Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výše platu: neříkejte moc ani málo

aktualizováno 
Máte místo po úspěšném přijímacím řízení v kapse? Pak vás čeká ještě jednání o výši platu. Čtěte, jak vyjednávat, abyste dosáhli své mety snáz.
Nezmiňujte minimální částku, za kterou jste ochotni pracovat, na vyšší už byste se nedostali.

Nezmiňujte minimální částku, za kterou jste ochotni pracovat, na vyšší už byste se nedostali. | foto: Profimedia.cz

Nejprve si stanovte rozpětí požadované částky. "Než si řeknete o plat, je namístě si předem zjistit platové podmínky na obdobných pozicích, abyste - jak se říká - nepřestřelili," radí Daniela Hamplová z personální agentury Axial.

Jako zdroje informací je možné využít internetové pracovní servery nebo přímo firemní stránky dané společnosti, kde naleznete v mnoha případech pod nabídkou volných míst orientační rozpětí nástupního platu.

Projděte si také inzeráty v novinách, zeptejte se známých. Všechny tyto informace byste měli mít již před prvním pohovorem, aby vás nepřekvapil dotaz na představu o nástupním platu.

Stanovte si minimální částku, pod kterou nepůjdete
Přibližnou částku, od které je dobré se odrazit, už víte. To však nestačí. Zvažte také, zda je dostatečná na pokrytí vašich potřeb a jestli odpovídá vašim původním představám. Pokud se platová nabídka a vaše požadavky sejdou, je to dobré. Ale pokaždé se to nepovede. Raději si proto také předem stanovte minimální částku, pod kterou nejste ochotni jít.

A je dobré připravit si ještě třetí cifru, kterou vyjednávání začnete, tedy o něco vyšší než optimální částku. V ideálním případě by se měla shodovat s maximální částkou, již je ochoten zaplatit zaměstnavatel za danou pozici.

Zpočátku trochu nadsaďte
Rozpětí, v němž se chceme pohybovat, již máme vymezené. Jak však vyjednávat prakticky? "Důležité je vyrovnaně a sebejistě sdělit svoji představu ohodnocení," radí Natália Figuschová z personální agentury Nathan Peterson International. Nikdy neříkejte rozpětí, například že byste chtěli něco mezi 15 až 20 tisíci. Téměř jistě byste totiž skončili na 15 tisících, tedy na spodní hranici toho, zač jste ochotni pracovat.

Při vyjednávání využijte zkušeností z brigád
Začněte sumou o něco vyšší, než je optimum, které jste si stanovili. Personalisté se totiž takřka vždy u první vyřčené částky budou tvářit, že je to hrozně moc peněz. A budou se snažit jít dolů. Vaším cílem by mělo být dostat se na optimum. Abyste ho dosáhli, připravte si pádné argumenty, jak tento svůj požadavek zdůvodníte, proč by vám měl zaměstnavatel dávat právě takovou mzdu.

Díky řadě krátkodobých pracovních zkušeností mají absolventi všeobecný přehled a zpravidla velmi dobře vědí, jak se u budoucího zaměstnavatele prezentovat.

"Přibližnou představu o výši mzdy v daném oboru a lokalitě samozřejmě máme," říká Jan Lacina, který coby absolvent pracuje jako architekt v kanceláři K4 Architects & Engineers. "Mnoho z nás totiž již při studiích pracovalo na poloviční úvazky, úkolové či jinak omezené práce. Navíc obecná informovanost rychle roste a s tím i povědomí o tom, co bych mohl na trhu práce nabídnout a co očekávat.

Pochopitelně také dobře víme, že na vstupním pohovoru se střetneme s jasnou představou budoucího zaměstnavatele."

Pokud budete požadovat příliš, zřejmě vezmou jiného
"Přehnané finanční nároky na nástupní plat nebo nepřiměřené nároky na volno a bonusy v kombinací s neústupností v jejich vyjednávání mohou negativně ovlivnit postoj zaměstnavatele již ve zkušební době, pokud se takovému kandidátovi vůbec podaří zaměstnání získat," upozorňuje Hamplová.

Určitě lepší variantou než přestřelit je přijmout navrhované podmínky, pokusit se během prvních pár měsíců vstřebat co nejvíce informací a ukázat aktivní přístup a své kvality.

Poté se mnohem snáze vyjednává o případné změně finančních a dalších podmínek pracovního poměru, platných v době nástupu do zaměstnání.

Nejdřív ukaž, co umíš, výhody až po zkušební době
Podle Daniely Hamplové je v řadě firem zcela běžné, že se v průběhu zkušební doby novému zaměstnanci vyplácí pouze takzvaný fix, tedy předem daná smluvně sjednaná hrubá mzda.

"Firemní bonusy, příplatky za přesčasy a prémie se obvykle stanovují a vyplácejí ke mzdě až po uplynutí zkušební doby," doplňuje Hamplová. Ve svém součtu mohou tvořit podstatnou část celkové mzdy zaměstnance a jsou jistě velkou motivací nejen pro absolventy.

Mzdový řád podle jednotlivých pozic
Ve státní správě pak tento model funguje vždy - tři měsíce jen základní plat, osobní ohodnocení až podle toho, co dokážete.

Mnoho firem a společností, především těch větších, má vnitřně stanovený mzdový řád i zaměstnanecké benefity podle jednotlivých pozic. Celá debata okolo možné výše platu se pak logicky musí odehrávat v rámci těchto stanovených mantinelů.

Sedm rad, jak vyjednávat o výši nástupního platu

1. Nechoďte na pohovor bez informací o dané firmě a bez představy o minimálním platu, jejž potřebujete k zajištění své existence.

2. Nechoďte na pohovor, aniž byste znali mzdové relace místa, na něž se hlásíte.

3. Neptejte se na finanční podmínky nástupu dříve, než si vyslechnete informaci o nabízeném místě a pracovní náplni.

4. Nemluvte o výši mzdy jako o své prioritě.

5. Nekomentujte výši nabízeného platu ihned, bez rozmyslu. Vyžádejte si napřed informace o benefitech poskytovaných ze strany zaměstnavatele - využití služebního auta, telefonu, možnost pojištění a podobně. Mohou tvořit významnou část odměny za práci.

6. Nepodceňujte se. Pokud se vás zeptají na vaše představy o odměně, neuvádějte hned nejnižší hranici, kterou jste si stanovili. Zúžili byste si tak vyjednávací pole. Vytvořte si nejprve prostředí, kde se lze pohybovat, začínejte vždy vyšší hranicí.

7. Nevstupujte do jednání s nedůvěrou. Vše nemusí být na papíře ihned.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Trio podnikatelek z Ani-Muk
Tvoří krabice pro hravé děti i rodiče. Zákazníků díky šeptandě přibývá

Na rodičovské dovolené dostala Kateřina Piliarik nápad, jak zabavit děti, jimž nestačí jenom televize a počítačové hry. Po třech letech je z dívčího týmu...  celý článek

Ilustrační snímek
Kdy se za výuku cizích jazyků na pracovišti vyhazují peníze bez efektu

„Investice do vědění nesou nejvyšší úrok,“ prohlásil kdysi Benjamin Franklin. Možnost studia jazyků je pracovní benefit, který se každému zhodnotí. Jenomže ne...  celý článek

Emil Škoda
Slavný Emil Škoda mlátil zaměstnance holí, když zpomalili v tempu

Emil Škoda patří k nejslavnějším českým podnikatelům. Díky své mimořádné pracovitosti, vizi a nadání pro obchod vytvořil podnik, který neměl v Evropě 19....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?
Jedna hloupá otázka: Na co budou vlastně jezdit miliony elektromobilů?

Tak se stále více zdá, že o osudu elektromobility nebude rozhodovat spotřebitel přímo, ale přes své volené zástupce. Ji... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.