Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výsledky ankety: z bankomatu chcete vybírat menší bankovky nebo ho nahradit čipem

aktualizováno 
Bankomaty dnes umí nejen vydat peníze, ale i dobít kredit, změnit PIN a další "vychytávky". Ale co by měly umět bankomaty budoucnosti? V naší anketě jste navrhovali například možnost zvolit si v jakých bankovkách peníze chcete nebo nahradit bankomat čipem pod kůží.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Jako první, nicméně zdaleka ne jediná, praktická připomínka pro výrobce a tuzemské provozovatele bankomatů, přišla do redakce zpráva v tomto znění "Momentálně mi nejvíce vadí, že si při výběru z bankomatu nemůžu sama určit, v jakých bankovkách chci požadovanou částku vybrat".

Situace je totiž dnes skutečně taková, že vybíráte-li z bankomatu například 2 000 korun, přitom však nechcete riskovat vydání jediné a prakticky nepoužitelné bankovky, musíte nastavit hodnotu nižší nebo naopak vyšší, než byla ta původně zamýšlená (tedy 1 800 korun apod.). Improvizovaným řešením je také rozdělení obnosu do několika menších. To je ale samo o sobě, časově a v závislosti na bance mnohdy i finančně, náročnější.

Nejdále ovšem zašel nápad jiného čtenáře. Navrhoval by jednoduše hotovost, platební karty včetně bankomatů, nahradit čipem. Každý člověk by měl čip implantovaný pod kůží. Ten by zajišťoval všechny jeho finanční potřeby. Hlavní výhodu přitom v této technologii spatřuje v odstranění front u pokladen či bankomatů a nižších nákladech na straně klienta i banky.

co naštve při výběru z bankomatu

Dalším zajímavým návrhem, jistě neméně hodným pozornosti bank a výrobců bankomatů, je možnost tisku jakéhosi zkráceného výpisu pohybů na bankovním účtu. Vždyť tisknout bankomat umí a potvrzení o uskutečněném výběru či zůstatku účtu bez obtíží vystaví. S pohyby na účtu si nicméně zatím neporadí.

Přitom banka zkrácený přehled (výpis) příchozích či odchozích položek nabízí uživatelům služby zvané GSM Bankovnictví. V tomto případě informace zasílá ve formě zabezpečených SMS zpráv přímo na mobilní telefon klienta.

Zazněl i návrh, který se netýká přímo bankomatů, nýbrž platebních karet obecně. Jeden z našich čtenářů by totiž uvítal cash back naruby. Rád by tedy po zaplacení nákupu platební kartou u obchodníka peníze na svůj bankovní účet uložil a nikoliv vybral, jak dnes služba funguje.

Některé funkčnosti, které čtenáři také postrádají, už vcelku běžně fungují. Mezi ně patří možnost vkládat prostřednictvím bankomatu hotovost na běžný účet či platit složenky a příkazy k úhradě. Vkladomaty, ale i platby složenek provozuje u nás nebo přinejmenším rozšiřuje na území celé republiky hned několik bank.

Banky se snaží své bankomaty různě inovovat a nabízet další služby, ale také by se měly zaměřit na řešení stávajících problémů. - čtěte Bankomat nevydal zadanou částku. Reklamaci podat nelze, tvrdili na pobočce.
Nejčtenější

Vzal si úvěr bez souhlasu manželky, je povinna jeho dluhy platit?

V případě, že by manžel svůj dluh nesplácel a banka by jej vymáhala, pak podle...

Podle zákona do společného jmění manželů patří nejen majetek získaný během manželství, ale i dluhy. Jenže co dělat v...

KOMENTÁŘ: Investiční nemovitost je nová past na důvěřivce

Martin Mašát

Z většiny článků o nemovitostech vyplývá, že kdo nyní nekoupí byt či dům jako investici, okrádá rodinu. Ale ceny bytů...Tugendhatové byli úspěšní průmyslníci, které proslavila jen drahá vila

Fritz a Greta Tugendhatovi

Brněnský rod průmyslníků ve světě proslavila unikátní vila. Ve městě však Tugendhatové, kteří vlastnili textilní firmy,...

Mám život v tašce, ale skončit nemůžu, říká horský vůdce

Josef Šimůnek

Josef Šimůnek má zajímavé povolání. Je horským vůdcem. V České republice má toto mezinárodní osvědčení jen třicet lidí....

Finanční gramotnost Čechů se nelepší. Otestujte, jak jste na tom vy

Ilustrační snímek

V indexu finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace, dosáhli Češi i tentokrát průměrného...

Další z rubriky

Banky začínají proměňovat své pobočky. Boj o klienty má další rozměr

Nový koncept klientsky přívětivých poboček odstartovala Komerční banka v roce...

Do bankovního světa zasáhla digitalizace. Klienti už nemusí chodit na pobočky, mohou finance spravovat po internetu i...

Nový trend: Češi mění zaběhané postoje, kam ukládat peníze

Ilustrační snímek

Ukládat peníze na spořicí účet už české střadatele přestává pomalu ale jistě bavit. Úrokové sazby jsou příliš nízké a...

K bankomatům přibývají i vkladomaty, je jich už 760. Dají se ošidit?

Inteligentní bankomaty umí peníze nejen vydávat, ale i přijímat a vkládat na...

Nosit větší hotovost u sebe, nebo nechat balík peněz ve firmě či doma v šuplíku může být docela riziko. Pokud nemáte...

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Jak je to s přesčasy? Odpovědi na sedm nejčastějších otázek.

Kurzy.cz Názory na přesčasy se odjakživa různí. Část lidí je ochotná makat navíc, ale jen pokud jim firma přesčasy zaplatí. A ji...

Najdete na iDNES.cz