.

Walterovi bydlí v domě s Alešovými rodiči, ale hospodaří odděleně. Na společné výdaje, třeba elektřinu nebo uhlí, mají krabičku, kam každý měsíc ukládají peníze, ale jinak jsou nezávislí. Běžně to funguje tak, že Petra vybere ze svého účtu peníze, a když jí dojdou, žijí z toho, co přijde na konto Aleše. Ten má nastavených několik trvalých příkazů, a když potřebuje zaplatit jednorázově třeba telefon, udělá to přes bankomat. Nemají totiž doma internet a v práci takové věci nechce Aleš zařizovat.

Po prozkoumání finančních produktů, které v rodině jsou, hlásí poradkyně Miriam Hanáková: "Aktuálně moc neušetříme. Spíš jde o dobré nastavení a o to, aby, až splatí půjčky, začali Walterovi využívat státní podporu."

Mají účet navíc, kvůli úvěru

V rodině jsou tři účty. Ten jeden navíc je kvůli spotřebitelskému úvěru. Půjčili si u GE Money na auto, ale museli si tam otevřít i nový účet. Každý měsíc na něj pošlou splátku a ta vzápětí odejde na účet úvěrový. Jen za to zaplatí 79 korun.

"Původně jsem chtěl o peníze požádat u své banky, ale tam mě zklamali: pracovník se tvářil, že nám úvěr rádi poskytnou, ale jen když si u nich uzavřeme penzijní připojištění. Připadalo mi to jako vydírání, tak jsem se otočil a šel jinam," vzpomíná Aleš.

Až auto doplatí, mohli by uvažovat jen o jednom rodinném účtu, a levnějším. Vyplatila by se jim mBank. Jednorázové příkazy by zadali přes telefon a vybírat by mohli z bankomatu kterékoli banky. Tři výběry měsíčně jsou zdarma. Při jejich frekvenci plateb by na poplatcích dali jen 60 korun měsíčně, zatímco teď platí 157 korun. Až zařídí internet, měli by účet úplně zdarma.

Pojistky moc neřešili

Walterovi platí napůl s rodiči majetkové pojistky, v tom žádný zádrhel není. Ale pojištění sebe sama nemají ideálně nastavené. Aleš má investiční životní pojištění, platí 600 korun měsíčně. Koupil si ještě důchodové pojištění, a až mu bude 65 let, bude mít nárok na rentu 19 200 korun ročně. Byl to však spíš omyl – na smlouvu měl přispívat zaměstnavatel, což se nakonec nekonalo. Otázkou je, zda ho dále platit – renta nebude moc vysoká. Když však smlouvu vypoví, přijde o dost peněz, které tam už vložil. Východiskem by mohlo být pozastavení smlouvy, to ale záleží na dohodě s pojišťovnou.

Pojistku má ještě malá Adéla. "Nabídli mi ji hned v porodnici a já kývla," vzpomíná Petra. Na pojistku platí 580 korun měsíčně, a až bude dcera plnoletá, měla by na ní mít 100 000 korun. "Aby nepřišla zkrátka Nikola, spoříme jí na stavebním spoření. Ale vím, že tam není pojištěna," doplňuje Petra.

Na úrazové pojištění by se měli Walterovi podle finančního poradce Tomáše Kučery zaměřit. Důležité je, aby měl člověk z čeho žít a případně upravovat bydlení, když úraz zanechá vážné následky. "Tomu nejlépe odpovídají pojistky s progresivní pojistnou částkou. Když se stane maličkost, dostanete odškodné jen symbolické, z pojistné částky 500 000 třeba jen 2 procenta. Pokud však budou následky úrazu zlé, pojistnou částku zvýší na 2 500 000 korun a z ní vyplatí třeba 80 procent," vysvětluje Kučera. Protože pojišťovna neplatí za banální zlomeniny, není takové pojištění ani pekelně drahé. Pojistka z příkladu by vyšla na 120 korun měsíčně.

Expertka radí Walterovým

Rodina vydává peníze přiměřeně možnostem, manželé mají rozumný názor na zadlužení a dobře odlišují špatné a dobré dluhy.

Zvyšte si finanční rezervu
Na dostupném účtu máte uloženo jen asi 10 000 korun. Považovala bych za rozumné tuhle rezervu zvýšit. Nikdy nevíte, kdy se stane nějaká nepříjemnost, a třeba v případě dlouhodobé nemoci Aleše byste mohli mít problém. Takže doporučuji každý měsíc nechat na účtu o tisícovku víc. Rezerva by měla být alespoň 50 000, ale do toho můžete započíst i třicetitisícový kontokorent, který zatím správně nevyužíváte. Ten by skutečně měl sloužit až pro případ nouze.

Myslete na úrazové pojištění a na stáří
Úrazové pojištění má jen mladší dcera a i tam jde spíš o spoření. Doporučuji uzavřít si pojistku pro případ trvalých následků úrazu. Dětem i dospělým. V Česku mají často pojistku děti, a dospělí jako by zapomínali, že jsou to oni a jejich péče, na kterých jsou děti závislé. Uzavřete si i penzijní připojištění. Nemusíte na ně dávat moc, stačí každému stokoruna měsíčně. Dostanete k ní 50 korun státního příspěvku.

Využívejte lépe stavební spoření
Až zanedlouho splatíte půjčky, doporučuji peníze, které jste dosud spláceli, posílat na stavební spoření. Bude dobré založit si nové pro ty členy rodiny, kteří smlouvu zatím nemají. Po šesti letech byste tak mohli dát dohromady přes 400 000 korun, a to už je na plánované auto docela dostačující.

Autoři:Nejčtenější

Odeslal 30 tisíc na chybný účet. Už dva roky čeká na vrácení

Ilustrační snímek

Možná už se vám někdy stalo, že jste se spletli v čísle účtu, kam jste poslali peníze. Možná jste měli štěstí, že šlo o...

Nechceme programátory tady, my jim práci přivezeme, říká manažer ajťáků

Lukáš Zrzavý

Sehnat nové zaměstnance jim prý nečiní velký problém. V době, kdy je trh práce vyčerpán a většina firem marně pátrá po...PENÍZE 2038: Euro v Česku nebude a hotovost jen okrajově, míní experti

(Ilustrační snímek)

Když se řekne peníze, určitě si umíte spočítat, kolik jich máte, jak s nimi nakládáte a co pro vás znamenají. Ale...

Nežeň se, do důchodu času dost. Jak se vyhnout zklamání z nové práce

Ilustrační snímek

Nastupujete do prvního zaměstnání, těšíte se na kolegy, pracovní náplň a vhod přijdou i peníze pravidelně na účtu....

Podnikáte? Zabezpečte osobní údaje. Poradíme, jak na GDPR

Ilustrační snímek

Nejen podnikatelé jsou v panice. Stejně tak třeba party místních hasičů, kluby aktivních důchodců či útulky pro psy se...

Další z rubriky

Kvíz: Vyznáte se v hypotékách a v tom, co s nimi souvisí?

Ilustrační snímek

Podle dat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) žije v České republice ve vlastním bytě či domě 76 %...

Kvíz: Víte jak, kde a za kolik letos získat nový cestovní pas?

Ilustrační snímek

Cestování do zahraničí je dnes jednodušší, než bylo před lety. Stačí koupit letenku nebo sednout do auta, vlaku či...

Kvíz: Vyznáte se v reklamacích?

Ilustrační snímek

Asi všichni víme, že vadné zboží můžeme v záruční době reklamovat. Znáte však svá práva a povinnosti při uplatnění...

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Peníze mají být na jednom místě, říká Aleš Michl

Kurzy.cz Zdroj: ČRO Radiožurnál | 20.4.2018 | 17:06 | Pořad: Dvacítka Radiožurnálu Jan MOLÁČEK, moderátor -------------------- Z...

Najdete na iDNES.cz