Běžné navýšení za noční práci je 20 procent.

Běžné navýšení za noční práci je 20 procent. | foto: Getty Images

Výše odměny za práci v noci se liší podle typu

Jiné příplatky za noční práci dostanou lidé pracující u soukromníka, jiné státní zaměstnanci.

Zákon všem zajišťuje minimálně desetiprocentní navýšení hodinové mzdy, zaměstnavatel může dobrovolně nebo po dohodě s odbory přidat. Klidně i dvojnásobně.

Jak vysoký příplatek můžete dostat
Zdravotníci, vychovatelé a jiní zaměstnanci rozpočtových a příspěvkových organizací pracují za plat. K němu dostávají příplatek za noční práci ve výši 20 procent průměrného hodinového výdělku. Stejně jsou placeni i městští strážníci a vojáci z povolání.

Pracujete-li v soukromém sektoru, třeba jako noční hlídač, pak dostáváte mzdu. K ní vám zaměstnavatel za noční směnu musí vyplatit mzdu za noční práci ve výši 10 procent z vaší průměrné hodinové mzdy, nejméně 6 korun za hodinu. Soukromý zaměstnavatel se může v kolektivní smlouvě zavázat platit i víc. Běžné navýšení je na 20 procent.

Policisté a hasiči jsou odměňováni jinak
Hasiči a policisté jsou placeni podle zákona o služebním poměru. Jejich příjem se skládá z pevných složek a jedinou pohyblivou částkou je odměna za služební pohotovost, kam patří i noční práce. Vypočítává se ze součtu pevných složek (platového tarifu, osobního příplatku a zvláštního příplatku) a vychází z 35 procent hodinové sazby pevné odměny.

Co vám zaměstnavatel musí zajistit
Noční pracovníci by měli mít k dispozici přiměřené sociální služby, zejména možnost občerstvení. Tu vám může zaměstnavatel zajistit třeba prostřednictvím dotovaných stravenek. Dále zaměstnavatel musí poskytnout pracovníkovi, který pracuje v noci, lékařské vyšetření nejméně jednou ročně. Není povinností zaměstnance je hradit.

Mají ženy noční práci zakázanou?
Zákoník práce ženám práci v noci nezakazuje, a to ani těhotným nebo pečujícím o malé děti. Požádá-li však těhotná žena o zařazení na denní práci, musí jí zaměstnavatel vyhovět. Podá-li ale takovou žádost matka pečující o dítě mladší 15 let, zaměstnavatel jí nemá povinnost vyhovět. Bude-li však chtít kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu pracovní doby, musí jí zaměstnavatel vyjít vstříc, nebrání-li tomu závažné provozní důvody.

Mohou v noci pracovat mladiství?
Noční práce je mladistvým zaměstnancům zakázána, pokud nesouvisí s přípravou na povolání. Pak mohou mladiství starší 16 let pracovat v noci, ale jen jednu hodinu.

,